Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Masz coś do powiedzenia na temat codziennego życia w Szwajcarii i temat ten nie pasuje do innych kategorii?
Napisz tutaj.
bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Post autor: bogwar » 18 marca 2022, 19:47

LAIK-onik pisze:
13 marca 2022, 21:57
Nie widzę ochotników do pisania czegokolwiek i dzielenia się swoimi pomysłami lub chęcią podzielenia się doświadczeniem. Jesteś ostatnim Mohikaninem, który tutaj twórczo się udziela, a i zarazem żandarmem trzymającym Ordnung na forum. Na tym drugim, na fejsie jest większa chęć użytkowników do pisania, ale poziom dyskusji jest irytujący.
Masz "muzykę" do pisania obszernie... w dobie tweetów, gdzie szybkość wymiany tekstów jest prawidłem i oznaką szybkiej reakcji na kontr tekst.

Księżycówka była ujęta w cudzysłów i nie oznaczała w tym wypadku samogonu, ale porę dnia i jej spożywania. "Koledze współczuje", bo go zajechałeś rozmowami, sądząc po melodii, jaką masz do pisania...

Pozdrawiam.
No niestety, ja tez nie. :cry: :cry: :cry: Moze to jednak i lepiej, niz mieliby pisac jakies glupoty i kocopaly, ktore czesto wypisuja ludzie na rzeczonym facebooku. Zajrzalem tam. :( :( Wyglada na to, ze wiekszosc (nie wszyscy oczywiscie, bo rzeczowe posty tez znalazlem :D ) tam piszacych nie potrafi sklecic zdania zlozonego. Jak pisales, "cwierkanie", ktore czesto nic nie wnosi do dyskusji. Ja jestem "do bolu" przytomnym, praktycznym i "chodzacym po Ziemi" czlowiekiem (odlatuje tylko wtedy, kiedy mam orgazm ;) :lol: , albo sie "napije" :mrgreen: :mrgreen: :lol: ). A ze wiekszosc naszych kochanych Rodakow lubi "plywac" w swych wypowiedziach, to sie po prostu boja, ze ich "sciagne na Ziemie" i nie pisza. Nigdy jednak nie skrytykowalem (i przysiegam, ze tego nie zrobie :D ) kogos, kto pisze z sensem i do rzeczy. Nawet, jesli mam odmienne zdanie. Z Toba przeciez tez nie zawsze sie zgadzam :mrgreen: , a czy powiedzialem o Tobie cos krytykujacego, czy "nie daj Boze", obrazliwego???? Nie pamietam, zebym kogos na Forum obrazil. Opieprzylem, owszem, ale tylko wtedy, kiedy wypisuje glupoty. Dzieki temu jednak nasze Forum jest zrodlem rzetelnej wiedzy na temat zycia w Szwajcarii i tego bede pilnowal dopoki mnie stad Adminy nie wywala, albo sie zestarzeje i nie bede w stanie pisac. Tu pomijam oczywiscie ewentualny fakt mojej lub Forum "przedwczesnej" smierci. :mrgreen: :lol: Poniewaz jestem czlowiekiem przewidujacym, moze rowniez nastapic "wypalenie zawodowe" :mrgreen: :shock: :lol: , na ktore ostatnio podobno dostaje sie nawet zwolnienie lekarskie. :lol: :lol: Jest tez opcja (i to najbardziej prawdopodobna w "dajacej sie przewidziec, choc nie najblizszej, przyszlosci") :D , ze najzwyczajniej wroce do Polski, tam bede "hulal" :lol: i wtedy zycie w Szwajcarii juz mnie tak naprawde niezbyt bedzie interesowalo. :mrgreen: :lol: :lol: Wtedy wszyscy "stlumieni" przeze mnie beda mieli pole do popisu. :mrgreen: :D :lol:
W "wolnych" tematach jednak, hulaj dusza. :mrgreen: :lol:
Ostatnim????? :shock: :shock: A moze pierwszym???? :D Tak bym wolal, bo ja juz swoje lata mam, a Szwajcaria przezyla dwie wojny swiatowe, przezyje i trzecia, bo gdzie mozni tego swiata beda deponowac fortuny? :lol: :lol: . Poza tym jest jedynym krajem na swiecie, gdzie ilosc miejsc w schronach przeciwatomowych jest wieksza niz liczba mieszkancow. :shock: :shock: :shock: Tak, tak. :P :P Liczba miejsc w schronach to ca 8,6 mln, a liczba mieszkancow ca 8,2mln. Ta rezerwa to zapewne dla najbogatszych z calego swiata. :lol: :lol: :lol: . Tu zakladam oczywiscie, ze nasze Forum tez przezyje. Chocby w schronie przeciwatomowym. :P :P :D :lol:
Tu znow nie trafiles, :mrgreen: bo raczej jest odwrotnie. To raczej ja go hamuje w gadaniu. :lol: Moze dlatego, ze ja jestem ca co 2 tygodnie w Polsce i tam "gadam do bolu"(tu piszac, "odpoczywam" od gadania), :lol: a on "bywa" w Polsce ca co 2-3 miesiace i nie ma z kim pogadac (poza mna oczywiscie :mrgreen: ) na co dzien. :(

Pozdrowka.
bogwar
Ostatnio zmieniony 19 marca 2022, 00:35 przez bogwar, łącznie zmieniany 1 raz.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Post autor: bogwar » 18 marca 2022, 23:47

No dobra, temat watku jest jednak zupelnie inny niz nasze/moje dywagacje. Trzymajmy sie wiec tematu. :mrgreen:
A w temacie (o.k. juz ochlonalem po wku.....iu i bede stosowal taktyke postow dzielonych, czyli krotkich :lol: ). Na dzisiaj opisze wiec tylko jeden rodzaj biletu, ale za to najtanszy. :D
Najtanszym sposobem, zgodnie z tematem postu, podrozowania po Szwajcarii sa tzw. (tu, sorry, ale bede operowal jez. niemieckim) Sparbillette (bilet oszczedny), jesli chodzi o przejazdy jednorazowe lub Spartageskarten (oszczedny bilet na przejazdy calodzienne wazny do godz.05.00 dnia nastepnego. I o tym pamietajcie wracajac z nocnych eskapad, bo czasem sie trafiaja zlosliwi szwajcarscy :shock: konduktorzy. Choc musze przyznac, ze w ZDECYDOWANEJ wiekszosci przypadkow mam pozytywne doswiadczenia. A wierzcie mi, jestem stalym klientem kolei szwajcarskich. Liczy sie mozliwosc zatrzymania pociagu na danej stacji i moment kontroli kanarow. A gdyby mieli jakies "waty" sciagnijcie na Wasz wypasiony tel. ponizszy link i przedstawcie im pod twarz. Trzeba kliknac

https://www.sbb.ch/de/abos-billette/bil ... karte.html

zjechac troche nizej i kliknac

Bedingungen Spartageskarten

Ostatnia opcja w "Spartageskarten" (czarne kolko lub kwadracik).

I tu sa 2 opcje: dla posiadaczy Halbtaxa (czyli legitymacji "kolejowej" uprawniajacej do znizek) lub bez takowego. Halbtax (na rok od momentu wykupienia) kosztuje w pierwszym roku (na dzien dzisiejszy :mrgreen: ) 185 CHF, w nastepnych latach 165CHF( sporadycznie bywaly jakies dodatkowe rabaty rzedu 10-15CHF). I mozna go wykupic zarowno dla siebie (z jakimkolwiek szwajcarskim adresem), jak rowniez dla kogokolwiek mieszkajacego w Polsce (zony/meza, partnerki/ra dziecka, kochanki/ka, znajomej/go, nie ma znaczenia koligacja rodzinna), wazne, zeby podac ten adres doreczenia w Szwajcarii i uiscic oplate :mrgreen: ). Warunkiem jest dostarczenie zdjecia paszportowego (moze byc chyba rowniez z automatu na dworcu), bo dokument jest ze zdjeciem. Wykupic mozna i jest wazny "od reki" w kazdej kasie biletowej na kazdym dworcu. Na "dzien dobry" jednak dostaje sie papierowa wersje. Ostateczna, ze zdjeciem, dostaje sie w przeciagu 2 tygodni na podany adres szwajcarski. A zwraca sie juz po 2-3 przejazdach np. z Zurychu do Berna lub odwrotnie. Na dzis wystarczy, bo mnie znow system "wywali". ;) :lol:

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Post autor: bogwar » 19 marca 2022, 22:14

bogwar pisze:
18 marca 2022, 23:47
Zauwazylem, ze ilosc odslon w temacie nagle wzrosla. :mrgreen: :lol: I slusznie. Bo to, co pisze to czysta prawda, o ktorej nie wszyscy, lub malo kto wie. Nawiazujac do tematu, lokalnym odpowiednikiem Spartageskarte (obowiazujacym oczywiscie podobnie, choc nie do konca) jest Tageskarte Gemeinde, o ktorej pewnie niewielu z Was w ogole wie. a ktora istnieje i jest dostepna dla kazdego w danej gminie zamieszkujacego. Jest to calodobowa karta upowazniajoca do przejazdow koleja, autobusem oraz wiekszoscia statkow wycieczkwych po jeziorach szwajcarskich jak rowniez kolejek gorskich. Tak tak. :D :lol: Oczywiscie nie w tych najbardziej popularnych, jak np. na Jungfraujoch, czy Matterthorn w Zermacie.
Niniejszym spadam i sie odezwe. :D Po co ma mnie system wywalic. :lol:

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Post autor: bogwar » 20 marca 2022, 00:58

bogwar pisze:
19 marca 2022, 22:14
bogwar pisze:
18 marca 2022, 23:47
Zauwazylem, ze ilosc odslon w temacie nagle wzrosla. :mrgreen: :lol: I slusznie. Bo to, co pisze to czysta prawda, o ktorej nie wszyscy, lub malo kto wie. Nawiazujac do tematu, lokalnym odpowiednikiem Spartageskarte (obowiazujacym oczywiscie podobnie, choc nie do konca) jest Tageskarte Gemeinde, o ktorej pewnie niewielu z Was w ogole wie. a ktora istnieje i jest dostepna dla kazdego w danej gminie zamieszkujacego. Jest to calodobowa karta upowazniajoca do przejazdow koleja, autobusem oraz wiekszoscia statkow wycieczkwych po jeziorach szwajcarskich jak rowniez kolejek gorskich. Tak tak. :D :lol: Oczywiscie nie w tych najbardziej popularnych, jak np. na Jungfraujoch, czy Matterthorn w Zermacie.
Niniejszym spadam i sie odezwe. :D Po co ma mnie system wywalic. :lol:
Zeby jednak wszystko usystematyzowac, czyli mowiac ludzkim jezykiem przedstawic wszystko po kolei
mamy generalnie 3 najtansze opcje podrozowania po Szwajcarii:
-Sparbillet z Halbtaxem lub bez na przejazdy JEDNORAZOWE, do kupienia (oczywiscie tylko w internecie :( ) max 60 dni przed zamierzana data podrozy, ktory nas wiaze z konkretnym pociagiem( i co oczywiste z data przejazdu), ale za to mamy mozliwosc naprawde poteznej znizki w stosunku do ceny standardowej, zaleznej oczywiscie od terminu, pory dnia, dnia tygodnia itd. Tu oczywiscie tez mam swoje myki i tricki, a jakze. :lol: Wracajac np. z Polski, wykupuje oczywiscie Sparbillet na dane konkretne polaczenie z rezerwa na ewerntualne opoznienie samolotu, czyli np, samolot laduje 19.10, a bilet kupuje na np. 20.08 (to dla wolnomyslacych oczywiscie tylko teoretyczne dane, zeby mi tu ktos nie zarzucil glupoty :evil: :mrgreen: ), a gdy np. samolot sie spoznia wiecej niz przewidywalem i "nie wyrabiam sie " na wykupiony bilet, ide po prostu do konduktora przy najblizszym nastepnym pociagu i prosze o mozliwosc pojechania tym pociagiem z powodu opoznienia samolotu. Na ponad 20 przypadkow osobistych, tylko chyba 2 lub 3 zakonczyly sie niepowodzeniem. I tu niestety, ale zazwyczaj kobiety stawaly okoniem. Faceci praktycznie zawsze machali reka na zaistniala sytuacje.
Byly rowniez przypadki, ze samolot przylecial wczesniej :shock: . Probowalem rowniez pojechac wczesniejszym pociagiem. :D Tu jednak ciezej z tematem. :( Procentowo oczywiscie., bo na 3 czy 4 proby udalo mi sie chyba tylko 1 lub 2 razy. :(
No dobra na dzis wystarczy. Toz dzisiaj sobota i czeka inna robota. :lol: :lol:

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Post autor: bogwar » 28 marca 2022, 00:03

plronbio650 pisze:
27 marca 2022, 05:44
Szanowni Admini czy wakacje macie, :shock:
ze na nasze Forum juz nie zagladacie??? :mrgreen:
Czy chodzi o kase i Wam sie oplaca :mrgreen:
tolerowac na Forum takiego pajaca??? :evil: :evil:

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Post autor: bogwar » 01 kwietnia 2022, 23:52

plronbio650 pisze:
01 kwietnia 2022, 09:23
Adminy :evil: :evil: , jako zwykly Forumowicz zadaje publicznie pytanie. I prosze o publiczna odpowiedz. Czy wzieliscie kase od tej gnidy, ze go tak dlugo tolerujecie na Forum? Inne spamy byly usuwane zdecydowanie wczesniej. :evil: Dlaczego? :evil: Gula mi rosnie. :mrgreen: A jak gula peknie, to nie bedzie pieknie. :evil: Tak mu obiecanych ch...w nawtykam, ze bedziecie musieli, zgodnie z regulaminem, usunac mnie z Forum. Zostaniecie wtedy z jego trzewikami do sprzedania.
Pozdrawiam.
bogwar

Marek G
Posty: 11
Rejestracja: 18 stycznia 2020, 19:55
Miasto: Radlin

Re: Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Post autor: Marek G » 07 października 2022, 19:35

Na początek pozdrawiam wszystkich.
Co do podróżowania. Udało się spełnić marzenie i na tydzień pojechałem z rodziną w szwajcarskie Alpy (potem troche kasy zostało i jeszcze 2 dni zostaliśmy dłużej). Kupiliśmy karnet na 5 dni na wszystkie kolejki w okolicy doliny Lauterbrunnen, bilet był ważny także na pociągi. Jako, że mieszkam w Polsce przeliczałem na złotówki. Za 1500 PLN można do woli jeździć kolejkami, gondolami, pociągami przez 5 dni ( inne opcje np. na 3 czy 8 dni też są), nie ma ograniczeń w ilości przejazdów, jedynie wyjazd na Jungfraujoch był tylko jeden. Co mnie najbardziej zaskoczyło: żadnych kolejek do kolejki czy na gondolę, wchodziło się z marszu ( nie tak jak na Kasprowy Wierch pół dnia czekania).
Pozdrawiam Polaków w Szwajcarii. Marek

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości