TABLICA czyli wszystko w jednym

Luźne dyskusje na różne tematy
magol13
Posty: 72
Rejestracja: 18 sierpnia 2019, 15:28
Miasto: Sempach

Re: TABLICA czyli wszystko w jednym

Post autor: magol13 » 25 października 2021, 21:13

Dziękuję za info. Nie chodzi mi o żadne odszkodowanie,miałem operację, teraz rehabilitacja i to trochę potrwa.sądzę że do końca roku, nie prędzej.Suva wszystko przejęła, bo taka kolej rzeczy.pytanie odnośnie pewnych potrąceń z wypłaty.otóż mam na lohnabrechnung pozycję unfall-taggeld dodade do wypłaty, a zaraz pod spodem leistungen dritter i odjęte ta sama kwota.moze mi ktoś wyjaśnić o co chodzi?dlaczego tak?

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: TABLICA czyli wszystko w jednym

Post autor: bogwar » 25 października 2021, 21:50

magol13 pisze:
25 października 2021, 16:27
Mam pytanie do Was forumowiczów. Czy ktoś z was miał tutaj unfall?konkretnie upadek ze schodów na klatce schodowej w miejscu zamieszkania. Bo miałbym parę pytań, może być na priv.
Witaj.
Jesli w momencie wypadku byles w stosunku pracy lub na RAVie masz jak najbardziej prawo do dniowek wypadkowych z SUVA, w wysokosci 70% lub 80% srednich zarobkow z chyba 6 czy 12 miesiecy przed wypadkiem. Bedac w stosunku pracy lub na RAVie oplacasz przeciez skladke NBU (sprawdz na rozliczeniu od pracodawcy lub z RAVu), czyli Nichtbetriebsunfallversicherung (ubezpieczenie od wypadku poza praca). Jesli to bylo w drodze do pracy, tez jestes ubezpieczony, mimo, ze tej skladki (BU, czyli Betriebsunfallversicherung, ubezpieczenie wypadkowe w pracy oraz w drodze do- i z- pracy) nie widac w rozliczeniu. Jest ona obowiazkowa i w calosci pokrywana przez pracodawce lub RAV. Wypadek nalezy zglosic do SUVA poprzez pracodawce lub RAV, wypelnic sporo formularzy i uzbroic sie w cierpliwosc. Pierwsza kasa wplynie po 2-3 miesiacach. Odszkodowanie (tzw. Integritätsentschädigung) mozna dostac tylko w przypadku nieodwracalnej utraty jakiejs czesci ciala, czyli np. palca, reki, ucha itd., jakiegos organu wewnetrznego lub w przypadku psychicznych nastepstw wypadku. Ponizej link do przykladow w temacie. Na dole jest link, po kliknieciu na ktory mozna zadac prawnikowi bezplatnie pytanie.

https://www.regelrecht.ch/rechtsanwalt/ ... haedigung/

Sam 8 lat temu zlamalem noge i to Polsce. Musiala byc operacja nastawienia kosci (kosc smiesznie cieniutka, ta na zewnatrz nad kostka, ale niestety nie bylo mowy o transporcie do CH). Wszystko zalatwilem przez internet, ale na pierwsza kase czekalem prawie 3 miesiace, bo sie nie mogli wyjaic, jaki naliczyc Quellensteuer. :mrgreen: :lol: Wypadek mialem na poczatku kwietnia, a CH pojawilem sie dopiero na poczatku wrzesnia. Probowali nie sciagnac wczesniej, ale zgadzali sie na wszystkie zabiegi a nawet na rehabilitacje, zaordynowane przez lekarzy w Polsce. Oczywiscie wszystko musialem dokumentowac na biezaco elektronicznie. Zwracali nawet za tlumaczenie na niemiecki, oczywiscie po przedlozeniu rachunkow. To bylo jednak 8 lat temu i moglo sie cos w temacie zmienic. Z pewnoscia jednak nie moglo sie zmienic prawo do dniowek wypadkowych, bo inaczej przeciez skladka bylaby bez sensu.
Jesli nie byles w stosunku pracy ani na RAVie i nie miales wykupionego ubezpieczenia wypadkowego z platnymi dniowkami wypadkowymi, tylko np. "przyklejone" do Krankenkasse, bedziesz mial jedynie pokryte koszty leczenia. Co warto wiedziec, ubezpieczenie wypadkowe dziala przez 30 dni po wygasnieciu stosunku pracy lub wymeldowania z RAV. Ciekawa opcja po ustaniu stosunku pracy lub wymeldowaniu z RAV jest rowniez mozliwosc zawarcia indywidualnego ubezpieczenia na max 6 miesiecy w SUVA (tzw. Abredeversicherung), ktore obowiazuje w CH i na calym swiecie, a jest wspanialym wyjsciem, jesli ktos sie np. wybiera na dluga wyprawe po swiecie. Mozna je jednak zawrzec tylko wtedy, jesli sie bylo wczesniej ubezpieczonym w SUVA. Koniecznie jednak trzeba je zawrzec najpozniej w ciagu tego miesiaca obowiazywania ubezpieczenia podstawowego po ustaniu stosunku pracy lub wymeldowaniu z RAV. Mozna je zawrzec na 1 do max 6 miesiecy. Koszt to 45 CHF miesiecznie. Zreszta link ponizej wiele wyjasni. To jeden z moich "kwitow". ;) ;)

https://www.allianz.ch/de/privatkunden/ ... gI9pvD_BwE

I pamietajcie, ubezpieczenie wypadkowe poza praca mozna oczywiscie dolaczyc do Krankenkasse i wtedy skladka jest zdecydowanie mniejsza, ale w razie wypadku Krankenkasse pokryje tylko koszty leczenia i to pewnie uwzgledniajac udzial wlasny. SUVA pokrywa koszty leczenia i wyplaca dniowki wypadkowe, co przy dluzszej niemozliwosci wykonywania pracy pozwoli spokojnie placic rachunki. A w tym drugim przypadku mozna zbankrutowac, albo sie wyczyscic z oszczednosci na rachunki. :mrgreen: :P

Pozdrawiam i zycze szybkiego powrotu do zdrowia.
bogwar

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: TABLICA czyli wszystko w jednym

Post autor: bogwar » 25 października 2021, 21:54

Betha pisze:
25 października 2021, 19:07
magol13 pisze:
25 października 2021, 16:27
Mam pytanie do Was forumowiczów. Czy ktoś z was miał tutaj unfall?konkretnie upadek ze schodów na klatce schodowej w miejscu zamieszkania. Bo miałbym parę pytań, może być na priv.
hej. ja mialam taki wypadek ale w de. zapomnij ze cos dostaniesz. nawet mi za chorobowe ( i przez to brak premii) nie zwrocili mimo ze ewidentnie wina byla po stronie administratora budynku.. syf i piasek rozsypany byl na schodach i spadlam z samej gory na sam dol.. na szczescie nic nie polamalam..nawet zdjecia im wyslalam z milionami sincow i nic.. tak wiec bez adwokata nawet nie zaczynaj a to koszty rzedu kilku tys wiec sie zastanow.. w innym wypadku gdy gosc mi wjechal w auto i 3 mce bylam na chorobowym (skrecenie kregoslupa szyjnego i inne uszkodzenia) dostalam tylko 500 euro i to z adwokatem bo jego wina byla.. tak ze zanim cos zrobisz zasiegnij info u adwokata..i przelicz czy skorka warta wyprawki.. no chyba ze masz Rechtsschutzversicherung.. wtedy juz zajma sie wszystkim z automatu
Ech, jak ja uwielbiam bajki. :lol: :lol: :lol: :lol:
A Rechtsschutzversicherung mozna tez miedzy te bajki wlozyc. Zapytaj, czy beda Cie reprezentowac w sadzie? :mrgreen: :lol: :lol: A pismo sam sobie napisze. Owszem, jesli ktos nie zna jezyka, jest to jakas opcja, ale niech nie liczy na zbyt wiele.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: TABLICA czyli wszystko w jednym

Post autor: bogwar » 25 października 2021, 22:06

magol13 pisze:
25 października 2021, 21:13
Dziękuję za info. Nie chodzi mi o żadne odszkodowanie,miałem operację, teraz rehabilitacja i to trochę potrwa.sądzę że do końca roku, nie prędzej.Suva wszystko przejęła, bo taka kolej rzeczy.pytanie odnośnie pewnych potrąceń z wypłaty.otóż mam na lohnabrechnung pozycję unfall-taggeld dodade do wypłaty, a zaraz pod spodem leistungen dritter i odjęte ta sama kwota.moze mi ktoś wyjaśnić o co chodzi?dlaczego tak?
A nie wisisz np. za pobierany wczesniej socjal czy jakies inne platnosci do zwrotu (mandaty czy jakies kary)? Ten zwrot oznaczalby "swiadczenia na rzecz osob trzecich".

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: TABLICA czyli wszystko w jednym

Post autor: bogwar » 25 października 2021, 22:11

bogwar pisze:
25 października 2021, 22:06
magol13 pisze:
25 października 2021, 21:13
Dziękuję za info. Nie chodzi mi o żadne odszkodowanie,miałem operację, teraz rehabilitacja i to trochę potrwa.sądzę że do końca roku, nie prędzej.Suva wszystko przejęła, bo taka kolej rzeczy.pytanie odnośnie pewnych potrąceń z wypłaty.otóż mam na lohnabrechnung pozycję unfall-taggeld dodade do wypłaty, a zaraz pod spodem leistungen dritter i odjęte ta sama kwota.moze mi ktoś wyjaśnić o co chodzi?dlaczego tak?
A nie wisisz np. za pobierany wczesniej socjal czy jakies inne platnosci do zwrotu (mandaty czy jakies kary)? Ten zwrot oznaczalby "swiadczenia na rzecz osob trzecich".
Albo skoro sa dodane, jak piszesz do wyplaty, to moze je po prostu przejmuje pracodawca wyplacajac Ci wyplate. Nie mozna przeciez pobierac pensji i dniowek wypadkowych.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: TABLICA czyli wszystko w jednym

Post autor: bogwar » 25 października 2021, 22:13

bogwar pisze:
25 października 2021, 22:11
bogwar pisze:
25 października 2021, 22:06
magol13 pisze:
25 października 2021, 21:13
Dziękuję za info. Nie chodzi mi o żadne odszkodowanie,miałem operację, teraz rehabilitacja i to trochę potrwa.sądzę że do końca roku, nie prędzej.Suva wszystko przejęła, bo taka kolej rzeczy.pytanie odnośnie pewnych potrąceń z wypłaty.otóż mam na lohnabrechnung pozycję unfall-taggeld dodade do wypłaty, a zaraz pod spodem leistungen dritter i odjęte ta sama kwota.moze mi ktoś wyjaśnić o co chodzi?dlaczego tak?
A nie wisisz np. za pobierany wczesniej socjal czy jakies inne platnosci do zwrotu (mandaty czy jakies kary)? Ten zwrot oznaczalby "swiadczenia na rzecz osob trzecich".
Albo skoro sa dodane, jak piszesz do wyplaty, to moze je po prostu przejmuje pracodawca wyplacajac Ci wyplate. Nie mozna przeciez pobierac pensji i dniowek wypadkowych.
No chyba, ze pensja bylaby nizsza niz nalezne dniowki, ale mysle, ze wtedy mozna pobierac tylko roznice.

magol13
Posty: 72
Rejestracja: 18 sierpnia 2019, 15:28
Miasto: Sempach

Re: TABLICA czyli wszystko w jednym

Post autor: magol13 » 25 października 2021, 22:33

Nigdy nie brałem socjalu, żadnych mandatów, kar, alimentów itp.na lohnabrechnung mam pozycję od góry : monatslohn, unfall-taggeld, leistungen dritter. Dwie pierwsze na plus a ostatnia minus.mam potrącane NBUV, AHV, ALV, BVG, KTG, Quellensteuer, Vorruhestansmodell AN. unfall miałem 4 września.25 każdego miesiąca mam wypłatę i dostaje na konto bez problemu. Tylko jak rozumieć mam te dwie pozycje, najpierw dodane a zaraz potrącone dokładnie to samo.pisałeś dwa, trzy miesiące. Miałeś na myśli normalnie wypłatę czy jakieś wyrównanie doszło Ci po takim czasie? Sorry jeśli pisze nie jasno i czegoś nie rozumiem, ale sprawy papierkowe to nie moja mocna strona.a tak wogole to,, WIELKIE DZIĘKI ZA INFO,, 👍👍👍

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: TABLICA czyli wszystko w jednym

Post autor: bogwar » 25 października 2021, 22:58

magol13 pisze:
25 października 2021, 22:33
Nigdy nie brałem socjalu, żadnych mandatów, kar, alimentów itp.na lohnabrechnung mam pozycję od góry : monatslohn, unfall-taggeld, leistungen dritter. Dwie pierwsze na plus a ostatnia minus.mam potrącane NBUV, AHV, ALV, BVG, KTG, Quellensteuer, Vorruhestansmodell AN. unfall miałem 4 września.25 każdego miesiąca mam wypłatę i dostaje na konto bez problemu. Tylko jak rozumieć mam te dwie pozycje, najpierw dodane a zaraz potrącone dokładnie to samo.pisałeś dwa, trzy miesiące. Miałeś na myśli normalnie wypłatę czy jakieś wyrównanie doszło Ci po takim czasie? Sorry jeśli pisze nie jasno i czegoś nie rozumiem, ale sprawy papierkowe to nie moja mocna strona.a tak wogole to,, WIELKIE DZIĘKI ZA INFO,, 👍👍👍
Skoro dostales wyplate, to wszystko wskazuje na to, ze jak pisalem, pracodawca "rekwiruje" dniowki wypadkowe, bo wyplaca Ci wyplate wieksza niz te dniowki. Zawsze mozesz zapytac w ksiegowosci o co chodzi. Wyglada jednak na to, ze jest, jak przypuszczam.
Co do tych prawie trzech miesiecy, to bylem wtedy na urlopie na RAVie i tak to trwalo, zanim dostalem pierwsze pieniadze z SUVA, bo RAV oczywiscie przestaje wtedy placic. Moze troche tez dlatego, ze wszystko bylo przez internet, ale generalnie, zeby w Szwajcarii wyrwac nalezne pieniadze trzeba sie uzbroic w cierpliwosc. Na zwrot podatku Quellensteuer przy rozliczeniu indywidualnym kolega kiedys czekal chyba 2 lata, w zeszlym roku inny kolega po zarejestrowaniu sie w RAV tez czekal na pierwsze pieniadze ponad 2 miesiace, bo ciagle im brakowalo jakichs dokumentow, albo pani zajmujaca sie sprawa poszla na urlop, albo wyslali list do pracodawcy tego kolegi z prosba o przeslanie kolejnych dokumentow. Kiedy zapytalem kiedy ten list wyslali, powiedziano mi ze 2 tygodnie temu. Na moje pytanie czemu nie zadzwonia, zeby zapytac w sprawie, pani powiedziala, ze oni to zalatwiaja listownie. :shock: Te dokumenty na maila ten pracodawca przeslal mi w 15 minut i napisal, ze zadnego listu nie dostal. :mrgreen: Czasem po prostu rece opadaja. A nie zaplac w terminie raty podatku, to za chwile bedzie monit i bec, 30CHF do zaplacenia. :mrgreen: Ech.......,

magol13
Posty: 72
Rejestracja: 18 sierpnia 2019, 15:28
Miasto: Sempach

Re: TABLICA czyli wszystko w jednym

Post autor: magol13 » 25 października 2021, 23:18

A powiedz mi czy dniowki wypadkowe naliczane są za dni robocze, czy każdy dzień tygodnia z weekendem włącznie? Pytałem księgową, powiedziała że potem coś wyrównają, Suva niby ma to zrobić.ale jakoś te potem to za bardzo nie wierzę.🤣Wielki dzięki Bogwar 💪👍

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: TABLICA czyli wszystko w jednym

Post autor: bogwar » 25 października 2021, 23:31

magol13 pisze:
25 października 2021, 23:18
A powiedz mi czy dniowki wypadkowe naliczane są za dni robocze, czy każdy dzień tygodnia z weekendem włącznie? Pytałem księgową, powiedziała że potem coś wyrównają, Suva niby ma to zrobić.ale jakoś te potem to za bardzo nie wierzę.🤣Wielki dzięki Bogwar 💪👍
Dniowki wypadkowe i chorobowe sa wyplacane za kazdy dzien tygodnia, a wiec rowniez w soboty, niedziele i swieta. Sa one jednak mniejsze niz te na RAVie, ktore sa wyplacane tylko za 5 dni w tygodniu, od poniedzialku do piatku, niezaleznie czy w tych dniach wypada jakies swieto czy nie (pracuje sie generalnie 5 dni w tygodniu, a to ma byc odszkodowanie za brak pracy. Choruje sie zas caly tydzien, wiec jakas logika tu jest. W skali miesiaca sa to jednak bardzo podobne kwoty, tylko troche inaczej przeliczane na dniowki). Ponizej link z przykladami. Calkiem nowy, bo z maja tego roku.

https://www.weka.ch/themen/personal/soz ... brechnung/

Mozna przetlumaczyc na polski przez google.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości