rezydencja podatkowa

Kwestie związane z prawem i urzędami - pozwolenia na pobyt, rejestracja samochodów, itp
maaagdaaa
Posty: 1
Rejestracja: 08 sierpnia 2022, 15:06
Miasto: Warszawa

rezydencja podatkowa

Post autor: maaagdaaa » 08 sierpnia 2022, 15:09

Witam,

Prace w Szwajcarii dostał mój mąż i zaczyna od początku października tego roku.
Ja obecnie jestem zatrudniona w Polsce i tutaj odprowadzam podatki *praca zdalna).

We wrześniu planujemy się przeprowadzać.

Mój mąż po przeprowadzce będzie rozliczać się w Szwajcarii, natomiast ja nadal chciałabym rozliczać się w Polsce. W Szwajcarii nie zamierzam pozyskiwać żadnego dochodu z wykonywanej pracy.

Pytanie nasze jest takie czy Ja jako żona moge uzyskać prawo pobytu w Szwajcariii a jednocześnie rozliczać się podatkowo w Polsce ?

Z góry dziękuję za odpowiedź

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: rezydencja podatkowa

Post autor: bogwar » 15 sierpnia 2022, 23:54

maaagdaaa pisze:
08 sierpnia 2022, 15:09
Witam,

Prace w Szwajcarii dostał mój mąż i zaczyna od początku października tego roku.
Ja obecnie jestem zatrudniona w Polsce i tutaj odprowadzam podatki *praca zdalna).

We wrześniu planujemy się przeprowadzać.

Mój mąż po przeprowadzce będzie rozliczać się w Szwajcarii, natomiast ja nadal chciałabym rozliczać się w Polsce. W Szwajcarii nie zamierzam pozyskiwać żadnego dochodu z wykonywanej pracy.

Pytanie nasze jest takie czy Ja jako żona moge uzyskać prawo pobytu w Szwajcariii a jednocześnie rozliczać się podatkowo w Polsce ?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Witaj na naszym Forum. :D
Tak, jako zona z automatu dostaniesz takie samo pozwolenie jak Twoj maz.
Oczywiscie, bo na podst. Umowy o unikaniu podwojnego oodatkowania, zawartego miedzy Polska i Szwajcaria w 1991 roku (z pozniejszymi zmianami), dochod jest generalnie opodatkowany w panstwie jego uzyskania. Jesli Twoj maz pozostanie przy opodatkowaniu u zrodla (Quellensteuer po niemiecku, bo nie wiem do jakiego kantonu sie wybieracie), to tak bedzie. Jesli jednak zdecyduje sie na rozliczenie indywidualne, ktore polecam, zwlaszcza przy duzych roznicach w Waszych dochodach, bo wtedy mozna odpisac duzo wiecej pozycji od podstawy opodatkowania, zwlaszcza, jesli macie dzieci (zawsze mozna udac sie do DOBREGO doradcy podatkowego, to podkreslam, bo ostatnio znajoma skorzystala z uslug jakiegos niedoinformowanego "doradcy", ktory jej nie odliczyl od podstawy opodatkowania nawet diet rocznych w wys. 3200 CHF, co oznacza jakies 400-600 CHF "w kieszeni", ktore w kantonie Bern naleza sie kazdemu jak "psu buda" i zrobic "symulacje podatkowa" za kilkadziesiat CHF), Twoj dochod w Polsce bedzie doliczony do jego dochodow i na tej podstawie bedzie wyliczona STOPA opodatkowania JEGO dochodow. W Polsce natomiast nie ma przepisu, ktory zmuszalby do wspolnego rozliczenia malzonkow. A jesli ktos taki znajdzie, to chetnie sie zdziwie. :P :mrgreen:
Liczby, ktore podalem opieram generalnie na danych z kantonu Bern, ktory nalezy do najwyzej opodatkowanych w Szwajcarii. W kantonach Zug i Schwyz, ktore naleza do najnizej opodatkowanych w Szwajcarii, sytuacja moze byc zgola inna. Dlatego ciagle uczulam, ze nie ma w danym temacie jednej reguly obowiazujacej w calej Szwajcarii. I dotyczy to nie tylko spraw podatkowych (kazdy kanton ma swoje ustawy podatkowe, ktore roznia sie i to czasem diametralnie miedzy soba), ale rowniez w innych dziedzinach zycia. Tak naprawde w Szwajcarii wspolna jest tylko waluta, polityka zagraniczna, tabele podatkowe (tzn. ich rodzaje, bo przeciez nie taryfy jako takie :mrgreen: ) i jeszcze pewnie pare innych spraw. Cala reszta jest regulowana przez kantonalne parlamenty i ustawy oraz rozporzadzenia. Ponad ustawami i rozporzadzeniami jest jednak Umowa o swobodnym przeplywie osob i towarow miedzy Szwajcaria i UE (Freizügigkeitsabkommen). Ona zawiera jednak ponad 800 stron. Calej oczywiscie nie czytalem, ale nie ma problemu, zeby znalezc interesujacy nas temat. :D
Mam nadzieje, ze cos rozjasnilem w temacie. :D
A jesli pisze nieprawde, niech ktos zaprzeczy. :mrgreen:
Pozdrawiam i zycze udanego startu w Szwajcarii. :D
bogwar

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości