Cześć

Dla nowych użytkowników na naszym forum jak i w Szwajcarii - przestaw się
ewelinka46
Posty: 7
Rejestracja: 23 czerwca 2020, 10:37
Miasto: Bern

Re: Cześć

Post autor: ewelinka46 » 03 października 2020, 12:47

Nie mniej jednak nie zmienia to faktu ze za 60 % zarobków przeżyć w Szwajcarii się nie da, czasem trudno nawet za wypłatę a zwłaszcza jeśli chodzi o poziom życia. Jedyny sens pracy za granicą jest różnica w walucie,to samo dotyczyć będzie kiedyś emerytury,bo za te 60% wyżyć się tu nie da,a w Polsce ma się na przyzwoite życie.
Wg mnie nawet kilka lat przepracowanych tutaj powinno dać większy zastrzyk gotówki do polskiej emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego,no bo logicznym jest że przykładowo 5lat przepracowanych tutaj czy w innym kraju Europy zachodniej typu Anglia,Niemcy,to w przeliczeniu na polskie da więcej niż przepracowane 5lat w kraju.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Cześć

Post autor: bogwar » 04 października 2020, 16:59

ewelinka46 pisze:
30 września 2020, 02:58
Dzięki za odpowiedź...to wychodzi ze w Szwajcarii na emeryturę nie ma sensu pracować 🤔. z tych wyliczeń wynika że każdy Szwajcar na emeryturze zdechlby z głodu, bo nawet nie zapłaci ćwiartki czynszu. I to jest ten jeden z najbogatszych krajów na świecie o wysokim PKB? 🤔. Mam wrażenie że przelicznik PKB a poziom na jakim żyje obywatel to dwa różne światy, bo w Polsce PKB kijowe,ale wielu Polaków mających własny biznes czy pracujących za granicą żyje niegorzej na codzień jak Szwajcarzy.
Takie tam moje spostrzeżenia.
ewelinka46 pisze:
03 października 2020, 12:47
Nie mniej jednak nie zmienia to faktu ze za 60 % zarobków przeżyć w Szwajcarii się nie da, czasem trudno nawet za wypłatę a zwłaszcza jeśli chodzi o poziom życia. Jedyny sens pracy za granicą jest różnica w walucie,to samo dotyczyć będzie kiedyś emerytury,bo za te 60% wyżyć się tu nie da,a w Polsce ma się na przyzwoite życie.
Wg mnie nawet kilka lat przepracowanych tutaj powinno dać większy zastrzyk gotówki do polskiej emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego,no bo logicznym jest że przykładowo 5lat przepracowanych tutaj czy w innym kraju Europy zachodniej typu Anglia,Niemcy,to w przeliczeniu na polskie da więcej niż przepracowane 5lat w kraju.
Oj, niezdecydowana jak wiekszosc kobiet. :lol: :lol: To jak to w koncu jest, warto czy nie warto ? Oto jest pytanie. :lol:
Widze, ze jak wiekszosc frankowiczow w 2008 roku myslisz oczami (pewnie masz je piekne :D :D ), ale myslec trzeba jednak glowa. :mrgreen: Z Twojego podejscia do tematu wnioskuje, ze nie wiesz, ze np. w latach 90tych 1CHF wart byl ok. 1PLN. Kliknij prosze ponizszy link, a sie przekonasz. Trzeba jednak zmienic zakres dat, ktorych wykres dotyczy. Wpisz np 1980. Wyskoczy i tak od 1993 roku.

https://www.money.pl/pieniadze/nbparch/ ... symbol=CHF

A w latach 70tych 1USD wart byl 4CHF. Gdyby frankowicze w roku 2008 spojrzeli na wykres kursu CHF/PLN (internet juz wtedy byl) zaledwie sprzed 3 lub 4 lat i ruszyliby glowa, wielu unikneloby dzisiejszych problemow finansowych, bo zdaliby sobie sprawe, ze kurs waluty jest bardzo zmienny(3 czy 4 lata wczesniej 1CHF kosztowal okolo 3PLN, a oni brali kredyty kiedy kosztowal ok. 2PLN i pewnie liczyli, ze tak bedzie przez najblizsze 30 lat. A przeciez kredyt hipoteczny to nie chwilowka :mrgreen: :mrgreen: ). A nikt nie zagwarantuje, ze za jakis czas 1CHF nie bedzie znowu wart 1PLN. Moze byc tez zupelnie odwrotnie, ze bedzie wart 6 czy 7 PLN. Osobiscie bardziej bym optowal za pierwsza wersja. Czas jednak pokaze. :mrgreen:

Reasumujac, logika ma sie niewiele do kursu walut. Zbyt duzo zmiennych, zwlaszcza nieprzewidzianych jak np. ostatnio pandemia coronawirusa, ma na to wplyw.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Cześć

Post autor: bogwar » 09 października 2020, 22:07

bogwar pisze:
29 września 2020, 22:28
ewelinka46 pisze:
24 września 2020, 17:03
Ja zapytam jak to jest z emeryturą w Szwajcarii, można ją kiedyś będzie brać w Polsce? Dodaje linka do artykułu z neta,prawda co tam piszą?
https://pl.europa.jobs/art-emerytura-w-szwajcarii/
Najbardziej absurdalne jest jednak stwierdzenie, ze "Uprawnienia emerytalne nie mogą być przeniesione do innego systemu emerytalnego po opuszczeniu Szwajcarii i nie podlegają zwrotowi". To juz jest totalna bzdura. :lol: Oczywiscie na dzien dzisiejszy. Chyba, ze piszacy/a artykul jest wrozka/bita i ma "wiele trafien" :lol: :mrgreen:
Poniewaz nie lubie niedomowien i jestem szczegolarzem :mrgreen: :lol: , w uzupelnieniu chcialbym dodac, ze werbalnie (czyli doslownie) jest to sluszne stwierdzenie, bo uprawnienia do emerytury z 1 filara wg obecnie obowiazujacych przepisow, rzeczywiscie nie moga byc przeniesione do innego systemu emerytalnego w tym sensie, ze Szwajcaria przeniesie zgromadzony fundusz emerytalny z 1 filara do np. ZUSu w Polsce, co jednak nie oznacza, ze nalezne emerytury nie beda wyplacane. Beda wyplacane z odpowiedniego urzedu w Genewie do odpowiedniego urzedu w Polsce , po czym beda przeliczone i po odpowiednim "oczyszczeniu" z podatkow, skladek i oplat administracyjnych wyplacane na konto osoby upowaznionej. Stad moja informacja o "wyparowaniu" calkiem sporej czesci (brutto) naleznej w Szwajcarii emerytury. :cry:

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Cześć

Post autor: bogwar » 09 października 2020, 23:03

bogwar pisze:
30 września 2020, 20:46
Co do poziomu zycia Polakow i Szwajcarow masz wiele racji. Zwlaszcza Polakow pracujacych za granica (ale rowniez tych majacych w kraju jakis dobrze krecacy sie biznes) a wydajacych w Polsce. Wielu Szwajcarow nie stac na to, na co stac tych Polakow. Rzadko ktory Szwajcar ma np. wlasny dom czy mieszkanie. Zdecydowana wiekszosc wynajmuje je cale zycie. :cry:
Ponizej link potwierdzaac moja teorie. 57,5% Szwajcarow wynajmuje mieszkanie cale zycie. W Polsce ten wskaznik wynosi 15,8%. To kto w koncu jest bogatszy? :mrgreen: :lol: :lol:

https://businessinsider.com.pl/twoje-pi ... ie/plbywqd

Trzeba przewinac strone do gory (do rozdzialu "Wciaz wolimy wlasne "M"), zeby te dane przeczytac. Ja przeczytalem caly artykul. :D :mrgreen: :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości