Plusy Szwajcarii

Masz coś do powiedzenia na temat codziennego życia w Szwajcarii i temat ten nie pasuje do innych kategorii?
Napisz tutaj.
bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Plusy Szwajcarii

Post autor: bogwar » 20 października 2019, 15:40

Ziemowit pisze:
19 października 2019, 21:48
Ziemowit, w tym poscie miales pisac o plusach w Szwajcarii, a skupiles sie na minusach w Polsce. Jeszcze z Polski nie wyjechales, a juz jest be ? :evil: Nie rob we wlasne gniazdo, bo poki co w nim siedzisz i sie ubrudzisz.
Co taki zły? Jeśli nie porównamy czegoś do czegoś innego to trudniej jest niejednokrotnie zwrócić uwagę na coś co się pozytywnie wyróżnia. Czyżbym Cię irytował? :)

W temacie Minusy Szwajcarii wiele razy pisałem co w porównaniu ze Szwajcarią mi się w Polsce podoba. Więc argument o robieniu we własne gniazdo nieuzasadniony i napisany pochopnie. Gdybym tylko źle pisał o Polsce to mógłbyś mieć rację. Bogwar wrzuć na luz.
I to Ci sie chwali. I tak powinno byc. Dobra, wrzuce na luz. Mam nadzieje, ze znasz stare, madre, polskie przyslowie, a jesli jestes mlody i nie znasz, to je zacytuje " Zly jest ten ptak, ktory kala wlasne gniazdo ". Urodziles sie Polakiem i Polakiem bedziesz do konca zycia. Nawet jesli zmienisz obywatelstwo. Pochodzenia nie zmienisz. I lepiej nie pisac nic o swoim kraju ( dyplomatycznie przemilczec ), niz pisac zle. Tak, jak o zmarlych, mowi sie dobrze, albo wcale. Spojrz na tytuly tematow, jakie bardzo dyplomatycznie nadala autorka, Majka : " Plusy Szwajcarii " i Minusy zycia w Szwajcarii ". Czy w tematach bylo cos o porownaniu do Polski ? Jest jednak oczywiste, ze zdecydowana wiekszosc z nas przybyla tu z Polski i bedzie to dotyczylo porownan z Polska. Czy jednak trzeba to tak podkreslac w kazdym punkcie ? Troche dyplomacji sie przyda w zyciu. Przeczytaj moje posty w tematach. Pozdrawiam.

Klapaucjusz
Posty: 4
Rejestracja: 21 października 2019, 13:46
Miasto: Katowice

Re: Plusy Szwajcarii

Post autor: Klapaucjusz » 21 października 2019, 14:02

W ogóle nie wierzę w tę zasadę, że o własnym kraju można mówić tylko dobrze albo wcale. Jesteśmy ludźmi i powinniśmy mieć trzeźwy osąd.
Przywołana przez Ciebie zasada "o umarłych dobrze albo wcale" też jest, moim daniem bez sensu. Śmierć rozgrzesza ze wszystkiego? To nie wolno mi powiedzieć niczego złego o Hitlerze, bo typ już nie żyje?

Ziemowit
Posty: 18
Rejestracja: 19 sierpnia 2019, 14:20
Miasto: Wrocław

Re: Plusy Szwajcarii

Post autor: Ziemowit » 22 października 2019, 21:30

I to Ci sie chwali. I tak powinno byc.
Zaspokoję Twoją rządzę pisania dobrze o Polsce i rozszerzę swoją wypowiedź na temat parkowania: :lol: :D

1. W Polsce jadąc swoim autkiem mam czuję swobodę i przestrzeń, bo w porównaniu ze Szwajcarią zaparkować mogę może nie wszędzie, ale w naprawdę wielu miejscach. Niestrzeżonych czujnym okiem sąsiadów poboczy, placyków, podjazdów i trawników jest dużo, a szansa na to, że ktoś się czepi albo zadzwoni po Policję wynosi nie więcej niż 1%. Wiele razy parkowałem pod domem nie wiem kogo i nie miałem powodów by się przejmować.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Plusy Szwajcarii

Post autor: bogwar » 23 października 2019, 20:11

Klapaucjusz pisze:
21 października 2019, 14:02
W ogóle nie wierzę w tę zasadę, że o własnym kraju można mówić tylko dobrze albo wcale. Jesteśmy ludźmi i powinniśmy mieć trzeźwy osąd.
Przywołana przez Ciebie zasada "o umarłych dobrze albo wcale" też jest, moim daniem bez sensu. Śmierć rozgrzesza ze wszystkiego? To nie wolno mi powiedzieć niczego złego o Hitlerze, bo typ już nie żyje?
Oczywiscie, ze nie ma przymusu mowic o swoim kraju tylko dobrze. Jak jest, wszyscy wiemy. Jednak to ciagle narzekanie, to chyba polska przywara. Jakos inne nacje sa dumne ze swojego pochodzenia, niezaleznie, czy w ich kraju dzieje sie dobrze czy zle, a Polacy oczywiscie najczesciej tylko narzekaja. I nie dosc, ze narzekaja, to jeszcze za granica najczesciej Polak Polakowi wilkiem. Patrzac na inne narody ( a poznalem ludzi roznych narodowosci ), jak sobie pomagaja i wspieraja, czasem im zazdroszcze. Nie pochodzenia oczywiscie, ale tego, jak sie trzymaja w kupie. A nasi rodacy, czesto po wyjezdzie za granice, wstydza sie przyznac kim sa. A Polska juz jest be i wszystko w niej do bani. :( :( Nie wspomne oczywiscie o nagannych zachowaniach za granica niektorych egzemplarzy.
Co do mowienia o zmarlych, to powiedzenie to dotyczy raczej znajomych i rodziny ( w kazdym razie ja je znam w takiej formie ), a nie postaci historycznych, zwlaszcza takich, o ktorych sa pisane ksiazki i biografie, wiec sila rzeczy sie o nich mowi. I rowniez zle, jesli na to zasluguja. Przytoczony przez Ciebie przyklad, to chyba sztandarowa postac, o ktorej mozna mowic zle. Choc do dzisiaj ma swoich zwolennikow.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Plusy Szwajcarii

Post autor: bogwar » 23 października 2019, 20:17

Ziemowit pisze:
22 października 2019, 21:30
I to Ci sie chwali. I tak powinno byc.
Zaspokoję Twoją rządzę pisania dobrze o Polsce i rozszerzę swoją wypowiedź na temat parkowania: :lol: :D

1. W Polsce jadąc swoim autkiem mam czuję swobodę i przestrzeń, bo w porównaniu ze Szwajcarią zaparkować mogę może nie wszędzie, ale w naprawdę wielu miejscach. Niestrzeżonych czujnym okiem sąsiadów poboczy, placyków, podjazdów i trawników jest dużo, a szansa na to, że ktoś się czepi albo zadzwoni po Policję wynosi nie więcej niż 1%. Wiele razy parkowałem pod domem nie wiem kogo i nie miałem powodów by się przejmować.
To nie moja zadza, tylko czasem przykro, slyszac narzekania i krytyke wlasnego kraju, w ktorym, badz co badz, sie urodzilismy, wychowalismy i w wiekszosci wyksztalcilismy. Dodajac jeszcze to, co napisalem we wczesniejszsym poscie, wylania sie obraz Polaka, ktory nie potrafi sie cieszyc z tego kim jest. A zawsze mozna bylo sie urodzic gorzej, a nawet duzo gorzej.

Ziemowit
Posty: 18
Rejestracja: 19 sierpnia 2019, 14:20
Miasto: Wrocław

Re: Plusy Szwajcarii

Post autor: Ziemowit » 23 października 2019, 20:20

bogwar pisze:
23 października 2019, 20:11
Klapaucjusz pisze:
21 października 2019, 14:02
W ogóle nie wierzę w tę zasadę, że o własnym kraju można mówić tylko dobrze albo wcale. Jesteśmy ludźmi i powinniśmy mieć trzeźwy osąd.
Przywołana przez Ciebie zasada "o umarłych dobrze albo wcale" też jest, moim daniem bez sensu. Śmierć rozgrzesza ze wszystkiego? To nie wolno mi powiedzieć niczego złego o Hitlerze, bo typ już nie żyje?
Oczywiscie, ze nie ma przymusu mowic o swoim kraju tylko dobrze. Jak jest, wszyscy wiemy. Jednak to ciagle narzekanie, to chyba polska przywara. Jakos inne nacje sa dumne ze swojego pochodzenia, niezaleznie, czy w ich kraju dzieje sie dobrze czy zle, a Polacy oczywiscie najczesciej tylko narzekaja. I nie dosc, ze narzekaja, to jeszcze za granica najczesciej Polak Polakowi wilkiem. Patrzac na inne narody ( a poznalem ludzi roznych narodowosci ), jak sobie pomagaja i wspieraja, czasem im zazdroszcze. Nie pochodzenia oczywiscie, ale tego, jak sie trzymaja w kupie. A nasi rodacy, czesto po wyjezdzie za granice, wstydza sie przyznac kim sa. A Polska juz jest be i wszystko w niej do bani. :( :( Nie wspomne oczywiscie o nagannych zachowaniach za granica niektorych egzemplarzy.
Co do mowienia o zmarlych, to powiedzenie to dotyczy raczej znajomych i rodziny ( w kazdym razie ja je znam w takiej formie ), a nie postaci historycznych, zwlaszcza takich, o ktorych sa pisane ksiazki i biografie, wiec sila rzeczy sie o nich mowi. I rowniez zle, jesli na to zasluguja. Przytoczony przez Ciebie przyklad, to chyba sztandarowa postac, o ktorej mozna mowic zle. Choc do dzisiaj ma swoich zwolennikow.
Zgadza się w zasadzie.

Ale uważam, że można narzekań na Polskę i życie w Polsce pod warunkiem że nie jest to generalizowanie w stylu, że zachód jest najlepszy a Polska beznadziejna. To może przejdźmy do sedna, które mam na myśli, a mianowicie największa różnica pomiędzy Polakiem a Szwajcarem (tak, lubię porównywać):

Polacy chętnie mówią źle o Polsce bo: NIE INTERESUJE ICH "PIJAR" swojego kraju. Szwajcarzy za to są bardzo wyczuleni na to aby ROBIĆ DOBRY "PIJAR" woków własnego kraju, moim zdaniem czasem aż do przesady dbają o pijar.

A podobieństwa obu narodów moim zdaniem są takie, że oba popadają w skrajność, tylko w drugą stronę. Polacy opowiadają na prawo i lewo jak Polska się wali a Szwajcarzy opowiadają jak wszystko mają najlepsze.
Ostatnio zmieniony 23 października 2019, 22:10 przez Ziemowit, łącznie zmieniany 2 razy.

Ziemowit
Posty: 18
Rejestracja: 19 sierpnia 2019, 14:20
Miasto: Wrocław

Re: Plusy Szwajcarii

Post autor: Ziemowit » 23 października 2019, 21:51

A zawsze mozna bylo sie urodzic gorzej, a nawet duzo gorzej.
Tak. Zapominamy o tym bardzo. Chyba nie tylko "my", ale nawet i ja od czasu do czasu tak myślę. Myślimy "mogłem się urodzić lepiej, dużo lepiej" na przykład...Norwegiem, Australijczykiem, Nowozelandczykiem, Japończykiem, Szwajcarem albo obywatelem Monako. A tymczasem mogło trafić na znacznie biedniejsze miejsce, których jest de facto dużo więcej na świecie od Polski niż mniej.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 3 gości