Zarobki

Tematy dotyczące finansów, bankowości i podatków
Dariusz 1983
Posty: 3
Rejestracja: 12 stycznia 2020, 01:51

Zarobki

Post autor: Dariusz 1983 » 15 stycznia 2020, 11:04

Witam wszystkich mam pytanie jak wyglądają zarobki na budowie

curiousMind
Posty: 2
Rejestracja: 26 stycznia 2020, 13:42
Miasto: Zurych

Re: Zarobki

Post autor: curiousMind » 26 stycznia 2020, 15:00

Witam,

Szukając różnych informacji dziś natknąłem się na oferty na forum na fb. Z tego co widziałem, to stawki godzinowe mają zakres 32-42 CHF.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Zarobki

Post autor: bogwar » 26 stycznia 2020, 23:37

curiousMind pisze:
26 stycznia 2020, 15:00
Witam,

Szukając różnych informacji dziś natknąłem się na oferty na forum na fb. Z tego co widziałem, to stawki godzinowe mają zakres 32-42 CHF.
Witam. Zakres spory. O ile dolna granica jest jak najbardziej realna, to chetnie bym sie dowiedzial w jakim zawodzie na budowie placa 42 CHF/godz. :shock: :shock: Czy przy zatrudnieniu na stale, czy przez biuro posrednictwa pracy ? Czy to propozycja pracodawcy, czy zyczenie pracobiorcy ? Nie twierdze, ze taka stawka jest niemozliwa, ale dla czytajacych te informacje, moze sie wydawac, ze jest ona na porzadku dziennym. A tak nie jest. Mam na mysli oczywiscie stanowisko robotnicze, nie kierownicze. :D Bywa tak, ze firmy posredniczace obiecuja gruszki na wierzbie, a potem bywa rozczarowanie, bo sa rozne potracenia, o ktorych nikt nie wspomnial, a ktos przyjezdzajacy po raz pierwszy nie mial o nich pojecia. Dlatego nalezy pytac o wszystko, zeby potem nie czuc sie oszukanym. :roll: Jakis czas temu polska firma posredniczaca, w ofercie pracy pisala, ze po 5 latach pracy na budowie nalezy sie minimalna emerytura w wysokosci 600 CHF miesiecznie. Co jest generalnie totalna bzdura, bo w Szwajcarii nie ma w ogole pojecia emerytury minimalnej. Jest za to pojecie emerytury maksymalnej w 1 filarze, czyli z AHV, ktora aktualnie wynosi 2370 CHF, po 44 latach pracy i przy srednich rocznych zarobkach 85320 CHF. Co jak latwo obliczyc daje emeryture w wysokosci maksymalnej niecale 54 CHF miesiecznie za kazdy przepracowany rok, przy wspomnianych srednich rocznych zarobkach. Emerytura z obowiazkowego 2 filara jest troche mniejsza, ale nijak po 5 latach pracy nie wyjdzie 600 CHF. Ale publika lyka czesto takie newsy. A potem jest rozczarowanie. :( :(

Marek G
Posty: 11
Rejestracja: 18 stycznia 2020, 19:55
Miasto: Radlin

Re: Zarobki

Post autor: Marek G » 27 stycznia 2020, 22:17

Witam.
32 x 4 zł x 8 godzin przecież to jest ponad 1000 złotych na dniówkę. To jest brutto czy na rękę ? Nieźle, ale nie można porównywać z Polską.
Z własnego doświadczenia : mgr inż. w kopalni węgla kamiennego pod ziemią na kierowniczym stanowisku w Polsce nigdy takiej sumy nie zarobi.
Pozdrawiam.
Marek G.

magol13
Posty: 72
Rejestracja: 18 sierpnia 2019, 15:28
Miasto: Sempach

Re: Zarobki

Post autor: magol13 » 28 stycznia 2020, 11:13

Wydatek na mieszkanie mówię o czynszu to średnio 1500 CHF. Razy cztery złote i masz sześć tysięcy złotych za wynajem mieszkania.i już tak kolorowo nie jest.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Zarobki

Post autor: bogwar » 28 stycznia 2020, 19:21

Marek G pisze:
27 stycznia 2020, 22:17
Witam.
32 x 4 zł x 8 godzin przecież to jest ponad 1000 złotych na dniówkę. To jest brutto czy na rękę ? Nieźle, ale nie można porównywać z Polską.
Z własnego doświadczenia : mgr inż. w kopalni węgla kamiennego pod ziemią na kierowniczym stanowisku w Polsce nigdy takiej sumy nie zarobi.
Pozdrawiam.
Marek G.
Witam. Tak, dobrze liczysz, :D To oczywiscie brutto. Jesli jest mowa o zarobkach zawsze operuje sie kwotami brutto, bo, w zaleznosci od miejsca zamieszkania, wieku, stanu cywilnego, posiadaniu lub nie, uczacych sie lub studiujacych dzieci, jak rowniez pracodawcy i rodzaju umowy o prace, kwoty netto sa tak rozne, ze podawanie ich jest absolutnie niemiarodajne. Trzeba sobie zdawac sprawe, ze tu rowniez prawie wszystko jest 2-4 razy drozsze niz w Polsce. No moze glownie poza benzyna, ktora kosztuje aktualnie ok. 6zl, a wiec tylko ca 20% wiecej niz w Polsce. Generalnie trzeba liczyc, ze ponad polowa z tych pieniedzy i to przy bardzo oszczednym zyciu, na dzien dobry zostaje w Szwajcarii :( :( , w postaci skladek odciaganych od zarobkow, podatku dochodowego, obowiazkowego ubezpieczenia zdrowotnego ( placonego z wlasnej kieszeni ), czynszu ( no tu bedac samemu mozna zaoszczedzic wynajmujac zamiast calego mieszkania, pokoj za jakies 600-700CHF ), utrzymania ( siebie i ewentualnie samochodu ), ze o uzywkach i knajpach nie wspomne. I mam na mysli osobe samotna, bo jesli przyjedzie rodzina z malymi dziecmi i tylko jedna osoba bedzie pracowac ( mowa oczywiscie o pracy budowlanca, nie specjalisty IT czy bankowca ) to ciezko bedzie spiac budzet, a o oszczednosciach to raczej mozna zapomniec. Biorac jeszcze pod uwage ryzyko rozpadu rodziny ( to bardzo czeste przy dluzszych wyjazdach, ale malo kto to uwzglednia przy planowaniu takowego ) jesli ta zostanie w Polsce, masz mniej wiecej oglad sytuacji. :P :P

Marek G
Posty: 11
Rejestracja: 18 stycznia 2020, 19:55
Miasto: Radlin

Re: Zarobki

Post autor: Marek G » 29 stycznia 2020, 21:37

Witam.
Rzeczywiście już znacznie mniej kolorowo. Coraz bardziej doceniam mój status emeryta, teraz pracuję bo chcę a nie dlatego, że muszę.
Pozdrawiam.
Marek

Michał
Posty: 7
Rejestracja: 01 września 2020, 17:17
Miasto: Emmen

Re: Zarobki

Post autor: Michał » 01 września 2020, 17:30

Witam mam pytanie jaka jest stawka minimalna za pracę przy koniach w szwajcari

Rob
Posty: 10
Rejestracja: 01 maja 2021, 22:28
Miasto: Olten

Re: Zarobki

Post autor: Rob » 02 maja 2021, 08:55

Oby te zarobki itd itp jeszcze długo nam służyły, bo Bruksela wali tu pięściami do drzwi😉

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości