Prämienverbilligung

Kwestie związane z prawem i urzędami - pozwolenia na pobyt, rejestracja samochodów, itp
Aga
Posty: 4
Rejestracja: 13 listopada 2019, 22:53
Miasto: Zurich

Prämienverbilligung

Post autor: Aga » 06 marca 2020, 20:46

Hej Tak się zastanawiam
Wie ktoś czy Prämienverbeweiligung jest to korzystanie z socjalu?
Czy pobierając Prämienverbeweiligung będę miała problemy w przyszłości z otrzymaniem obywatelstwa??

Pozdr
Aga

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Prämienverbilligung

Post autor: bogwar » 14 marca 2020, 10:37

Hej. :D
Premienverbilligung nie jest korzystaniem z socjalu i nie podlega zwrotowi, jak kwoty pobrane z socjalu, w przypadku poprawy sytuacji materialnej. Jest to czasowe obnizenie skladki na Krankenkasse w zwiazku z niskim srednim dochodem na glowe czlonka rodziny i podlega zupelnie innej ustawie niz pomoc socjalna. Premienverbilligung podlega ustawie i rozporzadzeniu o kasach chorych, czyli Bundesgesetz über die Krankenversicherung (KVGG) und der Staatsratsverordnung vom 8. November 2011 über die Verbilligung der Krankenkassenprämien (VKP), a socjal podlega ustawie o pomocy socjalnej, czyli Sozialhilfegesetz ( SHG ). Dlatego tez wedlug mojej wiedzy ( choc przyznam, ze calej ustawy i rozporzadzenia nie czytalem, bo nie mialem takiej potrzeby, a i nocy by zabraklo :D :lol: ) nie ma wplywu na ewentualne ubieganie sie o obywatelstwo w przyszlosci. Podobnie zreszta, jak pobieranie zasilku dla bezrobotnych ( te ustawe akurat czytalem w calosci :D )
A z tym obywatelstwem sie tak nie rozpedzaj, bo zeby je otrzymac w pierwszym pokoleniu osiedlonym w Szwajcarii, trzeba miec naprawde dobre " chody " i duzo pieniedzy. Tina Turner na obywatelstwo szwajcarskie czekala 17 lat, a jest przeciez osoba bardzo znana i z potezna kasa. :D
Zreszta moim skromnym zdaniem, widzac co sie dzieje w Szwajcarii i w Polsce, w przyszlosci, to raczej beda sie ludzie ubiegac predzej o obywatelstwo polskie niz szwajcarskie. Chocby sprawa koronawirusa. Moim zdaniem ( chociaz mi to strasznie nie na reke :mrgreen: ) polski rzad zareagowal bardzo slusznie, zamykajac granice zanim wirus rozpanoszyl sie na dobre. Szwajcarzy natomiast przespali ten moment. To jednak tylko taka moja prywatna wizja przyszlosci. :D
Pozdr. :D

Aga
Posty: 4
Rejestracja: 13 listopada 2019, 22:53
Miasto: Zurich

Re: Prämienverbilligung

Post autor: Aga » 24 marca 2020, 19:49

Hej Dziękuję za obszerne wyjaśnienie Zdaje sobie sprawę z trudności uzyskania szwajcarskiego obywatelstwa Pytanie dotyczyło bardziej moich dzieci niż mnie samej Pobieram też na nie Prämienverbeweiligung I zastanawiałam się czy dla ich lepszego startu lepiej z tego zrezygnować Pozdr serdecznie

Damiyc
Posty: 7
Rejestracja: 12 lutego 2020, 07:22
Miasto: Bettwiesen

Re: Prämienverbilligung

Post autor: Damiyc » 10 kwietnia 2020, 12:50

To i ja dolacze sie sie tematu:) Mieszkam w szwajcarii od października razem z żona ja pracuje a żona jest bezrobotna wychowuje nasze nowonarodzone dziecko czy nam tez sie nalezy Pramienverbilligung?

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Prämienverbilligung

Post autor: bogwar » 13 kwietnia 2020, 02:06

Damiyc pisze:
10 kwietnia 2020, 12:50
To i ja dolacze sie sie tematu:) Mieszkam w szwajcarii od października razem z żona ja pracuje a żona jest bezrobotna wychowuje nasze nowonarodzone dziecko czy nam tez sie nalezy Pramienverbilligung?
Witam ponownie :)
Generalnie Premienverbilligung ( czyli obnizenie skladki na Krankenkasse ) jest przyznawane na rok po obliczeniu sredniego dochodu na glowe w gospodarstwie domowym na podstawie dochodow za rok poprzedni. Skoro jestescie w Szwajcarii od pazdziernika zeszlego roku, to oficjalnie nie ma podstawy ( czyli pelnego roku dochodow ) do takiego wyliczenia. Ale sprobowac zawsze mozna, chociaz marnie to widze. Ponizej link do formularzy i wnioskow w Waszym kantonie, czyli Thurgau.

https://www.svztg.ch/online-schalter/fo ... igung-ipv/

Pozdr. :D

Damiyc
Posty: 7
Rejestracja: 12 lutego 2020, 07:22
Miasto: Bettwiesen

Re: Prämienverbilligung

Post autor: Damiyc » 17 kwietnia 2020, 12:39

Ponownie bardzo dziekuje za wyjasnienie😃

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Prämienverbilligung

Post autor: bogwar » 18 kwietnia 2020, 03:11

Damiyc pisze:
17 kwietnia 2020, 12:39
Ponownie bardzo dziekuje za wyjasnienie😃
Nie ma za co. :D
Mam nadzieje, ze dziecko sie chowa dobrze, czego zycze z calego serca. :D :D
Co do ewentualnego przyznania Premienverbilligung, trzeba pamietac, ze kazda poprawe sytuacji materialnej ( np. gdy zona pojdzie do pracy, albo wygrasz np. w lotto, pisze oczywiscie czysto teoretycznie :D :D ;) ) w okresie, na ktory zostala przyznana znizka, nalezy zglosic do organu, ktory ja przyznal.
Pozdr. :D
bogwar

Aga
Posty: 4
Rejestracja: 13 listopada 2019, 22:53
Miasto: Zurich

Re: Prämienverbilligung

Post autor: Aga » 18 kwietnia 2020, 13:27

Hej U mnie w gminie Pani mówiła że trzeba być pół roku tutaj by móc złożyć wniosek Prawdopodobnie w każdej gminie może być inaczej więc lepiej iść I sie zapytać Pozdr

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Prämienverbilligung

Post autor: bogwar » 18 kwietnia 2020, 17:21

Aga pisze:
18 kwietnia 2020, 13:27
Hej U mnie w gminie Pani mówiła że trzeba być pół roku tutaj by móc złożyć wniosek Prawdopodobnie w każdej gminie może być inaczej więc lepiej iść I sie zapytać Pozdr
bogwar pisze:
13 kwietnia 2020, 02:06
Damiyc pisze:
10 kwietnia 2020, 12:50
To i ja dolacze sie sie tematu:) Mieszkam w szwajcarii od października razem z żona ja pracuje a żona jest bezrobotna wychowuje nasze nowonarodzone dziecko czy nam tez sie nalezy Pramienverbilligung?
Witam ponownie :)
Generalnie Premienverbilligung ( czyli obnizenie skladki na Krankenkasse ) jest przyznawane na rok po obliczeniu sredniego dochodu na glowe w gospodarstwie domowym na podstawie dochodow za rok poprzedni. Skoro jestescie w Szwajcarii od pazdziernika zeszlego roku, to oficjalnie nie ma podstawy ( czyli pelnego roku dochodow ) do takiego wyliczenia. Ale sprobowac zawsze mozna, chociaz marnie to widze. Ponizej link do formularzy i wnioskow w Waszym kantonie, czyli Thurgau.

https://www.svztg.ch/online-schalter/fo ... igung-ipv/

Pozdr. :D
[/quote

No wlasnie !!! Ja tez nie wiem wszystkiego. :P :P Byc moze zmienily sie doraznie przepisy w zwiazku z nadzwyczajna sytuacja zwiazana z pandemia jak np. w przypadku staran o prace ( Arbeitsbemühungen ) dla zglaszajacych sie do RAV. Normalnie bylo to co najmniej 6 ( a zlosliwi doradcy, czasem zadali nawet 12 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ). A teraz moj kolega sie tam zglosil, pani zapytala ile chcialby miec tych " powinnosci " :lol: :lol: :lol: , on odpowiedzial, ze 5, a PANI mu przyznala 4. Normalnie mistrzostwo swiata i okolic. :lol: :lol: . Po czym, po kilku dniach dostal oficjalnego e-maila z RAV, w zwiazku z zaistniala sytuacja, w ktorym bylo napisane, ze zadane starania o prace musi wykonywac, ale wyslac je do RAV musi tylko na wyraznie zadanie doradcy. Potwierdzil to mailowo w u swojej Pani doradcy. A ja, kilka tygodni temu, czytalem w poniedzialkowym wydaniu gazety 20 Minuten ( wydanie kanton Bern, nie pamietam jednak ktory to poniedzialek, to kwestia 4-6 tygodni ), ze starania o prace w obecnej sytuacji nie sa wymagane. I teraz wlacza sie logiczne myslenie, czy dziennikarze mieli nie do konca sprawdzone informacje ( wiedzieli, ze dzwonia, ale nie wiedzieli w ktorym kosciele :lol: ), czy tez doradcy, majac taki zalew formularzy zgloszeniowych, nie chca sie juz bawic w przetwarzanie tych drukow ze zgloszonymi staraniami sie o prace ? Na wszelki jednak wypadek, radze te " powinnosci " :lol: wykonywac i notowac.
Poza konkursem jednak dodam, ze dopoki nie dostaniesz na pismie decyzji przyznajacej Prämienverbilligung, " nie wierz nigdy kobiecie " :P :lol: .
pozdr.
bogwar

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Prämienverbilligung

Post autor: bogwar » 18 kwietnia 2020, 17:21

Aga pisze:
18 kwietnia 2020, 13:27
Hej U mnie w gminie Pani mówiła że trzeba być pół roku tutaj by móc złożyć wniosek Prawdopodobnie w każdej gminie może być inaczej więc lepiej iść I sie zapytać Pozdr
bogwar pisze:
13 kwietnia 2020, 02:06
Damiyc pisze:
10 kwietnia 2020, 12:50
To i ja dolacze sie sie tematu:) Mieszkam w szwajcarii od października razem z żona ja pracuje a żona jest bezrobotna wychowuje nasze nowonarodzone dziecko czy nam tez sie nalezy Pramienverbilligung?
Witam ponownie :)
Generalnie Premienverbilligung ( czyli obnizenie skladki na Krankenkasse ) jest przyznawane na rok po obliczeniu sredniego dochodu na glowe w gospodarstwie domowym na podstawie dochodow za rok poprzedni. Skoro jestescie w Szwajcarii od pazdziernika zeszlego roku, to oficjalnie nie ma podstawy ( czyli pelnego roku dochodow ) do takiego wyliczenia. Ale sprobowac zawsze mozna, chociaz marnie to widze. Ponizej link do formularzy i wnioskow w Waszym kantonie, czyli Thurgau.

https://www.svztg.ch/online-schalter/fo ... igung-ipv/

Pozdr. :D
[/quote

No wlasnie !!! Ja tez nie wiem wszystkiego. :P :P Byc moze zmienily sie doraznie przepisy w zwiazku z nadzwyczajna sytuacja zwiazana z pandemia jak np. w przypadku staran o prace ( Arbeitsbemühungen ) dla zglaszajacych sie do RAV. Normalnie bylo to co najmniej 6 ( a zlosliwi doradcy, czasem zadali nawet 12 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ). A teraz moj kolega sie tam zglosil, pani zapytala ile chcialby miec tych " powinnosci " :lol: :lol: :lol: , on odpowiedzial, ze 5, a PANI mu przyznala 4. Normalnie mistrzostwo swiata i okolic. :lol: :lol: . Po czym, po kilku dniach dostal oficjalnego e-maila z RAV, w zwiazku z zaistniala sytuacja, w ktorym bylo napisane, ze zadane starania o prace musi wykonywac, ale wyslac je do RAV musi tylko na wyraznie zadanie doradcy. Potwierdzil to mailowo w u swojej Pani doradcy. A ja, kilka tygodni temu, czytalem w poniedzialkowym wydaniu gazety 20 Minuten ( wydanie kanton Bern, nie pamietam jednak ktory to poniedzialek, to kwestia 4-6 tygodni ), ze starania o prace w obecnej sytuacji nie sa wymagane. I teraz wlacza sie logiczne myslenie, czy dziennikarze mieli nie do konca sprawdzone informacje ( wiedzieli, ze dzwonia, ale nie wiedzieli w ktorym kosciele :lol: ), czy tez doradcy, majac taki zalew formularzy zgloszeniowych, nie chca sie juz bawic w przetwarzanie tych drukow ze zgloszonymi staraniami sie o prace ? Na wszelki jednak wypadek, radze te " powinnosci " :lol: wykonywac i notowac.
Poza konkursem jednak dodam, ze dopoki nie dostaniesz na pismie decyzji przyznajacej Prämienverbilligung, " nie wierz nigdy kobiecie " :P :lol: .
pozdr.
bogwar

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość