Samochód na Polskich blachach

Kwestie związane z prawem i urzędami - pozwolenia na pobyt, rejestracja samochodów, itp
bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Samochód na Polskich blachach

Post autor: bogwar » 13 października 2019, 22:04

Na polskich blachach mozna jezdzic rok od daty wjazdu do Szwajcarii, ktora znajduje sie w prawym dolnym rogu drugiej strony pozwolenia ( permitu ). Przed uplywem tego terminu trzeba przerejestrowac samochod na numery szwajcarskie, ale na kolejny rok ( a nawet dwa ) mozna przedluzyc po wypelnieniu i zlozeniu w urzedzie celnym druku celnego 14.30, pozwolenie na poruszanie sie nieoclonym pojazdem po terytorium Szwajcarii. Czyli w skrocie : przerejestrowac trzeba przed uplywem roku, ale zaplacenie VATu i cla mozna odwlec w czasie o rok lub dwa. I niech nikt tu nie opowiada, ze jezdzi 5 czy 10 lat, byl kontrolowany przez policje i bylo ok. Bedzie jezdzil, dopoki nie trafi na policjanta znajacego przpisy celne lub celnika znajacego przepisy ustawy o ruchu drogowym. Wtedy zaboli finansowo. Prawo jazdy trzeba wymienic przed uplywem roku od daty wjazdu do Szwajcarii. Pozdrawiam.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Samochód na Polskich blachach

Post autor: bogwar » 19 października 2019, 21:52

bogwar pisze:
13 października 2019, 22:04
Na polskich blachach mozna jezdzic rok od daty wjazdu do Szwajcarii, ktora znajduje sie w prawym dolnym rogu drugiej strony pozwolenia ( permitu ). Przed uplywem tego terminu trzeba przerejestrowac samochod na numery szwajcarskie, ale na kolejny rok ( a nawet dwa ) mozna przedluzyc po wypelnieniu i zlozeniu w urzedzie celnym druku celnego 14.30, pozwolenie na poruszanie sie nieoclonym pojazdem po terytorium Szwajcarii. Czyli w skrocie : przerejestrowac trzeba przed uplywem roku, ale zaplacenie VATu i cla mozna odwlec w czasie o rok lub dwa. I niech nikt tu nie opowiada, ze jezdzi 5 czy 10 lat, byl kontrolowany przez policje i bylo ok. Bedzie jezdzil, dopoki nie trafi na policjanta znajacego przpisy celne lub celnika znajacego przepisy ustawy o ruchu drogowym. Wtedy zaboli finansowo. Prawo jazdy trzeba wymienic przed uplywem roku od daty wjazdu do Szwajcarii. Pozdrawiam.
[/quote
Chcialbym sprostowac. Chodzi oczywiscie o druk 15.30, a nie jak podalem 14.30. Ponizej link do tego druku.

https://stva.zh.ch/internet/sicherheits ... rm1530.pdf

A tu link do objasnien w tym temacie

https://www.comparis.ch/-/media/files/w ... hrzeug.pdf

Konkretnie chodzi o punkt 4.2

Cicha1606
Posty: 1
Rejestracja: 12 listopada 2019, 20:40
Miasto: Auw

Re: Samochód na Polskich blachach

Post autor: Cicha1606 » 12 listopada 2019, 20:52

Hej czy ktos moze sie orientuje jak to jest z autem, które jeździ już w Szwajcarii rok i ktoś ten samochód ode mnie odkupi. Czy nowy nabywca też może jeździć nim rok ? Dzięki z góry za odpowiedź.

gagatek
Posty: 108
Rejestracja: 24 sierpnia 2019, 16:44
Miasto: Bazylea

Re: Samochód na Polskich blachach

Post autor: gagatek » 12 listopada 2019, 21:33

O tym decyduje "data wjazdu" na Permicie nabywcy. Jeśli mieszka w CH ponad rok, też będzie musiał przerejestrować na szwajcarskie blachy... i jeszcze zapłacić cło i podatek, bo jest właścicielem auta krócej, niż 6 miesięcy :)
Istotne jest również to, czy deklarowałaś na granicy użytkowanie tego auta w CH (13.20A, 15.30), czy pojazd nadal jest "niewidoczny" w systemie.
---
It is nice to be important, but it's more important to be nice.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Samochód na Polskich blachach

Post autor: bogwar » 12 listopada 2019, 23:02

gagatek pisze:
12 listopada 2019, 21:33
O tym decyduje "data wjazdu" na Permicie nabywcy. Jeśli mieszka w CH ponad rok, też będzie musiał przerejestrować na szwajcarskie blachy... i jeszcze zapłacić cło i podatek, bo jest właścicielem auta krócej, niż 6 miesięcy :)
Istotne jest również to, czy deklarowałaś na granicy użytkowanie tego auta w CH (13.20A, 15.30), czy pojazd nadal jest "niewidoczny" w systemie.
No........., gagatek, jestem pod wrazeniem. :shock: :shock: :shock: Ciesze sie, ze mam konkurencje w temacie przepisow. :D Taka konkurencja, to super sprawa. Moze nie bede musial juz po nocach w weekend wertowac przepisow, a poswiece czesc nocy na......., wino, kobiety i spiew. :lol: :lol: :lol: No szczegolnie tu mnie zaskoczyles ( milo :D ), bo zeby to wiedziec, to trzeba naprawde troche w przepisach pogrzebac. Pamietalem, ze cos takiego bylo, ale zeby odpowiedziec na pytanie , musialbym pogrzebac w internecie. A tak, moglem sobie spokojnie wypic piwko w tym czasie. Urodzinowe. :D :lol: I wlasnie to robie. Dobrze, ze jest mloda wiara. Tak trzymac. Do mlodziezy swiat nalezy. :D

gagatek
Posty: 108
Rejestracja: 24 sierpnia 2019, 16:44
Miasto: Bazylea

Re: Samochód na Polskich blachach

Post autor: gagatek » 13 listopada 2019, 09:14

Bogwar, dużej filozofii tu nie ma, sam miałem podobną sytuację i musiałem się wykazać pewną kreatywnością ;)
Jjiii...
Sto lat, sto lat, sto lat, sto lat
Niech żyje nam :)
---
It is nice to be important, but it's more important to be nice.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Samochód na Polskich blachach

Post autor: bogwar » 13 listopada 2019, 15:16

gagatek pisze:
13 listopada 2019, 09:14
Bogwar, dużej filozofii tu nie ma, sam miałem podobną sytuację i musiałem się wykazać pewną kreatywnością ;)
Jjiii...
Sto lat, sto lat, sto lat, sto lat
Niech żyje nam :)
A dziekuje, dziekuje. :D
Juz niewiele brakuje. :lol:
A jezeli dozyje,
to sie chyba upije. :P

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości