Zarobki w Szwajcarii

Masz coś do powiedzenia na temat codziennego życia w Szwajcarii i temat ten nie pasuje do innych kategorii?
Napisz tutaj.
bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Zarobki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 29 maja 2021, 02:17

Marcin Wtorek pisze:
29 maja 2021, 01:06
Hej wszystkim. Ja się tam nie wybieram ale piszę z nadzieją na odpowiedź osób z doświadczeniem. Moja córka za rok zostanie lekarzem. Kończy studia we Włoszech. Nie chce zostać w Italii i nie chce wracać do Polski. Zaplanowała sobie przyszłość w klinice w Szwajcarii. Proszę o poradę. Chwalić czy wybijać jej to z głowy? Nie mając tam nikogo, nie znając realiów, jakie ma szansę na szczęście życie? Czy będzie ją stać na starcie na mieszkanie, na życie? Na jakie zarobki może liczyć jako lekarz? Czy na takich stanowiskach są otwarci na obcokrajowców czy raczej kłody pod nogi?
bogwar pisze:
29 maja 2021, 01:03
Marcin Wtorek pisze:
29 maja 2021, 00:55
Cześć. Nadal będę mieszkał w Polsce ale moja córka wybrała sobie Szwajcarię jako kraj docelowy
Czesc.
Fajnie, tylko co z tego wynika dla reszty Forumowczow?
Pozdr.
bogwar
No widzisz, teraz wszystko jasne ( zwroc prosze uwage na kolejnosc, czyli czas pisania Twoich postow). :D Sorry za ten szorstki post, ale przeczytalem go zanim napisles drugi i nie wiedzialem o co chodzi.
Jesli juz Twoja corka nie chce w ogole na dzien dzisiejszy (co zawsze podkreslam, bo te "wyjazdy na stale" roznie sie koncza, wracac do Polski i zarowno we Wloszech, jak i w Szwajcarii nie ma nikogo, to zdecydowanie polecam Szwajcarie. Pozno juz na dywagacje, ale jeszcze sie odezwe w temacie.
Pozdr.$
bogwar

Marcin Wtorek
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2021, 00:51
Miasto: Katowice

Re: Zarobki w Szwajcarii

Post autor: Marcin Wtorek » 22 czerwca 2021, 13:19

Dziękuję Bogwar za odp. Wybacz błędy formalne gdyż jestem niedoświadczony w forach.
Dopytuję jako ojciec pełen obaw o przyszłość dziecka, jej planów opartych tylko na wyobrażeniach i przypuszczeniach. Córka jest dość "specyficzna" Nie potrzebuje grona przyjaciół. Ceni spokój. Włosi denerwują ją swoim luzackim podejściem do spraw i terminów spotkań. Ona lubi mieć wszystko zaplanowane, uporządkowane. Należy do osób bardzo uzdolnionych i pracowitych. Planuje zrobić "karierę" specjalizację w dobrej klinice. A potem decydować czy wracać, zostać czy wybrać inną część świata. Tam gdzie docenią nabytą wiedzę i doświadczenie.
Szwajcarię wybrała tylko na podstawie wyobrażeń. O wysokiej jakości klinik, wiedzy, sprzętu, ale też o porządku, klarowności zasad, punktualności itd.
Myślę, że jest uczulona na niesprawiedliwe i nierówne traktowanie tylko z powodu, że ktoś jest obcy. Dlatego tak bardzo dopytuję o to jak to jest w Szwajcarii z megalomanią narodową, dyskryminacją obcych, nacjonalizmem. Jakie ma szanse na dopuszczenie jej do specjalizacji? Czy w warstwach lekarzy jest podział na nasi i obcy.
Nie znam nikogo ze Szwajcarii, dlatego pomyślałem forum rodaków licząc na życzliwe podpowiedzi.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Zarobki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 26 czerwca 2021, 23:55

Marcin Wtorek pisze:
22 czerwca 2021, 13:19
Dziękuję Bogwar za odp. Wybacz błędy formalne gdyż jestem niedoświadczony w forach.
Dopytuję jako ojciec pełen obaw o przyszłość dziecka, jej planów opartych tylko na wyobrażeniach i przypuszczeniach. Córka jest dość "specyficzna" Nie potrzebuje grona przyjaciół. Ceni spokój. Włosi denerwują ją swoim luzackim podejściem do spraw i terminów spotkań. Ona lubi mieć wszystko zaplanowane, uporządkowane. Należy do osób bardzo uzdolnionych i pracowitych. Planuje zrobić "karierę" specjalizację w dobrej klinice. A potem decydować czy wracać, zostać czy wybrać inną część świata. Tam gdzie docenią nabytą wiedzę i doświadczenie.
Szwajcarię wybrała tylko na podstawie wyobrażeń. O wysokiej jakości klinik, wiedzy, sprzętu, ale też o porządku, klarowności zasad, punktualności itd.
Myślę, że jest uczulona na niesprawiedliwe i nierówne traktowanie tylko z powodu, że ktoś jest obcy. Dlatego tak bardzo dopytuję o to jak to jest w Szwajcarii z megalomanią narodową, dyskryminacją obcych, nacjonalizmem. Jakie ma szanse na dopuszczenie jej do specjalizacji? Czy w warstwach lekarzy jest podział na nasi i obcy.
Nie znam nikogo ze Szwajcarii, dlatego pomyślałem forum rodaków licząc na życzliwe podpowiedzi.
Witaj. :D
Doskonale Cie rozumiem, bo sam mam 2 dorosle corki. Na szczescie nie zauwazylem u nich (przynajmniej na razie) checi emigracji. To bylaby dla mnie najwieksza porazka zyciowa. :( :( Wystarczy, ze sam sie tulam na emigracji, bo dzieki temu wiem, ze "wszedzie dobrze, ale w domu najlepiej". Jeszcze 20-30 lat temu sam bym je do emigracji namawial. Teraz wrecz przeciwnie. Bywam, tzn. bywalem przed pandemia, bardzo czesto w Polsce. Widze jak sie zmienia. Widze tez jak sie tu zmienia i jestem spokojny o los Polski w przyszlosci. W Polsce widze chec ludzi do pracy i poprawy bytu. Tu tez widze, tylko, ze raczej na odwrot. Korzystanie ze zdobyczy i chec konsumpcji przy minimalnym wkladzie wlasnej pracy. Dotyczy to oczywiscie glownie mlodych, ale przeciez oni sa przyszloscia. Na budowie gdzie sie nie rusze, to widze mlodych z nosem w komorce. Jednego mlodziana (Szwajcara oczywiscie), kiedy mijam przechodzac, 8 na 10 razy ma nos w komorce. I to jest standard. :mrgreen: Ile oni traca czasu na klikanie, to sie w glowie nie miesci. Kiedys stalem na drabinie, a chlopak stojacy pod nia ogladal sobie gole dupki na komorce :lol: (widzialem to z gory, a on chyba nie jarzyl, ze ktos moze z gory patrzec). A jak dodac do tego przerwy na papieroska, to z 8 godzin efektywnie pracuja jakies 5, gora 6. :cry:
Z takimi cechami charakteru, to, moim zdaniem, zdecydowanie Szwajcaria bedzie dla niej lepszym wyborem niz Wlochy. Choc w Szwajcarii nie brakuje roznych "dziwactw", to jednak w sferach, o ktorych piszesz, rzeczywiscie jest calkiem dobrze. :P Mam na mysli jednak glownie infrastrukture, bo jesli chodzi o jakosc leczenia, to juz mam troche inne zdanie. Nie z doswiadczenia, bo nie bylem tu jeszcze nigdy u lekarza, ale z doswiadczen znajomych. 3 na 4 przypadki powaznch zabiegow czy operacji, o ktorych slyszalem od znajomych, bylo spartolonych. :( Mam za to doswiadczenia z Polski. Kiedy 8 lat temu zlamalem w Polsce noge i sila rzeczy musialem miec operacje w Polsce (bo bylo zlamanie z przemieszczeniem kosci, wiec o transporcie nie moglo byc mowy), to byla ona wykonana perfekcyjnie. Nawet pani doktor z SUVA (to szwajcarski ubezpieczyciel wypadkowy) byla pod wrazeniem jakosci. Rok pozniej, na wyjecie plytki metalowej wolalem jechac do Polski. SUVA bardzo chetnie wyrazila zgode, bo koszt operacji w Polsce (niecale 5tys. zlotych) to pewnie rownowartosc samego przygotowania sali operacyjnej w Szwajcarii. :lol: Operacja oczywiscie sie udala i wszyscy byli zadowoleni. :P
Co do tych kwestii, to przynajmniej oficjalnie jest o.k. A co tak naprawde sobie mysla, to tylko oni sami wiedza. Czasem wylazi z nich jakas tam duma narodowa, ale pojedyncze egzemlarze tego rodzaju trafia sie w kazdej nacji. Osobiscie uwazam, ze Polacy sa wiekszymi rasistami niz Szwajcarzy. W kazdym razie w wydaniu "na co dzien", bo przeciez oficjalnie rasizmu nie toleruje sie w zadnym cywilizowanym kraju.
Tego nie wiem, bo to nie moja branza. Wiem jednak, ze pracuje tu cale mnostwo lekarzy niemieckich i mimo, ze Szwajcarzy generalnie za Niemcami nie przepadaja, to skoro ich tu jest tak wielu, to znaczy, ze sie jakos odnajduja i chyba wielkich "klod pod nogi" im nikt nie rzuca.
Pomijajac wszystko ze Szwajcarii do Polski samolotem to "rzut beretem". 2 godziny lotu. A ze w ostatnim referendum nie przeszla propozycja ograniczenia emisji CO2, z czym wiazalaby sie podwyzka cen biletow samolotowych, to nadal bedzie mozna tanio latac. Oczywiscie tylko LOTem, WIZZairem lub Easy yetem, bo SWISS ma takie zaporowe ceny, ze az strach. To jednak juz temat na odrebna dyskusje. A jest tu tez pole do roznych trickow dla obnizenia kosztow przelotu. ;) ;) Nie w SWISSie jednak, bo to skostniala linia, malo elastyczna. Byc moze Lufthansa jej nie daje mozliwosci. Tego nie wiem. Liczyc jednak umiem i nie lubie placic za dokladnie taka sama usluge o wiele wiecej niz musze. :D
Pozdrawiam. :D
bogwar

Mac
Posty: 33
Rejestracja: 21 czerwca 2021, 10:57
Miasto: Zurych

Re: Zarobki w Szwajcarii

Post autor: Mac » 27 czerwca 2021, 20:17

Cześć bogwar

Co do lotów - z Zurychu nie masz chyba za bardzo wielkiego wyboru i pola na oszczędności. Przecież Wizz czy Ryan nie lata, a LOT jeszcze mi się nie przydarzyło żeby wychodził taniej niż Swiss.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Zarobki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 27 czerwca 2021, 22:20

:D :D
Ostatnio zmieniony 29 września 2023, 21:53 przez bogwar, łącznie zmieniany 1 raz.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Zarobki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 28 czerwca 2021, 21:20

:D :D :D :D :D
Ostatnio zmieniony 29 września 2023, 21:55 przez bogwar, łącznie zmieniany 1 raz.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Zarobki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 28 czerwca 2021, 23:22

:D :D :D
Ostatnio zmieniony 29 września 2023, 21:56 przez bogwar, łącznie zmieniany 1 raz.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Zarobki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 29 czerwca 2021, 22:41

:D :D :D

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości