Zatrzymanie wypłaty

Tematy niezwiązane z kategoriami powyżej
Mark57
Posty: 12
Rejestracja: 30 sierpnia 2020, 12:47
Miasto: Wrocław

Zatrzymanie wypłaty

Post autor: Mark57 » 30 sierpnia 2020, 18:27

Witam, czy ktoś spotkał się z przypadkiem zatrzymania przez pracodawcę wynagrodzenia jako zabezpieczenia kosztów naprawy uszkodzonej szyby w 12-letnim samochodzie firmowym ? Zatrzymano mi 2700 franków, nie przedstawiono rachunków za naprawę, sam ustaliłem ,że w autoglasach w Bernie wersja z zamiennikiem koszty wynoszą 400 franków a wersja z oryginałem 800 franków . W umowie o pracę nie miałem zapisu ,że ponoszę odpowiedzialność finansową za uszkodzenie firmowego sprzętu. Proszę poradzcie co robić i jakie kroki podjąć wobec pracodawcy. Nota bene --to rodacy z Polski. Od prawie 3 miesięcy zwodzą ,że się rozliczą a od miesiąca kompletna cisza w komunikacji.. Proszę o sugestie co robić

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Zatrzymanie wypłaty

Post autor: bogwar » 01 września 2020, 20:42

Mark57 pisze:
30 sierpnia 2020, 18:27
Witam, czy ktoś spotkał się z przypadkiem zatrzymania przez pracodawcę wynagrodzenia jako zabezpieczenia kosztów naprawy uszkodzonej szyby w 12-letnim samochodzie firmowym ? Zatrzymano mi 2700 franków, nie przedstawiono rachunków za naprawę, sam ustaliłem ,że w autoglasach w Bernie wersja z zamiennikiem koszty wynoszą 400 franków a wersja z oryginałem 800 franków . W umowie o pracę nie miałem zapisu ,że ponoszę odpowiedzialność finansową za uszkodzenie firmowego sprzętu. Proszę poradzcie co robić i jakie kroki podjąć wobec pracodawcy. Nota bene --to rodacy z Polski. Od prawie 3 miesięcy zwodzą ,że się rozliczą a od miesiąca kompletna cisza w komunikacji.. Proszę o sugestie co robić
Witaj.
I to jest najgorsze w Twojej historii. Porazka. :( :(
Przede wszystkim, jesli w normalnej umowie o prace lub w Ukladzie Zbiorowym (GAV, czyli Gesamtarbeitsvertrag) obowiazujacych w Twojej branzy nie jest dopuszczona wyzsza kwota, pracodawcy wolno zatrzymac maksymalnie 1/10 miesiecznnego wynagrodzenia w danym okresie rozliczeniowym, a w sumie w kolejnych nie wiecej niz wysokosc tygodniowego wynagrodzenia brutto, czyli ca 25%. I juz tu Twoj pracodawca najprawdopodobniej (z zastrzezeniem powyzej) zlamal przepisy prawa. Mowi o tym art. 323a ustep 1 i 2 OR, czyli Obligations Recht (Prawo Zobowiazaniowe, piata czesc Kodeksu Cywilnego). Link ponizej

https://www.admin.ch/opc/de/classified- ... index.html

A jesli nie chce Ci sie szukac kursorem, to ponizej wyciag w skrocie

https://gesetzestexte.help.ch/or/artike ... itsvertrag

Poza tym pracownik jest zobowiazany do pokrycia szkod, ktore spowodowal umyslnie lub poprzez razace zaniedbanie. O tym mowi z kolei art. 321e ustep 1 wspomnianego OR.
Na Twoim miejscu najpierw przedstawilbym pracodawcy wydrukowane przepisy i zapytal, dlaczego lamie prawo, zadajac zwrotu srodkow. Zakladam oczywiscie, ze nie zrobiles szkody umyslnie lub z razacym zaniedbaniem, ale nawet wtedy mozesz zazadac zwrotu kwoty przekraczajacej wspomniane wczesniej limity. Jesli nie uzyskasz satysfakcjonujacej odpowiedzi, napisz maila lub wyslij im pismo polecone z wyznaczonym rozsadnym (tydzien lub dwa) terminem zwrotu srodkow, uprzedzajac, ze w przypadku nie zastosowania sie do monitu, przekazesz sprawe do Urzedu Komorniczego (Betreibungsamt) lub Sadu Pracy (Arbeitsgericht).
Powinno poskutkowac.
Jesli nie, to po prostu zrob to. Zacznij najpierw od komornika (dane teleadresowe odpowiednie terytorialnie znajdziesz w internecie), to jest troche prostsze, bo pewnie nie trzeba pisac jakiegos "wysublimownego" :D pozwu.
Zycze pomyslnego zalatwienia sprawy.
I napisz prosze jaki byl efekt, bo wielu pisze prosi o porady, a potem cisza. Jak zalatwi (lub nie) sprawe, to ma wszystko w........
Pozdr.
bogwar

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Zatrzymanie wypłaty

Post autor: bogwar » 01 września 2020, 22:34

Zalozylem oczywiscie, ze firma jest zarejestrowana w Szwajcarii, a nie, ze jest to polska firma swiadczaca np. uslugi na terenie Szwajcarii. Bo teraz zauwazylem, ze lokalizacje masz w Polsce. Przepisy, ktore przytoczylem dotycza umow na warunkach szwajcarskich. Jesli jest to firma polska, to pomocy musisz szukac na polskich forach i w polskich przepisach.

Mark57
Posty: 12
Rejestracja: 30 sierpnia 2020, 12:47
Miasto: Wrocław

Re: Zatrzymanie wypłaty

Post autor: Mark57 » 03 września 2020, 15:35

Firma oczywiście szwajcarska --nie wiem czy mogę podać nazwę , bo o ile ktoś znajdzie w niej pracę powinien być czujny i na pewno nie przyznawać się ,że ma się prawo jazdy, ja przez póltora miesiąca przejechałem 3800 km codziennie prawie 250-300 km inni goście sobie spali będąc wożeni do pracy albo popijali piwko jadąc z pracy a boss jak mu powiedziałem ,że nie mam w obowiązkach pracy kierowcy zapytał --cooo to ty zapisujesz kilometry ??? Mniejsza z tym. Jeszcze raz dzięki za info

Pozdrawiam
Mark57

Mark57
Posty: 12
Rejestracja: 30 sierpnia 2020, 12:47
Miasto: Wrocław

Re: Zatrzymanie wypłaty

Post autor: Mark57 » 03 września 2020, 16:07

Pracodawca nie żąda zwrotu ,pracodawca po prostu zatrzymał sobie 2700 franków z mojego wynagrodzenia za wykonaną już pracę. To tylko tak na marginesie

Mark57

Mark57
Posty: 12
Rejestracja: 30 sierpnia 2020, 12:47
Miasto: Wrocław

Re: Zatrzymanie wypłaty

Post autor: Mark57 » 03 września 2020, 17:11

Branża ?? Montaż żaluzji......

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Zatrzymanie wypłaty

Post autor: bogwar » 09 września 2020, 20:14

Mark57 pisze:
03 września 2020, 16:07
Pracodawca nie żąda zwrotu ,pracodawca po prostu zatrzymał sobie 2700 franków z mojego wynagrodzenia za wykonaną już pracę. To tylko tak na marginesie

Mark57
Piszac o zadaniu zwrotu mialem na mysli Ciebie. To ty powinienes zazadac zwrotu zatrzymanej pensji.

Mark57
Posty: 12
Rejestracja: 30 sierpnia 2020, 12:47
Miasto: Wrocław

Re: Zatrzymanie wypłaty

Post autor: Mark57 » 15 października 2020, 11:01

Witam ponownie--jak na razie moje wezwanie do zapłaty nie wywołało reakcji, pisemne wezwanie z kancelarii prawnej również nie spowodowało reakcji, teraz pozostaje wysłać stosowny wniosek do komornika. Może to spowoduje jakiś efekt. Dam znać.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Zatrzymanie wypłaty

Post autor: bogwar » 17 października 2020, 02:28

Mark57 pisze:
15 października 2020, 11:01
Witam ponownie--jak na razie moje wezwanie do zapłaty nie wywołało reakcji, pisemne wezwanie z kancelarii prawnej również nie spowodowało reakcji, teraz pozostaje wysłać stosowny wniosek do komornika. Może to spowoduje jakiś efekt. Dam znać.
Witaj.
Czemu czekales tak dlugo?
Jesli komornik przyjmie Twoj wniosek, a masz do tego podstawy prawne, i firma (o ile jest powazna) dostanie od niego jakies pismo, natychmiast zmieni swoj stosunek do wierzytelnosci. W Szwajcarii pajacowatych firm jednak nie brakuje. Pismo od komornika sprowadza je zazwyczaj do poziomu. Jesli nie, pozostaje droga sadowa. Daj znac prosze, jak sprawa sie rozwinela.
Pozdro.
bogwar

Mark57
Posty: 12
Rejestracja: 30 sierpnia 2020, 12:47
Miasto: Wrocław

Re: Zatrzymanie wypłaty

Post autor: Mark57 » 17 października 2020, 13:08

Witaj , z tego co mi powiedziano kwota wierzytelności nie jest za wysoka i dochodzenie jej przed sądem jest ze względu na koszty raczej nie opłacalne , koszty początkowe to plus minus 370 franków za godzinę , adwokat wysyłający wezwanie do zapłaty skasował" tylko" 200, teraz za wniosek do komornika zażyczył sobie jeszcze 100 . Nie wiem co jest ,ale nie dostałem scanu tego wezwania do zapłaty ani dowodu nadania. Formularz o którym wspomniałeś chciałbym ,żeby nie miał braków formalnych i żeby komornik go nie odesłał. Nawet nie wiem ile komornik żąda jako opłaty wstępnej. Ci właściciele to właśnie tacy pajace co to się niczego i nikogo nie boją. Szukam jakiś innych rozwiązań żeby tym zbójom mógł pokazać że tak się nie robi. Dzięki serdeczne za to ,że odpowiedziałeś , bo jako jedyny jeszcze korespondujesz
Pozdrawiam
Mark57

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości