Podwójne nazwisko dla dziecka - przepisy w Szwajcarii

Kwestie związane z prawem i urzędami - pozwolenia na pobyt, rejestracja samochodów, itp
glowinski.r
Posty: 1
Rejestracja: 22 sierpnia 2021, 12:39
Miasto: Baden

Podwójne nazwisko dla dziecka - przepisy w Szwajcarii

Post autor: glowinski.r » 22 sierpnia 2021, 13:13

dzień dobry,

nie znalazłem na forum podobnego tematu, więc rozpoczynam nowy wątek. :)

Mieszkam od 2016 w Aargau, posiadam pozwolenie B.
Wraz z moją partnerką, obywatelką Szwajcarii, spodziewamy się dziecka, które ma przyjść na świat pod koniec grudnia 2021 w kantonie Aargau.
Zależy nam na tym, żeby posiadało one podwójne nazwisko, to jest składające się z mojego oraz matki, które byłoby rozdzielone myślnikiem "-".
Po pierwszym sprawdzeniu wydaje się, że tzw. "Allianzname für Kinder" w Szwajcarii niestety nie mogą zostać uznane, co uniemożliwiłoby stworzenie wariantu "Vorname Glowinski-2te Nachname" czy też "Vorname 1te Nachname-Glowinski".

Wyczytaliśmy jednak, że może istnieć odstępstwo od tej reguły w przypadku "przeniesienia" nazwiska do Szwajcarii z kraju drugiego z rodziców (w tym przypadku z Polski).

Naszym planem jest:
- próba nadania podwójnego nazwiska dziecku w Polsce (ewentualnie z zawarciem małżeństwa przed jego urodzeniem, gdyby w innym przypadku nie było to możliwe)
- zameldowanie dziecka w Polsce po urodzeniu z podwójnym nazwiskiem
- Zarejestrowanie dziecka w Szwajcarii pod podwójnym nazwiskiem...

Czy ktoś był już w podobnej sytuacji i próbował wykonać taki manewr?
Czy szwajcarkie urzędy mogą wymagać "ucięcia" jednego z nazwisk zgodnie z panującymi w Szwajcarii zasadami, jako że matka jest Szwajcarką i dziecko przyjdzie na świat w szwajcarskim szpitalu?
Czy istnieje ryzyko, że dziecko w polskich dokumentach będzie mieć podwójne nazwisko a w szwajcarskich tylko jedno z tych dwóch?

z góry dziękuję za wsparcie!

jagger
Posty: 2
Rejestracja: 06 czerwca 2021, 16:07
Miasto: Zurich

Re: Podwójne nazwisko dla dziecka - przepisy w Szwajcarii

Post autor: jagger » 21 lutego 2022, 23:54

> Czy ktoś był już w podobnej sytuacji i próbował wykonać taki manewr?
> Czy szwajcarkie urzędy mogą wymagać "ucięcia" jednego z nazwisk zgodnie z panującymi w Szwajcarii zasadami, jako że matka jest Szwajcarką i dziecko przyjdzie na świat w szwajcarskim szpitalu?

Wydaje mi się, że to może być niemożliwe. Szpital przesyła dane do urzędu stanu cywilnego (tutejszego), który to, o ile dobrze pamiętam, nadaje nazwisko. Nie pamiętam już dobrze, ale w szpitalu (Kt. Zurich) chyba dano nam jakiś formularz do wypełnienia pt. jakie imię i nazwisko chcemy.

Dlatego chyba nie da się niezameldować (nadać nazwiska) tutaj po urodzeniu, a już pewnie tez możecie mieć problemy na granicy jak będziecie wyjeżdżać bez paszportu lub dowodu dla dziecka, do którgo to (przynajmniej polskiego) potrzebne jest świadectwo urodzenia szwajcarskie, a tam już jest nazwisko. Jedyne co, to można dodać polskie literki (transkrypcja nazwiska to sie nazywa).

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości