Podatki w Szwajcarii

Tematy dotyczące finansów, bankowości i podatków
bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 02 maja 2021, 20:13

Rob pisze:
02 maja 2021, 20:01
Pisałem o portalu, kolego😎😁
Oki doki. :D
Tylko czemu akurat w watku o podatkach :shock:
Bardziej logiczne byloby w dziale "O forum". Nie sadzisz? :D
Fajnie jednak, ze sie wyjasnilo. :P

Rob
Posty: 10
Rejestracja: 01 maja 2021, 22:28
Miasto: Olten

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: Rob » 02 maja 2021, 21:18

Bo w wątku o podatkach, komentarz nad moim opisuje denerwująca sytuację z tym logowaniem 😉

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 02 maja 2021, 21:49

No tak, teraz rozumiem. :D
To bylo jednak zdarzenie incydentalne. :P
Generalnie forum funkcjonuje dobrze. :D

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 29 maja 2021, 01:50

bogwar pisze:
02 maja 2021, 02:53
Adminy kochane. :D
Bylem na swoim koncie.
Pisalem dlugiego posta w temacie podatkow. :P
I nagle k...a mac sie okazalo, ze jestem wylogowany. Dlaczego sie pytam? :evil: :evil: :evil:
Stracilem jakies 1,5 godziny zycia. :evil:
Dlaczego? :evil:
pozdrawiam
bogwar
Adminy kochane jestem pod wrazeniem. :shock: :shock: To sie nazywa polska mysl IT :D :D . Mowisz i masz. Zawsze wiedzialem, ze mamy najlepszych specjalistow komputerowych. :D :D :D I na Was moge liczyc. Szacun. :D Dzieki za "szybka" :mrgreen: (spoko, jestem tylko elektromonterem, ale wiem, ze zmiany na stronie internetowej wymagaja czesto wiekszej ingerencji w istniejacy program, a to niestety musi trwac) reakcje. A to i tak nic w porownaniu z czasem zalatwiania spraw w szwajcarskich urzedach :lol: :lol: :lol: :lol: . Dla tych, co nie wiedza o co chodzi z tym ruchami dolnej czesci strony internetowej w czasie pisania posta (tresc szybko znika, ale mozna ja "dopasc"), to jest wlasnie automatyczne zapisywanie pisanego posta co kilka sekund, zeby "nie zginal" od "przypadkowej kuli", czyli klikniecia. Podobnie jak w mailach, zapisywanie tzw. "kopii roboczej", ktora znika w momencie wyslania maila. Zaraz to wyprobuje.

Pozdrawiam.
bogwar

Iwona
Posty: 1
Rejestracja: 22 czerwca 2021, 12:22
Miasto: lugano

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: Iwona » 22 czerwca 2021, 12:31

Witam, chciałabym prosić uprzejmie o informacje. Muszę rozliczyć zeznanie podatkowe 2020(już spóźnioną ) za ten rok, który był niepełnym, gdyż pracowałam w kantonie Ticino(włoskim) od stycznia do końca sierpnia, potem już wróciłam na przyspieszona emeryturę po kilku latach pracy.
Czy ktoś posiada informacje w związku z powyższym tematem?. Dziękuję i pozdrawiam.
Iwona

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 27 czerwca 2021, 03:17

bogwar pisze:
29 maja 2021, 01:50
bogwar pisze:
02 maja 2021, 02:53
Adminy kochane. :D
Bylem na swoim koncie.
Pisalem dlugiego posta w temacie podatkow. :P
I nagle k...a mac sie okazalo, ze jestem wylogowany. Dlaczego sie pytam? :evil: :evil: :evil:
Stracilem jakies 1,5 godziny zycia. :evil:
Dlaczego? :evil:
pozdrawiam
bogwar
Adminy kochane jestem pod wrazeniem. :shock: :shock: To sie nazywa polska mysl IT :D :D . Mowisz i masz. Zawsze wiedzialem, ze mamy najlepszych specjalistow komputerowych. :D :D :D I na Was moge liczyc. Szacun. :D Dzieki za "szybka" :mrgreen: (spoko, jestem tylko elektromonterem, ale wiem, ze zmiany na stronie internetowej wymagaja czesto wiekszej ingerencji w istniejacy program, a to niestety musi trwac) reakcje. A to i tak nic w porownaniu z czasem zalatwiania spraw w szwajcarskich urzedach :lol: :lol: :lol: :lol: . Dla tych, co nie wiedza o co chodzi z tym ruchami dolnej czesci strony internetowej w czasie pisania posta (tresc szybko znika, ale mozna ja "dopasc"), to jest wlasnie automatyczne zapisywanie pisanego posta co kilka sekund, zeby "nie zginal" od "przypadkowej kuli", czyli klikniecia. Podobnie jak w mailach, zapisywanie tzw. "kopii roboczej", ktora znika w momencie wyslania maila. Zaraz to wyprobuje.

Pozdrawiam.
bogwar
No i g...o prawda. Chyba Was przechwalilem. :evil: Znow pisalem dlugiego posta (ponad godzine) w powaznej sprawie (emigracji Forumowicza "rodzinnego" do Szwajcarii, z rodzina czy bez) i po kliknieciu na "podglad" okazalo sie, ze jestem wylogowany. A kopii roboczej na koncie brak. Do bani to jest. :evil: Odechcialo mi sie pisac. A k...a mac nawet napic sie nie moge, bo sie wczoraj zaszczepilem. Ide w p...u spac. :evil:

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 27 czerwca 2021, 17:21

Iwona pisze:
22 czerwca 2021, 12:31
Witam, chciałabym prosić uprzejmie o informacje. Muszę rozliczyć zeznanie podatkowe 2020(już spóźnioną ) za ten rok, który był niepełnym, gdyż pracowałam w kantonie Ticino(włoskim) od stycznia do końca sierpnia, potem już wróciłam na przyspieszona emeryturę po kilku latach pracy.
Czy ktoś posiada informacje w związku z powyższym tematem?. Dziękuję i pozdrawiam.
Iwona
Witam. :D
Wyslalem wiadomosc na priva.
Pozdr.
bogwar

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 23 września 2021, 00:18

bogwar pisze:
27 czerwca 2021, 17:21
Iwona pisze:
22 czerwca 2021, 12:31
Witam, chciałabym prosić uprzejmie o informacje. Muszę rozliczyć zeznanie podatkowe 2020(już spóźnioną ) za ten rok, który był niepełnym, gdyż pracowałam w kantonie Ticino(włoskim) od stycznia do końca sierpnia, potem już wróciłam na przyspieszona emeryturę po kilku latach pracy.
Czy ktoś posiada informacje w związku z powyższym tematem?. Dziękuję i pozdrawiam.
Iwona
Witam. :D
Wyslalem wiadomosc na priva.
Pozdr.
bogwar
Ech...., :cry: znow ktos prosi o pomoc, po czym chyba w ogole nie czyta forum, ani sie nie loguje na konto i nie odczytuje wiadomosci na priva. Po co wiec prosi o pomoc???? :evil: :evil: :evil: Wiadomosc skasowalem i wiecej Iwonie nie odpowiem. :mrgreen:
(P)Odpowiem zas tym, ktorzy szukaja oszczednosci. Poniewaz jednak mozliwosci zwiekszenia dochodow sa raczej ograniczone lub wrecz niemozliwe, trzeba szukac oszczednosci w wydatkach. I tu najlepiej w wydatkach na podatki. Bo niby dlaczego ograniczac konsumpcje wlasna ("konsumenci" wiedza o co chodzi :mrgreen: ;) ;) :lol: :lol: ), ktora skonsumuja inne grupy przybyszow (zreszta pewnie do bolu i bez wdziecznosci za mozliwosci :mrgreen: ), skoro mozna (przynajmniej czesc) skonsumowac samemu. :D :lol: Dlatego po dlugiej przerwie kontynuacja watku podatkowego. A dlatego po dlugiej przerwie, bo sie wydarzylo, co sie wydarzylo. :mrgreen:
bogwar pisze:
02 maja 2021, 02:53
Adminy kochane. :D
Bylem na swoim koncie.
Pisalem dlugiego posta w temacie podatkow. :P
I nagle k...a mac sie okazalo, ze jestem wylogowany. Dlaczego sie pytam? :evil: :evil: :evil:
Stracilem jakies 1,5 godziny zycia. :evil:
Dlaczego? :evil:
pozdrawiam
bogwar
I to mnie wkurzylo i zapal ostudzilo.
A ze juz tego doswiadczylem, bede dzielil posty na kawalki, zeby znow nie marnowac zycia na pisanie "für die Katze". :mrgreen: :evil:

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 23 września 2021, 01:41

bogwar pisze:
24 kwietnia 2021, 01:47
Co wiecej, wspomniana kwote w przypadku "definitywnie" opuszczajacych Szwajcarie lub tych, ktorzy sa max 5 (lub mniej) lat przed emerytura, wystarczy realnie "zainwestowac" na ok. 1,5 miesiaca, czyli po tym czasie miec ja z powrotem na koncie i uzyskac taka ulge w podatku. Czyli zakladamy konto (nie polise!!!) 3a w jakiejkolwiek instytucji finansowej (np. bank czy Postfinance), wplacamy pieniadze i np. po tygodniu skladamy wniosek o wyplate (na ktora czekamy niestety 30 dni, bo takie sa przepisy). Ci, co sa 5 lat (lub mniej) przed emerytura maja to z automatu, a ci co opuszczaja "definitywnie" Szwajcarie pewnie musza przedstawic zaswiadczenie o wymeldowaniu z gminy. Zainwestowanie ca 6900CHF na 1,5 miesiaca i zysk ok. srednio 1500CHF to chyba niezla inwestycja?? ;) :shock: Od wyplaconej kwoty z filara 3a zaplacimy oczywiscie podatek (po ok. 2-3 miesiacach od wyplaty przyjdzie z Urzedu Skarbowego decyzja o podatku do zaplacenia), ale niewspolmiernie mniejszy, bo np. w kantonie Bern to ca 210 CHF, niz ulga w podatku dochodowym. Na to jednak tez sa sposoby. : :mrgreen: W kazdym razie (i chyba niestety tylko) w kantonie Bern. ;) ;) :lol:
O tym jednak juz w nastepnym poscie, bo juz pozno.
Pozdro.
bogwar
No i czas na obiecane sposoby, poniewaz za chwile skonczy sie czas na realizacje tych sposobow. :D Jak wczesniej pisalem, zeby uzyskac ulge w podatku dochodowym w przypadku okreslonych grup wiekowych lub "wyjazdowych" nalezy zalozyc konto (nie polise!!!!!, bo ta nam zwiaze rece w przestrzeni czasowej) w 3 filarze emerytalnym, czyli 3a. I tak, zeby nie zaplacic podatku w ogole od wyplaty z tego filara w przypadkach opisanych wczesniej, stan konta przy wyplacie nie moze osiagnac w kantonie Bern (bo jak pisalem w zasadzie tylko tu jest to mozliwe) 5200CHF (przepisy mowia doslownie, ze "wyplaty PONIZEJ 5200CHF" sa zwolnione od podatku. Oczywiscie w skali roku i w polaczeniu z ewentualnymi wyplatami z 2 filara, czyli z Pensionskasse lub Freizügigkeitskonto). Lacznie ze smiesznymi, ale jednak, ewentualnymi odsetkami. I o tym pamietajcie. :mrgreen:

Ponizej "kwit" na to,czyli art.44 pkt4 Ustawy Podatkowej kantonu Bern. I niech ktos zaprzeczy. :evil: :mrgreen: Przesle mu na maila potwierdzenie tego faktu z Urzedu Skarbowego Kantonu Bern, jakie otrzymalem na zapytanie w tej sprawie. :D

https://www.belex.sites.be.ch/frontend/versions/1040

Czyli jesli wyplata osiagnie kwote 5200CHF, to trzeba bedzie zaplacic od niej podatek (ca 160CHF), a jesli wplacimy na jedno konto cala dopuszczalna kwote, ktora sie odpisuje od podstawy opodatkowania (w roku 2021 to kwota 6883CHF dla pracownikow najemnych "przywiazanych" do Pensionskasse, w przypadku osob nie zwiazanych z Pensionskasse, czyli np. prowadzacych dzialalnosc gospodarcza ta kwota wynosi max. 34416CHF, ale max. 20% dochodow netto), to podatek wyniesie (podkreslam, ze pisze o kantonie Bern i pracownikach najemnych "przywiazanych" do Pensionskasse) :mrgreen:) ca 210CHF.
Kolejnym mykiem, zeby nie zaplacic podatku w ogole w PORUSZANYM temacie, ktory jednak sie wiaze z rozlozeniem wyplat na kolejne lata, jest to, ze mozemy zalozyc wiecej kont w filarze 3a (prawo nie ogranicza ich ilosci, mozna ich wiec miec teoretycznie nawet kilkadziesiat w roznych bankach, w przeciwienstwie do Freizügigkeitskonto, ktorych mozna miec max. 2). Czyli np. zakladamy w banku konto filara 3a i wlacamy na nie powiedzmy 5180 CHF(zeby nie osiagnac przy wyplacie lacznie z tymi smiesznymi, ale jednak, odsetkami w podanych przypadkach kwoty 5200CHF), a na drugie zalozone konto (w tym samym, o ile sie zgodza, a jesli nie to w innym banku) wplacamy brakujaca do maxa kwote, czyli w tym roku roznice miedzy 6883CHF i kwota wplacona na pierwsze konto). Tak trzeba zrobic, bo nie mozna konta 3a wyplacic w czesci (pamietajcie o tym!!!!). Trzeba je niestety likwidowac w calosci. Po czym w opisanych przypadkach, czyli majac 5 lub mniej lat do emerytury, albo opuszczajac "definitywnie" Szwajcarie, wyplacamy bez podatku kwote pierwsza, czyli ponizej 5200CHF, a w nastepnym roku powtarzamy myk, czyli zakladamy nowe konto, na ktore wplacamy kwote ponizej 5200CHF, a reszte kwoty dopuszczalnej wplacamy na konto, na ktorym mamy reszte z poprzedniego roku. Po czym po "chwili" wyplacamy z dopiero co zalozonego konta kwote ponizej 5200CHF (bez podatku, jesli nie bedzie w tym samym roku wyplat z 2 filara), a na drugim koncie, na ktorym mamy reszte kwoty dopuszczalnej za rok, zostawiamy "resztowki", z ktorych w 3 roku uzbiera sie kwota do wyplaty (no wtedy juz z podatkiem), albo "rolujemy" to konto dalej, a wyplacamy tylko z tego, na ktore zalozymy w nastepnym roku.
Prawda, ze proste? :mrgreen: :lol: . I nie lamiemy zadnych przepisow. Na tym m.in.polega "doradztwo podatkowe", za ktore "doradcy", czy prawnicy kasuja do bolu. :evil: :evil: :evil: :evil:

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 23 września 2021, 01:51

Te wszystkie ulgi i myki oczywiscie przy zalozeniu rozliczenia indywidualnego. Przy pozostaniu przy opodatkowaniu Quellensteuerem nie ma tych mozliwosci.
Jesli ktos czegos nie zrozumial, niech pisze. Wyjasnie.
Pozdr.
bogwar

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości