Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Masz coś do powiedzenia na temat codziennego życia w Szwajcarii i temat ten nie pasuje do innych kategorii?
Napisz tutaj.
bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Post autor: bogwar » 11 marca 2022, 23:53

Wtajcie i jesli chcecie, czytajcie. :D
Albo:
Witajcie, ale nie czytajcie. :( :( :(
Przymusu przeciez nie ma. :P :P
Pamietajcie jednak prosze,
ze to, co pisze to nie sciema. :P :lol:
Do zalozenia watku w powyzszym temacie sklonily mnie rosnace ceny paliwa, co widze na lokalnej stacji benzynowej, obok ktorej przechodze lub przejezdzam autobusem, codziennie udajac sie do pracy. W tym tygodniu nie wierzylem wlasnym oczom. Ceny paliwa wzrosly o jakies 15%. Diesel w niedziele 6 marca 2022 roku wieczorem, kiedy wracalem z Polski, kosztowal 2,05CHF (benzyna 1,93CHF) za 1 litr, co i tak juz bylo na "wysokich poziomach", bo moje oczy byly "przyzwyczajone" do cen 1,7-1,8CHF za 1 litr diesla i jakies 5-10 rappenow mniej za 1 litr benzyny, a 3, czy 4 dni pozniej widze: diesel 2,35CHF :shock: :shock: :shock: (ceny benzyny nie pamietam, bo jechalem wtedy autobusem do pracy i zerknalam z przyzwyczajenia na cene diesla, ale oczy mi "stanely deba" i z powodu "bezwladnosci" :lol: nie zdazylem zapamietac ceny benzyny :cry: :shock: :lol: ).
Co by jednak nie bylo, podrozowanie autem staje sie naprawde coraz drozsze. A jak widze naszych Rodakow "przyspawanych" do auta (no bo przeciez inaczej sie nie da :mrgreen:), to czasem usmiecham sie z politowaniem. Bo, mimo, ze placa za paliwo (tu pomijam przypadki, kiedy zwraca za to firma), to jeszcze trzeba gdzies zaparkowac. A tu juz nie do konca firma chce partycypowac. Zwlaszcza, jesli to jest Biuro Posrednictwa Pracy (Temporärbüro). To jednak problem zainteresowanych tematem. :P
Na szczescie jednak, choc nie wiem, czy o tym wiecie, podrozowanie srodkami komunikacji publicznej, ktora jest dotowana, jest naprawde niedrogie. Nawet dla turystow z Polski, czyli np. naszych rodzin (zon/mezow, partnerek/ow, dzieci czy kochanek/ow, a dlaczego nie? :D :lol: ). Trzeba tylko oczywiscie, podobnie jak w przyadku biletow lotniczych, znac tricki i myki, zeby hulac po Szwajcarii niewiele drozej niz po...........Polsce. A...., i tu bede bezczelny, jakby sie bardzo uparl, nawet taniej. :mrgreen: :lol:
Czy wiecie np., ze mozna (majac Halbtax) dojechac z Berna na lotnisko Kloten w Zurychu za 8,40CHF (bez Halbtaxa, czyli np. ktos nas odwiedzajacy jednorazowo za 16,80CHF ???), podczas, kiedy normalny bilet na tym odcinku bez znizek kosztuje 56CHF ???. Czyli za ok. 14% (28%) ceny biletu normalnego???? I to jest mozliwe, bo cwiczylem to (i cwicze nadal :P , oczywiscie nie zawsze jest to mozliwe :mrgreen: ), kiedy mnie odwiedzily moje corki. A wtedy wiadomo....., dziura w budzecie olbrzymia (bo przeciez zakwaterowanie, przejazdy, zwiedzanie, zakupy, knajpy, a tata kuzwa przeciez pracuje w Szwajcarii i jest "bogaty" :P :mrgreen:) i trzeba sie jakos ratowac z takiego "bagna finansowego" :lol: , zeby nie utonac :P :mrgreen:, czyli szukac oszczednosci :mrgreen: ) . Przecwiczylem wtedy wszystkie mozliwosci "do bolu", poczawszy od internetu w temacie kolei szwajcarskich, czyli SBB (Schweizerischebundesbahnen), poprzez lokalne koleje BLS (Bern-Lötschberg-Simplon-Bahn) i zapytaniami w info na dworcu w Bernie, jak rowniez Gemeinde Tageskarte w miejscu zamieszkania. A wiecie, ze jak sie "czepne" tematu, to "zglebie do bolu". :mrgreen: :lol: No coz, tak juz mam. :mrgreen:
Jesli ktos mnie jeszcze czyms bardziej korzystnym (wiem, ze jeszcze sa jakies karty dla turystow do wykorzystania w jakims przedziale czasowym, ale to tylko dla tych, ktorzy nie maja tu nikogo innego na miejscu, ktory jest w stanie to lepiej ogarnac :P ) zaskoczy w temacie podrozowania po Szwajcarii, to chetnie poszerze swoja wiedze. :D :mrgreen: Bo jednak przejazdy, nie majac tu samochodu, to (bez mykow i trickow) po prostu masakra. Owszem, nawet przy obecnych cenach paliwa, koszty podrozowania z rodzina po Szwajcarii samochodem beda pewnie nizsze niz srodkami komunikacji publicznej. Ale jesli przyjedzie TYLKO moja/Twoja ukochana, to........,oczywiscie mozna ja przyjac z "pompa", tylko czy ta "pompa" bedzie miala dosc "paliwa" na caly pobyt?? :?: :lol:
No dobra, na dzisiaj starczy.
Myki i tricki, o ktorych pisalem, opisze w innym poscie.
Dla proby jednak, na potwierdzenie moich slow sprobujcie (przynajmniej sprobujcie, to nic nie kosztuje) dzisiaj (jutro, pojutrze juz moze byc inna cena) kupic bilet na stronie sbb.ch, np na 07.05.2022 z Berna do Zurich Flughafen na godz. 05.31. I zrobcie to z Halbtaxem, a potem bez niego. Przed chwila sprawdzalem, bo sam kupilem i bede lecial samolotem w tym dniu, czyli 07.05.2022 o godz. 10.35 do W-wy. Cena, jak opisalem. I to jest najtansza opcja. Wszystkie inne sa drozsze i zaleza od dnia tygodnia, pory dnia, oblozenia pociagu itd.
pozdrowka
bogwar

LAIK-onik
Posty: 158
Rejestracja: 26 stycznia 2021, 21:44
Miasto: Gdańsk

Re: Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Post autor: LAIK-onik » 12 marca 2022, 09:36

Nie mam możliwości pozostawienia łapki w górę pod postem, dlatego w formie pisemnej zobowiązany jestem wyrazić swoją aprobatę za TIP informacyjny.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Post autor: bogwar » 12 marca 2022, 19:17

LAIK-onik pisze:
12 marca 2022, 09:36
Nie mam możliwości pozostawienia łapki w górę pod postem, dlatego w formie pisemnej zobowiązany jestem wyrazić swoją aprobatę za TIP informacyjny.
Dzieki za slowa wsparcia. :D
Wlasnie znow pisalem ok. 1,5 godziny post ze szczegolami w temacie powyzej i po kliknieciu na "podglad" zostalem wywalony z zalogowania i mimo, ze wczesniej recznie zapisalem kopie robocza, to jej nie ma na moim profilu. :evil: :evil: Co jest Adminy?!!! Co z Waszymi ludzmi z IT??? :evil: :evil: :evil:
Nie wiem jakim cudem wczoraj mi sie udalo napisac tak dlugiego posta? :shock: :shock:
Cuda sie widac zdarzaja. :mrgreen: :lol:
Odechciewa sie pisac. :evil: :evil:
Ide sie k...a upic. :mrgreen: :lol:

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Post autor: bogwar » 12 marca 2022, 22:24

bogwar pisze:
12 marca 2022, 19:17
Ide sie k...a upic. :mrgreen: :lol:
I wlasnie to robie. :mrgreen: :lol: :D
Nie woda jednak, tylko szampanem kupionym w promocji w Dennerze za ca14 chf butelka (czyli ca 65PLN w przeliczeniu nawet po obecnie zwariowanie wysokim kursie. :mrgreen: W Polsce niestety najtanszego szampana widzialem za ca 80PLN przy duzo nizszym kursie). Jesli sie wiec upijac szampanem, to tylko w Szwajcarii. :mrgreen: :lol:
A jak sie pije, to i muzyki sie chetnie slucha.
Slucham wiec i ja.
Nie chce mi sie jednak szukac, wiec przytocze nieodzalowany szol z Panem Bogdanem,
ktory pierwszy "zapodal" LAIK-onik. Slucham go czesto. :D :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=vEpTznW ... ogj9h86Jk8

Wiem, ze to nie ten dzial, ale skoro sie juz tu upijam, to i tu to puszcze. :lol: :lol:

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Post autor: bogwar » 12 marca 2022, 23:37

bogwar pisze:
12 marca 2022, 22:24
Wiem, ze to nie ten dzial, ale skoro sie juz tu upijam, to i tu to puszcze. :lol: :lol:
A ponizej link dla wszystkich porzuconych, rozwiedzionych lub po prostu wkur......ych. :mrgreen: :lol: :lol:
Wykazcie jednak prosze troche cierpliwosci i wsluchajcie sie w tekst. :P

https://www.youtube.com/watch?v=eVberaI4hiY

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Post autor: bogwar » 12 marca 2022, 23:46

bogwar pisze:
12 marca 2022, 23:37
bogwar pisze:
12 marca 2022, 22:24
Wiem, ze to nie ten dzial, ale skoro sie juz tu upijam, to i tu to puszcze. :lol: :lol:
A ponizej link dla wszystkich porzuconych, rozwiedzionych lub po prostu wkur......ych, czyli w zasadzie ok. 80-90% z nas, ktorzy opuscili Polske w celach zarobkowych. :mrgreen: :lol: :lol: Taka jest brutalna prawda o zyciu. :evil: :evil: :evil: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Wykazcie jednak prosze troche cierpliwosci i wsluchajcie sie w tekst. :P

https://www.youtube.com/watch?v=eVberaI4hiY

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Post autor: bogwar » 12 marca 2022, 23:57

bogwar pisze:
12 marca 2022, 23:37
bogwar pisze:
12 marca 2022, 22:24
Wiem, ze to nie ten dzial, ale skoro sie juz tu upijam, to i tu to puszcze. :lol: :lol:
A ponizej link dla wszystkich porzuconych, rozwiedzionych lub po prostu wkur......ych. :mrgreen: :lol: :lol:
Wykazcie jednak prosze troche cierpliwosci i wsluchajcie sie w tekst. :P

https://www.youtube.com/watch?v=eVberaI4hiY
I tu sie sprawdzi moje "przeslanie" do wszystkich pracujacych na obczyznie. Goncie jak najczesciej do domu i dopieszczajcie swoja kobiete/faceta, bo inaczej zwiazek pojdzie w p...u. :evil: :mrgreen:

LAIK-onik
Posty: 158
Rejestracja: 26 stycznia 2021, 21:44
Miasto: Gdańsk

Re: Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Post autor: LAIK-onik » 13 marca 2022, 15:35

bogwar pisze:
12 marca 2022, 23:57
bogwar pisze:
12 marca 2022, 23:37
bogwar pisze:
12 marca 2022, 22:24
Wiem, ze to nie ten dzial, ale skoro sie juz tu upijam, to i tu to puszcze. :lol: :lol:
A ponizej link dla wszystkich porzuconych, rozwiedzionych lub po prostu wkur......ych. :mrgreen: :lol: :lol:
Wykazcie jednak prosze troche cierpliwosci i wsluchajcie sie w tekst. :P

https://www.youtube.com/watch?v=eVberaI4hiY
I tu sie sprawdzi moje "przeslanie" do wszystkich pracujacych na obczyznie. Goncie jak najczesciej do domu i dopieszczajcie swoja kobiete/faceta, bo inaczej zwiazek pojdzie w p...u. :evil: :mrgreen:


Tanie podróżowanie tylko i wyłącznie w dniu dzisiejszym w melancholijnym nastroju

https://www.youtube.com/watch?v=Gnuem9bim4U

Bogwar, wnioskuję, że masz ochotę otworzyć się, pogadać, ale nie masz odpowiedniego kompana/ towarzystwa, aby zrzucić żółć... ciężar minionych wspomnień bolesnych dla serca i duszy (Youre My Heart Youre My Soul). "Księżycówka" nie jest rozwiązaniem, ale chwilowym zapomnieniem i zaproszeniem po więcej, bo było lżej.

Na kłopoty Janusz Laskowski.

https://www.youtube.com/watch?v=ndSCJsyKf6s

I z "niczego" zrobił się kącik muzycznyo - nostalgiczny.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Post autor: bogwar » 13 marca 2022, 20:07

LAIK-onik pisze:
13 marca 2022, 15:35
Tanie podróżowanie tylko i wyłącznie w dniu dzisiejszym w melancholijnym nastroju

https://www.youtube.com/watch?v=Gnuem9bim4U

Bogwar, wnioskuję, że masz ochotę otworzyć się, pogadać, ale nie masz odpowiedniego kompana/ towarzystwa, aby zrzucić żółć... ciężar minionych wspomnień bolesnych dla serca i duszy (Youre My Heart Youre My Soul). "Księżycówka" nie jest rozwiązaniem, ale chwilowym zapomnieniem i zaproszeniem po więcej, bo było lżej.

Na kłopoty Janusz Laskowski.

https://www.youtube.com/watch?v=ndSCJsyKf6s

I z "niczego" zrobił się kącik muzycznyo - nostalgiczny.
To wcale nie jest tak, jak myslisz. :P :P Moje malzenstwo sie rozpadlo juz 12 lat temu i zapewniam Cie, ze w moim przypadku "ciezar minionych wspomnien bolesnych dla serca i duszy" juz dawno minal. :P :lol: Choc musze przyznac, ze przez jakies 2 lata bolalo. :cry: :cry: Wtedy piekny tekst mi napisala smsem kolezanka ze studiow (notabene tez rozwiedziona juz dawno i jest sama), z ktora sie bardzo lubimy i mimo ze mieszka pod Paryzem i dosc rzadko bywa w Polsce, to jesli juz sie razem "zjedziemy" do kraju zawsze z przyjemnoscia sie spotykamy w knajpie. Zreszta mam "stale" zaproszenie do niej do Francji. Az korci, zeby skorzystac, ale boje sie troche, ze jak bedziemy sami to......., :shock: :shock: kto wie co sie wydarzy. :P :lol: ;) ;) A nie chcialbym "popsuc" wspanialej relacji kolezenskiej. :mrgreen: :lol: W knajpie "bezpieczniej". ;) ;) :lol: Napisala mi po prostu, ze "zaden bol nie trwa wiecznie" i miala swieta racje. :D
Ja raczej mam na mysli obecnie wyjezdzajacych "za chlebem", na podstawie oczywiscie wlasnych, ale przeciez nie tylko, doswiadczen. A w ich przypadku nie ma wielkiego pola manewru. Albo sciagnac druga polowke (o ile to jest technicznie, fizycznie i finansowo mozliwe) do Szwajcarii, albo gonic jak najczesciej do domu. Jesli ktos ma lepsze rozwiazania, niech pisze. To nic nie kosztuje, a moze komus pomoze.
A pogadac mam z kim. Mam serdecznego kumpla, ktory mieszka w mieszkaniu obok. Razem pracujemy i mieszkamy i wiemy o sobie prawie wszystko, bo bardzo czesto rozmawiamy, co jest przeciez naturalne.
W zyciu nie pije ksiezycowki, :mrgreen: :mrgreen: choc wiem, ze wiekszosc Rodakow sie upija w weekendy byle czym, byle "sponiewieralo". :lol: Nie, nie, ja jeszcze tak nie mam. :D Nie wiem co to bol glowy nastepnego dnia. Choc przyznam Ci racje, ze nawet jeden wypity szampan zaprasza na drugiego i czasem......... :mrgreen: :lol: dam sie skusic. ;) ;) Wczoraj sie jednak oparlem pokusie i grzecznie po pierwszym poszedlem spac.
A kacik sie zrobil rzeczywiscie nostalgiczny, bo przeciez przeboje to jakies nie sa, a jednak fajne "kawalki".
Dodam wiec rowniez cos od siebie. :D

https://www.youtube.com/watch?v=pVaN8iZE84w

I choc nie do konca sie zgadzam z tytulem, to.........w tresci piosenki jest wiele prawdy zyciowej. :D

LAIK-onik
Posty: 158
Rejestracja: 26 stycznia 2021, 21:44
Miasto: Gdańsk

Re: Tanie podrozowanie po Szwajcarii

Post autor: LAIK-onik » 13 marca 2022, 21:57

Nie widzę ochotników do pisania czegokolwiek i dzielenia się swoimi pomysłami lub chęcią podzielenia się doświadczeniem. Jesteś ostatnim Mohikaninem, który tutaj twórczo się udziela, a i zarazem żandarmem trzymającym Ordnung na forum. Na tym drugim, na fejsie jest większa chęć użytkowników do pisania, ale poziom dyskusji jest irytujący.
Masz "muzykę" do pisania obszernie... w dobie tweetów, gdzie szybkość wymiany tekstów jest prawidłem i oznaką szybkiej reakcji na kontr tekst.

Księżycówka była ujęta w cudzysłów i nie oznaczała w tym wypadku samogonu, ale porę dnia i jej spożywania. "Koledze współczuje", bo go zajechałeś rozmowami, sądząc po melodii, jaką masz do pisania...

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości