Podatki w Szwajcarii

Tematy dotyczące finansów, bankowości i podatków
bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 01 stycznia 2021, 20:33

Witajcie w Nowym Roku. Oby byl lepszy niz poprzedni. :D
Zgodnie z zapowiedzia w innym poscie chcialbym zalozyc nowy watek w temacie podatkow placonych w Szwajcarii. Mysle, ze watek bedzie mial powodzenie, bo temat dotyczy praktycznie nas wszystkich pracujacych w Szwajcarii, a te, jak podobno mowia Amerykanie, sa jedna z dwoch pewnych rzeczy na tym swiecie. Ta druga to smierc. :mrgreen: I chyba cos w tym jest. :D
Oczywiscie nie napisze wszystkiego w jednym poscie, bo jest Nowy Rok i trzeba to uczcic, a poza tym nie mozna przekazac wiedzy w jeden dzien, bo jej zdobywanie trwalo dluzej. To byly dlugie weekendowe noce przed laptopem plus doswiadczenia wlasne i kolezanek/kolegow.
Zaczynajac od poczatku trzeba stwierdzic, ze w Szwajcarii istnieja 2 formy rozliczenia z fiskusem: Quellensteuer (podatek u zrodla, ktory pobiera i odprowadza pracodawca) oraz rozliczenie indywidualne (Ordentliche Veranlagung). Mimo, ze jest mozliwosc polegajaca na laczonym sposobie rozliczenia, to tak naprawde nie jest to zaden nowy sposob, tylko ostatecznie ten drugi (Nachträgliche Ordentliche Veranlagung). Ten laczony sposob nie jest jednk mozliwy we wszystkich kantonach. W 6 czy 7 nie jest on mozliwy. Np. w kantonie Freiburg. Bede uzywal terminow po niemiecku, bo ten jezyk jest urzedowy w przewazajacej czesci Szwajcarii, a wloskiego ani francuskiego, a tym bardziej retoromanskiego nie znam. :cry:
Na dzien dobry opodatkowanie Quellensteuerem obowiazuje przy posiadaniu pozwolen G (Grenzgänger, czyli pracownik transgraniczny), L (Kurzaufenthaltbewilligung, czyli pozwolenie na pobyt krotkoterminowe do 1 roku) i B (Aufenthaltsbewilligung, czyli pozwolenie na pobyt od 1 do 5 lat). Posiadajac ten rodzaj pozwolen podatek Quellensteuer bedzie pobierany przez pracodawce i odprowadzany do Urzedu Skarbowego. Po uplywie roku podatkowego, ktory jest tozsamy z rokiem kalendarzowym, mozna w wiekszosci kantonow rozliczyc sie indywidualnie (generalnie do konca marca nalezy wystapic o przyslanie formularzy. Na stronach kantonalnych Urzedow Skarbowych czesto sa gotowe wnioski), o czym wspominalem wczesniej. Chyba, ze zarobki roczne brutto przekrocza 120 tys. CHF (w kantonie Genewa 500 tys. CHF). Wtedy rozliczenie indywidualne jest obowiazkowe. Podobnie jak przy posiadaniu pozwolenia C (Niederlassungsbewilligung, czyli pozwolenie na osiedlenie w Szwajcarii, w zasadzie bezterminowe, ale monitorowane co 5 lat, przynajmniej na poczatku) i paszportu szwajcarskiego. Quellensteuer zawiera pewne ulgi, ale przy rozliczeniu indywidualnym mozna wiecej rzeczy odpisac od podstawy opodatkowania, zwlaszcza majac uczace sie lub studiujace dzieci do ukonczenia 25 roku zycia. Byl taki jeden rok, kiedy jeszcze moje obie corki studiowaly, za ktory zaplacilem tylko 14CHF (tak, slownie czternascie frankow!!!!) podatku dochodowego. Taki potezny zwrot dostalem. I to wszystko zgodnie z przepisami. Faktem jest, ze moje dochody w tym roku nie byly porywajace, ale mimo wszystko. Sa jednak 2 haczyki. O pierwszym juz pisalem, nie w kazdym kantonie jest mozliwe rozliczenie indywidualne, a drugi to taki, ze generalnie jak sie juz raz rozliczy, trzeba to robic do konca pobytu w Szwajcarii. A z czasem dzieci skoncza studia czy szkoly i bedac malzonkiem lub singlem moze sie zdarzyc, ze trzeba bedzie doplacic do Quellensteuru. To moze zalezec od kantonu i tabel podatkowych w nim obowiazujacych. W kazdym razie w kantonie Bern nawet bedac singlem bez uczacych sie dzieci, co jest podatkowo najgorsza sytuacja, mozna oczekiwac niewielkich zwrotow lub przy rozliczeniu przymusowym, podatek bedzie troche nizszy niz Quellensteuer. Glowy jednak za to nie dam, bo to zalezy co sie powpisuje w formularzach. Ja w kazdym razie, jak obliczylem (ja musze sie rozliczac z urzedu), zaplacilem o nieco ponad 1% podatku mniej niz gdybym placil Quellensteuer. Poza tym niedawno odkrylem nowe mozliwosci obnizenia podatku do zaplacenia przy rozliczeniu indywidualnym. O tym jednak juz w nastepnych postach.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 16 stycznia 2021, 05:27

Witam ponownie. :D
Widze, ze nikt sie nie "wyrywa" z wlasnymi doswiadczeniami w temacie podatkow, co oznacza, ze nie naklamalem zbyt duzo, a moze nawet wcale. :lol: A jednak :lol: :lol: Nie z wlasnej woli ani wiedzy jednak, ale z woli ustawodawcy szwajcarskiego, czyli rzadu. :(
Po opisaniu w poprzednim poscie rodzajow pozwolen i zwiazanych z nimi mozliwosci rozliczen podatkowych, mialem wlasciwie zamiar podjac sie i opisac temat tabel podatkowych obowiazujacych w Szwajcarii, co zajeloby mi chwile, ale natknalem sie w internecie na informacje w temacie zmian w opodatkowaniu pracownikow najemnych podatkiem Quellensteuer obowiazujacych od 01.01.2021.r. Do tematu, ktory zamierzalem omowic oczywiscie wroce, ale nie wiem czy teraz, bo jest 5 rano, a ja znow kuzwa czytalem te nowe,wspomniane przepisy. Musze je jednak "rozkminic" i napisac ludzkim jezykiem, zeby nikt nie musial placic prawnikowi za interpretacje tego, co jest oczywiste. No dobra, nie samymi przepisami zylem do tej 5 rano. ;) ;) :lol: :lol:

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 16 stycznia 2021, 05:38

bogwar pisze:
16 stycznia 2021, 05:27
Witam ponownie. :D
Widze, ze nikt sie nie "wyrywa" z wlasnymi doswiadczeniami w temacie podatkow, co oznacza, ze nie naklamalem zbyt duzo, a moze nawet wcale. :lol: A jednak :lol: :lol: Nie z wlasnej woli ani wiedzy jednak, ale z woli ustawodawcy szwajcarskiego, czyli rzadu. :(
Po opisaniu w poprzednim poscie rodzajow pozwolen i zwiazanych z nimi mozliwosci rozliczen podatkowych, mialem wlasciwie zamiar podjac sie i opisac temat tabel podatkowych obowiazujacych w Szwajcarii, co zajeloby mi chwile, ale natknalem sie w internecie na informacje w temacie zmian w opodatkowaniu pracownikow najemnych podatkiem Quellensteuer obowiazujacych od 01.01.2021.r. Do tematu, ktory zamierzalem omowic oczywiscie wroce, ale nie wiem czy teraz, bo jest 5 rano, a ja znow kuzwa czytalem te nowe,wspomniane przepisy. Musze je jednak "rozkminic" i napisac ludzkim jezykiem, zeby nikt nie musial placic prawnikowi za interpretacje tego, co jest oczywiste. No dobra, nie samymi przepisami zylem do tej 5 rano. ;) ;) :lol: :lol:
A zreszta, co ja sie bede produkowal. :shock: Dla znajacych niemiecki link w temacie ponizej. Moze ktos cos kuzwa przetlumaczy z niemieckiego prawniczego na polski Kowalskiego. :mrgreen: :evil: Nie ma w Szwajcarii prawnikow polskojezycznych? :shock: :shock: Ja jestem tylko elektrykiem. :P :P

https://www.sv.fin.be.ch/sv_fin/de/inde ... 021_de.pdf

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 16 stycznia 2021, 05:59

bogwar pisze:
16 stycznia 2021, 05:27
ale z woli ustawodawcy szwajcarskiego, czyli rzadu. :(
No nie, to mi nie dawalo spokoju. :evil: :evil: Dalem oczywiscie ciala. :lol: Rzad nie jest ustawodawca. Ustawodawca jest oczywiscie Parlament. Sprawca zmian jest chyba jednak rzad poruszajacy sie w ramach ustaw uchwalonych przez Parlament. Czy sie myle? Czy tez nie? Prosze o korekte lub potwierdzenie prawnikow polskojezycznych. Moga byc z naszej Ambasady. Czy ich nie ma? :?: :?: :shock: :shock:

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 17 stycznia 2021, 02:30

bogwar pisze:
16 stycznia 2021, 05:38
A zreszta, co ja sie bede produkowal. :shock: Dla znajacych niemiecki link w temacie ponizej. Moze ktos cos kuzwa przetlumaczy z niemieckiego prawniczego na polski Kowalskiego. :mrgreen: :evil: Nie ma w Szwajcarii prawnikow polskojezycznych? :shock: :shock: Ja jestem tylko elektrykiem. :P :P
https://www.sv.fin.be.ch/sv_fin/de/inde ... 021_de.pdf
Witam ponownie,
Pewnie sa, tylko , czy ktorys z nich zrobi cos gratis? :shock: :shock: Nie sadze, ale chetnie bym sie zdziwil. :mrgreen:
No dobra, zostawmy temat nierozwiazywalny i robmy swoje. Link, ktory podalem dotyczy generalnie kantonu Bern oczywiscie, ale z tego co wiem, podobne regulacje obowiazuja w wiekszosci, o ile nie we wszystkich kantonach. Zawsze jednak trzeba sprawdzic na kantonalnych stronach Urzedow Skarbowych. Ja sie jednak skupie na Kantonie Bern, bo w nim mieszkam, a wszystkiego nie ogarne. :cry: W koncu Szwajcaria to kraj skladajacy sie z 26 kantonow (w tym 20 kantonow i 6 tzw. "polkantonow", a roznica polega na tym, ze kantony maja po 2 przedstawicieli w nizszej Izbie Parlamentu, czyli Ständerat, po polsku Rada Kantonow, a "polkantony" po 1). Co do zmian obowiazujcych od 1 stycznia tego roku, to link podalem. Jesli ktos czegos nie zrozumial, niech pisze. Wyjasnie. :D Generalnie mozna powiedziec, ze opodatkowani Quellensteuerem i pracujacy przez Biura Posrednictwa Pracy (Temporärbüro) beda troche "w plecy", bo podatek, procentowo oczywiscie, bedzie liczony od 180 godzin miesiecznie (co dotyczy 8 miesiecy w roku), mimo, ze czasem przepracujecie mniej, zwlaszcza, kiedy pojedziecie na urlop, ale z tego, co wnioskuje z linku ta sama (procentowa) taryfa powinna byc zastosowana rowniez w miesiacach, kiedy przepracujecie wiecej niz 180 godzin (co dotyczy 4 miesiecy w roku). To jest temat, o ktory walczylem ze swoim biurem, a wlasciwie z jego ksiegowoscia, 4 lata temu, kiedy jeszcze kasowano mnie z taryfy, ktorej nie bylem w stanie osiagnac przez 8 miesiecy w roku. I wtedy wygralem. Po e-mailach do Urzedu Skarbowego Biuro Posrednictwa zaczelo kasowac podatek wg przeracowanych godzin. Teraz to usrednili, ale generalnie fiskus troche jest do przodu. Obecnie jednak nic nie mozna zrobic, bo taka jest oficjalnia wykladnia przepisow. Kiedy ja walczylem o swoje, byly 2 mozliwosci zgodne z przepisami. Poza tym wzrosla skladka na 1 filar ubezpieczenia emerytalnego AHV z 5,275% na 5,3, wiec sie nie zdziwcie, ze wyplata "na reke" bedzie nieco nizsza niz w zeszlym roku. Chyba, ze dostaniecie podwyzke. :D
Mialem jednak pisac o tabelach podatkowych, a zaplatalem sie w sprawy inne. Jest juz jednak pozno i nie zamierzam znowu isc spac o 6 rano. Dlatego na dzisiaj (wczoraj :lol: :lol: ) starczy. :D

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 17 stycznia 2021, 03:03

bogwar pisze:
17 stycznia 2021, 02:30
Generalnie mozna powiedziec, ze opodatkowani Quellensteuerem i pracujacy przez Biura Posrednictwa Pracy (Temporärbüro) beda troche "w plecy", bo podatek, procentowo oczywiscie, bedzie liczony od 180 godzin miesiecznie (co dotyczy 8 miesiecy w roku), mimo, ze czasem przepracujecie mniej, zwlaszcza, kiedy pojedziecie na urlop, ale z tego, co wnioskuje z linku ta sama (procentowa) taryfa powinna byc zastosowana rowniez w miesiacach, kiedy przepracujecie wiecej niz 180 godzin (co dotyczy 4 miesiecy w roku).
No i znowu dalem ciala :evil: bogwar, ogarnij sie dziadu. :evil: :evil: Oczywiscie cyferki w poscie trzeba zamienic.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 17 stycznia 2021, 03:27

bogwar pisze:
17 stycznia 2021, 03:03
bogwar pisze:
17 stycznia 2021, 02:30
Generalnie mozna powiedziec, ze opodatkowani Quellensteuerem i pracujacy przez Biura Posrednictwa Pracy (Temporärbüro) beda troche "w plecy", bo podatek, procentowo oczywiscie, bedzie liczony od 180 godzin miesiecznie (co dotyczy 8 miesiecy w roku), mimo, ze czasem przepracujecie mniej, zwlaszcza, kiedy pojedziecie na urlop, ale z tego, co wnioskuje z linku ta sama (procentowa) taryfa powinna byc zastosowana rowniez w miesiacach, kiedy przepracujecie wiecej niz 180 godzin (co dotyczy 4 miesiecy w roku).
No i znowu dalem ciala :evil: bogwar, ogarnij sie dziadu. :evil: :evil: Oczywiscie cyferki w poscie trzeba zamienic.
No jednak nie trzeba. :mrgreen: Bylo prawidlowo. :P Juz mi sie kuzwa we lbie miesza od tych przepisow, cyferek i......oczywiscie alkoholu. Ide spac. :D

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 24 stycznia 2021, 02:49

Witajcie i czytajcie. :D
Przymusu jednak nie ma.
I o tym pamietajcie. :mrgreen: :lol: :D
Pisze tak troche dziwnie, ale wczoraj lub przedwczoraj rozmawialem z pewnym Polakiem na mojej budowie, ktory byl przekonany, ze nie zaplaci w Polsce ani grosza podatku, zeby "sie walilo, palilo". :lol: :lol: :lol: , bo Polska jeszcze nie podpisala umowy, ale nie bardzo wiedzial jakiej :lol: :lol: i juz. On ma pozwolenie G, czyli pracownika transgranicznego, co jest oczywiscie mozliwe. Probowalem mu cokolwiek wytlumaczyc, ale powiedzial, ze wie lepiej i juz. :lol: :lol: Natychmiast "zawarlem twarz". Potem tylko dopytalem jak dlugo jest w Szwajcarii. Powiedzial, ze jakies 7 czy 8 miesiecy. A w ogole to on nie chcial do Szwajcarii :shock: , bo rzekomo mial miec "zalatwiona" prace w Niemczech, ale "nie wyszlo" i Temporärbüro go wyslalo do Szwajcarii. No i coz moge w temacie pomoc? Nic, bo nikt nie potrzebuje pomocy. :lol: :lol: :lol: Zycze jednak powodzenia. :D :D
No dobra, teraz sprobuje pomoc tym, co potrzebuja, albo chca zaoszczedzic na podatkach. :D :D
Widze jednak, ze prawnicy wala drzwiami î oknami, zeby pomoc gratis rodakom w sprawach podatkowych, :mrgreen: :evil: :evil: albo chociaz zanegowac, to co pisze. :evil: :evil: No gdzie jestescie prawnicy polskojezyczni? :evil: :evil: Tylko tam, gdzie kasujecie za porady? :evil: :evil: :evil: Porazka narodowa. :evil: :evil:
No, ale dobra do pewnego momentu poradzimy sobie sami. :evil: :mrgreen:
Wroce do tabel podatkowych, o ktorych wspominalem we wczesnieszym poscie.
Tabel podatkowych w Szwajcarii jest prawie tyle, co liter alfabetu. :lol: :lol: :lol: :lol:
Zdecydowanej wiekszosci z nas jednak, na szczescie, dotyczy tylko kilka z nich. Czyli tabele A, B, C, H, a dokladniej rozwijajac, A0Y,A1Y,A2Y,itd, A0N,A1N,A2N,itd., B0Y, B1Y, B2Y,itd., B0N, B1N, B2N, itd., C0Y, C1Y, C2Y itd., C0N, C1N, C2N, H1Y, H2Y, itd., H1N, H2N, itd. Tabela D (Nebenerwerb , czyli podatek ryczaltowy od dodatkowego zrodla dochodu w wysokosci 10%) zostala zlikwidowana od tego roku. :cry: Niektorzy sie pewnie zdziwia skad te cyfry i litery przy taryfach. Otoz cyfra oznacza liczbe uczacych sie lub studiujacych dzieci do ukonczenia 25 roku zycia, a litera Y lub N oznacza (nie wiem czemu, ale tak po prostu jest :mrgreen: :mrgreen: ) z jez. angielskiego "yes", czyli "tak" lub "no", czyli "nie". A chodzi o zdeklarowanie sie w kwestii wyznawanej wiary w zaproponowanym zakresie i potracanym (jesli bylo na tak) podatku "koscielnym" (20-30CHF miesiecznie, zaleznie od kantonu). Tabela A jest dla osob samotnych bez dzieci na utrzymaniu, tabela B dla malzenstw( lub udowodnionych zwiazkow partnerskich) w ktorych tylko jedno pracuje, tabela C dla malzenstw (lub zwiazkow partnerskich), w ktorych oboje pracuja, tabela H (i tu jest pole do popisu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :lol: w niektorych kantonach ) dla osob samotnie wychowujacych dzieci do ukonczenia 25 roku zycia. A dlaczego pole do popisu? Otoz dlatego, ze taryfa H i A maja ze soba bardzo wiele wspolnego, jesli chodzi o status cywilny (w obu przypadkach rodzic jest samotny i ma, lub nie, jesli nie, to tylko taryfa A, na utrzymaniu uczace sie lub studiujace dziecko/ci do ukonczenia 25 roku zycia), a roznia sie zdecydowanie co do stopy opodatkowania Quellensteuerem. Kwestia, ktora z pewnoscia dotyczy wielu z Was, czy jest sie osoba samotna posiadajaca uczace sie lub studiujace dzieci po rozwodzie, czy tez nie. Oto jest pytanie. :?: :lol: A ze jest pole do popisu, oznacza, ze w niektorych kantonach (np. w kantonie Zurych), zeby placic podatek z tabeli H dziecko musialoby mieszkac z rodzicem w Szwajcarii (w ustawie jest powiedziane, ze dziecko musi pozostawac we wspolnym gospodarstwie domowym z samotnie je wychowujacym rodzicem, ale nie jest sprecyzowane gdzie to wspolne gospodarstwo ma miejsce), a w innych, (np. w kantonie Bern) moze mieszkac w UE, czyli np. w Polsce. Latwo to rozpoznac po tabelach podatkowych obowiazujacych w danym kantonie. Jesli sa 2 oddzielne tabele, jak np. w kantonie Zurych, czyli A0, A1, A2, A3 itd. oraz H1, H2, H3 itd. (pamietajcie, ze nigdzie nie bedzie tabeli H0, bo to nielogiczne :lol: ), to znaczy, ze dziecko musi mieszkac z rodzicem w Szwajcarii, zeby rodzic mogl byc opodatkwany z tabeli H. Natomiast jesli jest jedna tabela, jak np, w kantonie Bern, Czyli A0 i obok H1, H2, H3 itd., oznacza to, ze dziecko moze mieszkac w Polsce, a dodatek (lub jego roznica, jesli drugi rodzic pobiera w Polsce 500+) tez sie nalezy.
No na dzisiaj starczy.
bogwar
Ostatnio zmieniony 07 września 2022, 19:26 przez bogwar, łącznie zmieniany 1 raz.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 24 stycznia 2021, 03:03

bogwar pisze:
24 stycznia 2021, 02:49
Tabela A jest dla osob samotnych bez dzieci na utrzymaniu,
bogwar
Tu oczywiscie klamie. :evil: :evil: :evil: :evil: Tabela A jest generalnie dla osob samotnych.
A to czy maja dzieci na utrzymaniu, to juz oddzielna bajka. :D
bogwar

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 24 stycznia 2021, 19:08

Mam nadzieje, ze Was nie zanudzilem tymi tabelami podatkowymi, :mrgreen: ale zaczynac trzeba zawsze od poczatku. :) :) Zreszta czytaja tylko ci, co chca. Jak pisalem, przymusu nie ma. Pamietajcie, ze wciaz przyjezdzaja nowi rodacy, ktorzy nie maja zielonego pojecia o sprawach administracyjno-podatkowych w Szwajcarii. Tez taki bylem, kiedy tu przyjechalem w 2008 roku. Forum wtedy tez juz istnialo (poprzednie), ale jak sobie przypomne (teraz to wiem), jakie bzdury tam ludzie wypisywali, to mi zal .... sciska. Jakies zaslyszane i powielane plotki. Jedyna osoba konkretna byla wteda Pani prawnik polskojezyczna, ktora pisala konkrety podparte podstawa prawna. Czytalem jej wpisy z uwielbieniem, ale rzadko sie wypowiadala i bardzo skapo. Pozdrawiam Pani Elu. :D
Do rzeczy jednak.
Wracajac do tabel podatkowych w przypadku tych z Was, ktorzy posiadaja uczace sie lub studiujace dzieci samotnie je wychowujac (a tych, jak podejrzewam jest calkiem sporo) pamietajcie, ze pracodawca, dopoki nie dostanie zielonego swiatla z Ausgleichkasse do traktowania Was z tabeli docelowej, czyli np. H (bardzo korzystnej) bedzie Was skubal z tabeli A0 (mam tu na mysli glownie sytuacje, gdzie jest wspolna tabela A i H, czyli np. w kantonie Bern). Po otrzymaniu "zielonego swiatla" z Ausgleichkasse i "skubania" z tabeli docelowej, czyli H,powstaje pytanie, co z nadplaconym wczesniej podatkiem, liczonym z tabeli A? Otoz mozna probowac go "wydebic" z powrotem od pracodawcy (ten sie zazwyczaj rozlicza w interwalach polrocznych, czyli do pol roku Wasze pieniadze lezakuja u niego, zanim je odprowadzi do urzedu skarbowego), jesli nie uplynelo zbyt duzo czasu. Moze on sie jednak "wypiac" na Wasze sugestie, zaslaniajac sie wlasnie tym, ze juz odprowadzil skladki do urzedu skarbowego. Wtedy trzeba sie zwrocic bezposredno do tego urzedu. Wszystko jest do odzyskania, a czasem sa to naprawde pokazne sumy. Zeby jednak caly proces przyspieszyc mozna wypelnic w porozumieniu z pracodawca (zakladam, ze jest przyjazny pracownikowi, bo przeciez on i tak te pieniadze musi dalej odprowadzic, wiec nic z tego nie ma) gotowy wniosek (taki istnieje np. na stronie urzedu skarbowego kantonu Bern, pewnie na stronach innych kantonow tez, ale glowy za to nie dam, link ponizej).

https://www.sv.fin.be.ch/sv_fin/de/inde ... rif_de.pdf

W kazdym razie zle naliczony (podkreslam slowo"zle") Quellensteuer mozna odzyskac do 5 lat wstecz. Inna opcja jest oczywiscie rozliczenie indywidualne, bo wtedy wszystko jest do odzyskania za ubiegly rok. Trzeba jednak pamietac o haczykach, o ktorych pisalem. Osobiscie jednak twierdze, ze warto. A dlaczego, to juz w nastepnych postach. :D
Ostatnio zmieniony 07 września 2022, 19:28 przez bogwar, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości