Który bank wybrać, UBS, Credit Suisse, inny?

Tematy dotyczące finansów, bankowości i podatków
slav75
Posty: 2
Rejestracja: 06 sierpnia 2019, 11:46
Miasto: Wollerau

Który bank wybrać, UBS, Credit Suisse, inny?

Post autor: slav75 » 07 sierpnia 2019, 08:46

Witajcie,
Niedługo zaczynam pracę w Szwajcarii i zastanawiam się w którym banku otworzyć konto. Niestety nie znalazłem nigdzie żadnych "porównywarek" warunków, kosztów prowadzenia, etc. a muszę na dniach podjąć decyzję. To co dla mnie jest istotne to dostępność bankomatów, dobry kanał internetowy i mobilny, możliwość realizacji przelewu na konto zagraniczne (wiem, wiem, natomiast w USA spotkałem się z kontem, które nie miało tej opcji, dlatego o tym piszę), możliwość wypłaty pieniędzy w bankomatach za granicą bez lub z minimalnymi opłatami. Nie interesują mnie karty kredytowe ani żadne produkty powiązane, polisy, ubezpieczenia, etc. Bardzo dziękuję za podzielenie się Waszymi doświadczeniami.

Alek1
Posty: 29
Rejestracja: 15 stycznia 2019, 20:25

Re: Który bank wybrać, UBS, Credit Suisse, inny?

Post autor: Alek1 » 07 sierpnia 2019, 13:15

Witaj slav75,

Z doświadczenia powiem, że UBS jest godny polecenia. Prowadzenie konta trochę kosztuje ale przelewy zagraniczne są dość tanie. Konto w Postfinance (banku pocztowym) jest tanie ale za to przelewy zagraniczne wychodzą dużo drożej niż w UBS.
Oddziały UBS są otwarte tylko od 9 do 17 w dni robocze zazwyczaj z przerwą na lunch, natomiast sprawy w Postfinance możesz załatwić praktycznie na każdej poczcie (te są czynne dłużej oraz w soboty)
Poza tym konta w obu bankach są w porządku ale trzeba się do nich przyzwyczaić - szczególnie bankowość online wygląda inaczej :) również bankomaty obu banków latwo znaleźć.

Nie mam doświadczenia z Credit Suisse ale słyszałam kilka kiepskich opinii od znajomych mających tam konto.

Dawiddd
Posty: 36
Rejestracja: 25 stycznia 2019, 22:12
Miasto: CH

Re: Który bank wybrać, UBS, Credit Suisse, inny?

Post autor: Dawiddd » 10 sierpnia 2019, 14:10

Musisz liczyć się z kosztem typu 5-10 chf / msc za konto.
Ja na początku miałem Post Finance, potem UBS. Konta ławo zamknąć, więc można spróbować z jednym bankiem a potem zmienić.

Bank pocztowy - https://www.postfinance.ch/en/private/p ... t-chf.html tańszy więc może lepszy na początek.
Karta PF którą można płacić na poczcie i w większości miejsc w Szwajcarii, ale chyba gorzej za granicą.

Szczegóły odnośnie konta w UBS: https://www.ubs.com/ch/en/private/accou ... count.html -> ogólnie: karta debetowa maestro (zdarza się ze Maostro nie jest obsługiwana wszędzie za granicą). Karty kredytowe Visa lub/i Mastercard. Stosunkowo przyjazny web interface, sporo placówek i bankomatów, największy szwajcarski bank.

Z banków takich jak: Raiffeisen Bank, Migros Bank nie korzystałem.

Możesz skorzystać z porównywarki na stronie: https://www.moneyland.ch/en/banking-comparison

magol13
Posty: 72
Rejestracja: 18 sierpnia 2019, 15:28
Miasto: Sempach

Re: Który bank wybrać, UBS, Credit Suisse, inny?

Post autor: magol13 » 18 sierpnia 2019, 22:03

przelewy w Szwajcarskim banku,takie np do Polski są uzaleznione cenowo od rodzaju pozwolenia na prace.na L masz drogo,ale juz na B jest ok.

slav75
Posty: 2
Rejestracja: 06 sierpnia 2019, 11:46
Miasto: Wollerau

Re: Który bank wybrać, UBS, Credit Suisse, inny?

Post autor: slav75 » 19 sierpnia 2019, 19:24

Bardzo serdecznie Wam dziękuję za Wasze komentarze i opinie. Póki co zdecydowałem się na UBS, a czas pokaże czy zostanę z nimi czy będę szukał jakiejś innej alternatywy. Pozdrawiam serdecznie

gagatek
Posty: 108
Rejestracja: 24 sierpnia 2019, 16:44
Miasto: Bazylea

Re: Który bank wybrać, UBS, Credit Suisse, inny?

Post autor: gagatek » 24 sierpnia 2019, 17:10

magol13 pisze:
18 sierpnia 2019, 22:03
przelewy w Szwajcarskim banku,takie np do Polski są uzaleznione cenowo od rodzaju pozwolenia na prace.na L masz drogo,ale juz na B jest ok.
Oj, chyba coś nie tak. Koszty transferu międzynarodowego zależą od kraju, do którego wysyłasz kasę i opcji "podziału kosztów", jaką wybierzesz. Są 3:
BEN - wszystkie koszty pokrywa odbiorca,
SHA - koszty dzielone między nadawcę i odbiorcę,
OUR - wszystkie koszty po stronie nadawcy.
I tak: kiedy wysyłam franki z Postfinance na konto walutowa w kantorze Alior Banku, opłaty wyglądają następująco (kwota przelewu bez znaczenia):
OUR: Postfinance kasuje mnie 20 CHF || Alior: 0 CHF
SHA: Postfinance: 2 CHF || Alior: 6 CHF
BEN: nie próbowałem, ale podejrzewam, że polski odbiorca skasuje, jak za zboże...
---
It is nice to be important, but it's more important to be nice.

magol13
Posty: 72
Rejestracja: 18 sierpnia 2019, 15:28
Miasto: Sempach

Re: Który bank wybrać, UBS, Credit Suisse, inny?

Post autor: magol13 » 28 sierpnia 2019, 11:45

Jakie masz pozwolenie na pracę?

gagatek
Posty: 108
Rejestracja: 24 sierpnia 2019, 16:44
Miasto: Bazylea

Re: Który bank wybrać, UBS, Credit Suisse, inny?

Post autor: gagatek » 28 sierpnia 2019, 15:47

Kiedy zakładałem konto, miałem B.
Na potwierdzenie moich słów podaję link (prices and conditions):
https://www.postfinance.ch/en/business/ ... ional.html
---
It is nice to be important, but it's more important to be nice.

magol13
Posty: 72
Rejestracja: 18 sierpnia 2019, 15:28
Miasto: Sempach

Re: Który bank wybrać, UBS, Credit Suisse, inny?

Post autor: magol13 » 28 sierpnia 2019, 19:13

wiec co bank to swoje.ja jadac do PL zabieram troche gotowki ,zawsze kurs na granicy mam duzo lepszy niz przelew czy w głab kraju.każdy robi jak uważa,jeden przesyła przekazem ,drugi robi przelew na necie inni wola gotowke.

gagatek
Posty: 108
Rejestracja: 24 sierpnia 2019, 16:44
Miasto: Bazylea

Re: Który bank wybrać, UBS, Credit Suisse, inny?

Post autor: gagatek » 29 sierpnia 2019, 18:40

...a już najkorzystniej korzystać z kont walutowych. Alior ma rewelacyjne "widełki", a słyszałem, że kilka innych banków oferuje klientom takie rachunki.
---
It is nice to be important, but it's more important to be nice.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości