Cześć

Dla nowych użytkowników na naszym forum jak i w Szwajcarii - przestaw się
ewelinka46
Posty: 7
Rejestracja: 23 czerwca 2020, 10:37
Miasto: Bern

Re: Cześć

Post autor: ewelinka46 » 04 lipca 2020, 20:45

Niestety nie wiem gdzie i kiedy o tym piszą,ja piszę to co usłyszałam,a usłyszałam też to,ze zmieniając pracodawcę należy podać do jakiej pensionskasse były odprowadzane składki przez poprzedniego pracodawcę,bo one nie przechodzą automatycznie

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Cześć

Post autor: bogwar » 05 lipca 2020, 13:40

ewelinka46 pisze:
04 lipca 2020, 20:45
Niestety nie wiem gdzie i kiedy o tym piszą,ja piszę to co usłyszałam,a usłyszałam też to,ze zmieniając pracodawcę należy podać do jakiej pensionskasse były odprowadzane składki przez poprzedniego pracodawcę,bo one nie przechodzą automatycznie
To sie akurat zgadza. Pensionskasse nowego pracodawcy zazwyczaj sama sie upomni o skladki z poprzedniej, bo to w koncu dla nich nowy zastrzyk kapitalu. A przeciez z tego zyja. Co do tematu glownego, czyli "znikania skladek" przeslalem Ci na priva link do artykulu w tym temacie. Przeczytaj go prosze i przeslil dalej swoim szwajcarskim znajomym, zeby sie zapoznali i nie rozpowszechniali nieprawdziwych informacji.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Cześć

Post autor: bogwar » 05 sierpnia 2020, 22:09

bogwar pisze:
03 lipca 2020, 19:45
ewelinka46 pisze:
03 lipca 2020, 17:08
Nie,od rodziny szwajcarskiej. Co roku w gazetach szwajcarskich piszą ze budżet państwa zasiliły kolejne niewybrane i nieprzeniesione składki
Dopoki zyje wlasciciel skladek nikt nie ma prawa wcielic jego skladek do budzetu panstwa. Moze sie tak zdarzyc w przypadku panstwowych instytucji Pensionskasse w przypadku smierci wlasciciela kapitalu. Wiekszosc jednak gwarantuje wyplate spadkobiercom. Dlatego dobrze jest wiedziec jakie reguly obowiazuja w Pensionskasse, do ktorej nas zglosil pracodawca. Faktem jest, ze nie mamy na to wplywu. Mamy jednak wplyw na wybor pracodawcy.
Swoja droga chetnie przeczytalbym artykul na ten temat w "gazetach szwajcarskich". Czy mogliby Ci powiedziec konkretnie w jakiej, z ktorego dnia ?
A dokladnie (wlasnie doczytalem) w przypadku mezczyzn do osiagniecia 75 roku zycia, natomiast w przypadku kobiet 72 roku zycia.
Roszczenia do zapomnianych i niewybranych skladek z 2 filara znajdujacych sie Freizügigkeitskontach i Freizügigkeitspolisach przedawniaja sie po 10 latach (a do swiadczen periodycznych (czyli wlasciwie emerytur) po 5 latach od osiagniecia wieku emerytalnego. Mowi o tym art.41 w polaczeniu z art.13 ustawy o zabezpieczeniu emerytalnym z 2 filara. Link ponizej.

https://www.allianz.ch/content/dam/onem ... tzbuch.pdf

Moze wiec chodzilo o te skladki. Nie trafiaja one jednak do budzetu panstwa, tylko na specjalny fundusz finansujacy Zentralstelle 2. Säule, czyli instytucje sluzaca do wyszukiwania na wniosek zainteresowanego lub jego spadkobiercow takich zapomnianych skladek z 2 filara. Byc moze chodzilo tez o podobne zapomniane skladki na 1 filar, czyli AHV. Ale to juz nie dzisiaj. :D

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Cześć

Post autor: bogwar » 08 sierpnia 2020, 03:46

bogwar pisze:
05 sierpnia 2020, 22:09
bogwar pisze:
03 lipca 2020, 19:45
ewelinka46 pisze:
03 lipca 2020, 17:08
Nie,od rodziny szwajcarskiej. Co roku w gazetach szwajcarskich piszą ze budżet państwa zasiliły kolejne niewybrane i nieprzeniesione składki
Dopoki zyje wlasciciel skladek nikt nie ma prawa wcielic jego skladek do budzetu panstwa. Moze sie tak zdarzyc w przypadku panstwowych instytucji Pensionskasse w przypadku smierci wlasciciela kapitalu. Wiekszosc jednak gwarantuje wyplate spadkobiercom. Dlatego dobrze jest wiedziec jakie reguly obowiazuja w Pensionskasse, do ktorej nas zglosil pracodawca. Faktem jest, ze nie mamy na to wplywu. Mamy jednak wplyw na wybor pracodawcy.
Swoja droga chetnie przeczytalbym artykul na ten temat w "gazetach szwajcarskich". Czy mogliby Ci powiedziec konkretnie w jakiej, z ktorego dnia ?
A dokladnie (wlasnie doczytalem) w przypadku mezczyzn do osiagniecia 75 roku zycia, natomiast w przypadku kobiet 72 roku zycia.
Roszczenia do zapomnianych i niewybranych skladek z 2 filara znajdujacych sie Freizügigkeitskontach i Freizügigkeitspolisach przedawniaja sie po 10 latach (a do swiadczen periodycznych (czyli wlasciwie emerytur) po 5 latach od osiagniecia wieku emerytalnego. Mowi o tym art.41 w polaczeniu z art.13 ustawy o zabezpieczeniu emerytalnym z 2 filara. Link ponizej.

https://www.allianz.ch/content/dam/onem ... tzbuch.pdf

Moze wiec chodzilo o te skladki. Nie trafiaja one jednak do budzetu panstwa, tylko na specjalny fundusz finansujacy Zentralstelle 2. Säule, czyli instytucje sluzaca do wyszukiwania na wniosek zainteresowanego lub jego spadkobiercow takich zapomnianych skladek z 2 filara. Byc moze chodzilo tez o podobne zapomniane skladki na 1 filar, czyli AHV. Ale to juz nie dzisiaj. :D
No wiec moze dzisiaj? :D :lol: Weekend jest i nastroj jest. ;) :lol: O ile swiadczenia i ubezpieczenia w przypadku smierci lub inwalidztwa ubezpieczonego z 2 filara sa dziedziczone (dziedziczone oczywiscie tylko w przypadku smierci, w przypadku inwalidztwa, ubezpieczony sam pobiera swiadczenia :mrgreen: ), o tyle skladki na 1 filar, czyli AHV, przysluguja tylko ubezpieczonemu. A ten czesto nie wie, ze po przepracowaniu minimum 1 roku i zaplaceniu pelnych minimum 12 skladek nalezy mu sie w Szwajcarii emerytura. Niewielka oczywiscie, ale za kazdy przepracowany rok w Szwajcarii w zaleznosci od srednich rocznych zarobkow ca 27 do 53 CHF miesiecznie (dozywotnio). Jesli jednak ktos, komu sie to nalezy jak psu buda o tym zapomni, bo w Szwajcarii pracowal iles tam lat temu, i to jeszcze krotko (np. tylko na 2letnim kontrakcie ,ale koniecznie u szwajcarskiego pracodawcy), to juz tylko jego problem. :( :( :P

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Cześć

Post autor: bogwar » 15 sierpnia 2020, 02:34

magol13 pisze:
02 maja 2020, 21:23
W dobie Facebooka ciężko ludzi ściągnąć na forum. 🤐
Wlasnie zerknalem na tego slynnego Facebooka. Przeciez tam pisza sami turysci (ktorych na to stac :mrgreen: :lol: , albo sie strasznie napieli, zeby miec co wstawic na profilu :lol: :lol: :lol: :lol: ) Smiech na sali. :lol: :lol: :lol: :lol: Dla przebywajacych i pracujacych w Szwajcarii, to zadne zrodlo informacji. Znalazlem tylko jedna, konkretna i prawdziwa: w sprawie winiet na autostrady. Reszta, to gdzie kto byl i co widzial. Ot, po prostu, portal turystyczny. Ale bylo sie w Szwajcarii. A jak. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ewelinka46
Posty: 7
Rejestracja: 23 czerwca 2020, 10:37
Miasto: Bern

Re: Cześć

Post autor: ewelinka46 » 24 września 2020, 17:03

Ja zapytam jak to jest z emeryturą w Szwajcarii, można ją kiedyś będzie brać w Polsce? Dodaje linka do artykułu z neta,prawda co tam piszą?
https://pl.europa.jobs/art-emerytura-w-szwajcarii/

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Cześć

Post autor: bogwar » 29 września 2020, 22:28

ewelinka46 pisze:
24 września 2020, 17:03
Ja zapytam jak to jest z emeryturą w Szwajcarii, można ją kiedyś będzie brać w Polsce? Dodaje linka do artykułu z neta,prawda co tam piszą?
https://pl.europa.jobs/art-emerytura-w-szwajcarii/
Witaj ponownie. :D
Wszelkie prawa do emerytury nabyte w Szwajcarii bedzie mozna realizowac w Polsce. Zastrzegam jednak zawsze, ze "na podstawie obecnie obowiazujacych przepisow". Za dlugo jednak zyje na tym swiecie (moza czas na inny wymiar? :mrgreen: :lol:, zartuje oczywiscie, bo dopoki ogladam sie za atrakcyjnymi kobietami i alkohol smakuje, lepiej wymiaru nie zmieniac. Kto wie co tam czlowieka czeka? :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: ), zeby wierzyc, ze cos raz przyznane sie nie zmieni do konca zycia. :( :( W ostatni weekend bylem w Polsce i wieczorkiem na balkonie przy piwku napisalem bardzo dlugi post w temacie, ale kurcze cos kliknalem i szlag go trafil. W najblizszy weekend bede w Szwajcarii, wiec sprobuje go odtworzyc. Ogolnie, co do artykulu, to wiedza, ze dzwonia, ale nie do konca w ktorym kosciele. Np. piszac o minimalnej i maksymalnej emeryturze z 1 filara nie dodali, ze ona sie nalezy po przepracowanych 44 latach skladkowych w Szwajcarii, skladka 8,4% to kapital, ktory sie odklada na emeryture, ale potracany jest (byl, bo artykul jest z 2019 roku i wtedy bylo to 10,25%) obecnie 10,55% (pracownik 5,275% i pracodawca 5,275%. Roznica to "przejadana " skladka na ubezpieczenie od smierci i inwalidztwa.
Co do drugiego filara, to nie bardzo rozumiem, co mieli na mysli piszac o "prawie do pelnej emerytury". W 2 filarze, nie ma pojecia "pelnej emerytury". Ile kto odlozy, tyle dostanie w postaci emerytury. Po zastosowaniu oczywiscie stopy przeksztalceniowej (Umwandlungssatz), obecnie 5,4% (do zeszlego roku czy 2 lat wstecz bylo to 6,8%), czyli obrazowo, jesli ktos odlozyl w Pensionskasse 100 000CHF i przejdzie na emeryture (chcac ja wyplacac, bo moze, w kazdym razie obecnie, a nikt nie zagwarantuje, ze tak bedzie w przyszlosci, wyplacic calosc lub czesc, a reszte w postaci emerytury. Szwajcarski system emerytalny tez sie wali, chociaz pewnie wolniej niz w innych krajach), to dostanie 5400CHF rocznie, czyli 450 CHF miesiecznie (brutto oczywiscie). A niedawno bylo to 6800CHF rocznie, czyli 567CHF miesiecznie. Nie wiem jednak, skad u piszacego/ej artykul( szkoda, ze sie nie podpisal/a, bo chetnie bym podyskutowal) maksymalna emerytura z 2 filara w wysokosci 7050 CHF. :shock: :shock: Nic o tym nie wiem. :cry: :cry: :lol: Poza tym nie slyszalem, zeby calosc skladki na 2 filar pokryl pracodawca. Jest to teoretycznie mozliwe, ale niech ktokolwiek to potwierdzi. :lol: :lol: Wg przepisow pracodawca musi pokryc minimum polowe skladki.
Co do 3 filara liczby sie zgadzaja, ale nie chodzi o "zaoszczedzenie" rocznego limitu, tylko odliczenie od podstawy opodatkowania w danym roku rozliczeniowym (o ile oczywiscie ktos sie rozliczy , bo chce i moze, indywidualnie). Przy opodatkowaniu Quellensteuerem, nie ma to zadnego znaczenia. A opodatkowane sa w momencie wyplaty, tylko na podstawie odrebnej tabeli (podobnie jak z 2 filara), duzo korzystniejszej niz podatek dochodowy (zarowno Quellensteuer, jak przy rozliczeniu indywidualnym). Dlatego warto wplacac(zwlaszcza jesli sie ma niedaleko do emerytury).
Najbardziej absurdalne jest jednak stwierdzenie, ze "Uprawnienia emerytalne nie mogą być przeniesione do innego systemu emerytalnego po opuszczeniu Szwajcarii i nie podlegają zwrotowi". To juz jest totalna bzdura. :lol: Oczywiscie na dzien dzisiejszy. Chyba, ze piszacy/a artykul jest wrozka/bita i ma "wiele trafien" :lol: :mrgreen:
No i wlasciwie w skrocie przywrocilem utracony post.
Jak mi sie cos przypomni, w weekend uzupelnie.
Pozdrawiam.
bogwar

ewelinka46
Posty: 7
Rejestracja: 23 czerwca 2020, 10:37
Miasto: Bern

Re: Cześć

Post autor: ewelinka46 » 30 września 2020, 02:58

Dzięki za odpowiedź...to wychodzi ze w Szwajcarii na emeryturę nie ma sensu pracować 🤔. z tych wyliczeń wynika że każdy Szwajcar na emeryturze zdechlby z głodu, bo nawet nie zapłaci ćwiartki czynszu. I to jest ten jeden z najbogatszych krajów na świecie o wysokim PKB? 🤔. Mam wrażenie że przelicznik PKB a poziom na jakim żyje obywatel to dwa różne światy, bo w Polsce PKB kijowe,ale wielu Polaków mających własny biznes czy pracujących za granicą żyje niegorzej na codzień jak Szwajcarzy.
Takie tam moje spostrzeżenia.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Cześć

Post autor: bogwar » 30 września 2020, 20:46

ewelinka46 pisze:
30 września 2020, 02:58
Dzięki za odpowiedź...to wychodzi ze w Szwajcarii na emeryturę nie ma sensu pracować 🤔. z tych wyliczeń wynika że każdy Szwajcar na emeryturze zdechlby z głodu, bo nawet nie zapłaci ćwiartki czynszu. I to jest ten jeden z najbogatszych krajów na świecie o wysokim PKB? 🤔. Mam wrażenie że przelicznik PKB a poziom na jakim żyje obywatel to dwa różne światy, bo w Polsce PKB kijowe,ale wielu Polaków mających własny biznes czy pracujących za granicą żyje niegorzej na codzień jak Szwajcarzy.
Takie tam moje spostrzeżenia.
Dlaczego nie ma sensu? Podane w artykule widelki trzeba podzielic na 44 i mamy miesieczna emeryture (dozywotnio) z 1 filara za kazdy przepracowany rok w Szwajcarii. Oczywiscie przy zalozeniu sredniej z przepracowanych lat na co najmniej poziomie minimum, czyli 14220CHF. Zreszta nikt nie pyta, czy jest sens, skladki sa potracane i juz.
No nie do konca, bo jednak kazdy Szwajcar pracuje we wlasnym kraju wiele lat i z 1 filara ma emeryture wynikajaca z powiedzmy 40 lat pracy, a nie jak my przyjechalismy na 2,3 czy nawet 10, albo 20 lat. Do tego dochodzi mu emerytura z 2 i ewentualnie 3 filara plus jakies tam oszczednosci z calego zycia. Rzeczywiscie jednak "szalu nie ma".
W ogole w zalozeniu ustawodawcy jest, zeby odchodzacy na emeryture po 44 latach pracy mial ja z 1 i 2 filara lacznie w wysokosci ok. 60% srednich rocznych zarobkow. Da sie wiec z tego wyzyc, chociaz bez wielkich szalenstw. W ogole kiedys ktos powiedzial, ze Szwajcaria to bogaty kraj biednych ludzi. I cos w tym jest. Ciekawostka jest, ze malzenstwo dostanie wspolnie maksymalnie 150% maksymalnej emerytury dla singla, czyli obecnie 3555CHF (2370x1.5). Jesli nalezne emerytury w sumie przekrocza te wartosc, nadwyzka nie zostanie wyplacona. Natomiast zyjacy w konkubinacie dostana maksymalnie 2 pelne emerytury czyli obecnie 4740CHF. Przed przejsciem na emeryture warto sie wiec rozwiesc. :mrgreen: :lol:
Co do poziomu zycia Polakow i Szwajcarow masz wiele racji. Zwlaszcza Polakow pracujacych za granica (ale rowniez tych majacych w kraju jakis dobrze krecacy sie biznes) a wydajacych w Polsce. Wielu Szwajcarow nie stac na to, na co stac tych Polakow. Rzadko ktory Szwajcar ma np. wlasny dom czy mieszkanie. Zdecydowana wiekszosc wynajmuje je cale zycie. :cry:
Zeby jednak nie byc goloslownym przestawiam "kwity" na to, co pisze, a wiec jak wyglada sprawa emerytury z 1 filara (Rentenskala 44) i odpowiedzi na 10 waznych pytan w sprawach emerytur w ogole.

https://www.ahv-iv.ch/Portals/0/adam/AH ... 4_2019.pdf

https://www.vermoegenszentrum.ch/ratgeb ... 20Ehepaare?

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Cześć

Post autor: bogwar » 30 września 2020, 21:29

ewelinka46 pisze:
24 września 2020, 17:03
Ja zapytam jak to jest z emeryturą w Szwajcarii, można ją kiedyś będzie brać w Polsce? Dodaje linka do artykułu z neta,prawda co tam piszą?
https://pl.europa.jobs/art-emerytura-w-szwajcarii/
Nie dawala mi spokoju ta maksymalna wysokosc emerytury z 2 filara (BVG) 7050CHF miesiecznie, o ktorej mowa w przytoczonym artykule. Sadze, ze nie doczytali dokladnie i w jakims przykladzie podana wysokosc emerytury rocznej potraktowali jako miesieczna. Ponizej link potwierdzajacy moja teorie w tej sprawie.

https://www.axa.ch/de/vorsorge/2-saeule.html

Przewijajac strone do gory dojdziemy do rozdzialu Häufig gestellte Fragen. I tam wystarczy kliknac na pytanie Wie hoch ist die maximale Rentenhöhe.
Jest tam wyraznie stwierdzone, ze nie ma gornego ograniczenia wysokosci emerytury z 2 filara.
Zreszta jest tam tez sporo informacji dotyczacych emerytury z 2 filara w ogole, napisanych w przystepny sposob.
Jeszcze jedna uwaga ogolna do naleznych emerytur szwajcarskich pobieranych w Polsce. Nalezy byc przygotowanym, ze 30-35% z naleznej emerytury szwajcarskiej w CHF przeliczonych na PLN "wyparuje" w postaci roznic kursowych, czyli kupna sprzedazy waluty, polskiego podatku dochodowego, potraconej skladki zdrowotnej oraz pewnie jakichs oplat manipulacyjnych po obu stronach granicy, bo przeciez urzednicy przetwarzajacy dane w zwiazku z ta emerytura tez musza dostawac pensje. I niestety nic na to nie mozna poradzic. Ja zawsze studze nastroje, bo jak czasem slysze jakie bzdury ludzie wygaduja w tym temacie, to pusty smiech mnie ogarnia. Ostatnio kolega na kursie dla bezrobotnych poznal kobiete, ktora byla swiecie przekonana, ze po 25 latach pracy w Szwajcarii dostanie 3000CHF emerytury, co jest w jej przypadku niemozliwe chociazby z tego powodu, ze pracowala w branzy sprzatajacej, gdzie zarobki, powiedzmy delikatnie, najwyzsze nie sa. A potem przyjdzie totalne rozczarowanie. No ale coz, mowia, ze "wiara czyni cuda". :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości