Apostazja w CH

Masz coś do powiedzenia na temat codziennego życia w Szwajcarii i temat ten nie pasuje do innych kategorii?
Napisz tutaj.
Discordia
Posty: 2
Rejestracja: 12 maja 2023, 07:59
Miasto: Wabern

Apostazja w CH

Post autor: Discordia » 12 maja 2023, 08:41

Jak to wygląda w praktyce w Szwajcarii? Za każdym razem przy rejestracji w gminie deklarowałam się jako bezwyznaniowiec, (w kościele ostatni raz byłam na chrzcie brata i siostry, obydwoje dobijają powoli trzydziestki, więc nawet nie skłamałam). Jeśli chciałabym postawić kropkę nad "i" i wypisać się na dobre z tej instytucji, z usunięciem z ksiąg parafialnych itp. Jak się do tego zabrać? Czy mogą mnie oskarżyć o oszustwo, jeśli zawsze deklarowałam się jako niewierząca?

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Apostazja w CH

Post autor: bogwar » 09 czerwca 2023, 20:50

Discordia pisze:
12 maja 2023, 08:41
Jak to wygląda w praktyce w Szwajcarii? Za każdym razem przy rejestracji w gminie deklarowałam się jako bezwyznaniowiec, (w kościele ostatni raz byłam na chrzcie brata i siostry, obydwoje dobijają powoli trzydziestki, więc nawet nie skłamałam). Jeśli chciałabym postawić kropkę nad "i" i wypisać się na dobre z tej instytucji, z usunięciem z ksiąg parafialnych itp. Jak się do tego zabrać? Czy mogą mnie oskarżyć o oszustwo, jeśli zawsze deklarowałam się jako niewierząca?
Witaj.
Jak widzisz cala masa odpowiedzi. :shock: :shock: :shock: :shock: I to konkretnych do bolu. :lol:
Mowiac szczerze nie bardzo rozumiem Twoj problem. :shock: :shock: :shock: Skoro w gminie sie zarejestrowalas jako bezwyznaniowiec, co sie wiaze z tym, ze nie jest Ci potracana skladka na "podatek koscielny" (tak w kazdym razie powinno byc przy rozliczeniu indywidualnym. Wtedy nie ma prawa byc takiej pozycji w rozliczeniu. Przy opodatkowaniu u zrodla, czyli "Quellensteuer", tego nie widzisz, bo to ryczalt, ale teoretycznie powinien byc mniejszy niz w przypadku zadeklarowania jakiejs wiary). I tyle w temacie, jesli chodzi o podatki.
Co do relacji z parafia w miejscu zamieszkania, czyli ewentualnych chrzcin, Komunii, czy nie daj Boze zgonow, nie mam doswiadczenia, wiec tu nie pomoge. Po prostu moze zapytaj w swojej parafii, co powinnas zrobic, zeby sie odciac od tej instytucji. Ja zawsze staram sie i polecam uzyskanie informacji u zrodla.

Pozdr.
bogwar

Ula
Posty: 3
Rejestracja: 16 grudnia 2023, 12:34

Re: Apostazja w CH

Post autor: Ula » 16 grudnia 2023, 17:43

Ach, tylko tobie Bogwar chodzi o nieplacenie podatku a autorce postu o usuniecie swych sladow z Instytucji Kosciola. Apostazja a nie placenie podatku to nie to samo.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Apostazja w CH

Post autor: bogwar » 17 grudnia 2023, 02:27

Ula pisze:
16 grudnia 2023, 17:43
Ach, tylko tobie Bogwar chodzi o nieplacenie podatku a autorce postu o usuniecie swych sladow z Instytucji Kosciola. Apostazja a nie placenie podatku to nie to samo.
Witaj Ulu na naszym Forum. :D
Akurat w Szwajcarii to wlasciwie to samo :D :D :D .Fakty sa takie, ze jesli ktos sie nie zadeklarowal jako wierzacy kiedy wnioskowal o pierwsze pozwolenie na pobyt i prace, to niby z jakiego powodu mialby byc ujety w jakichkolwiek ksiegach parafialnych? Jesli wiesz cos wiecej w temacie oswiec mnie prosze. Chetnie sie zdziwie. :D :D :D

Ula
Posty: 3
Rejestracja: 16 grudnia 2023, 12:34

Re: Apostazja w CH

Post autor: Ula » 17 grudnia 2023, 22:15

Bogwar,
unikanie placenia podatku koscielnego to jeszcze nie apostazja.
Apostazja oznacza zerwanie komunii, czyli łączności z Kościołem, co w konsekwencji prowadzi do ekskomuniki.
https://dorzeczy.pl/religia/316369/apos ... stala.html

Autorka tego postu powinna dokonac aktu apostazji w Polsce poniewaz tam widnieje w ksiegach. Pewnie listownie mozna to zalatwic, ale ja radze najpierw sie pomodlic albo pogadac z wlasnym aniolem strozem.

Mac
Posty: 33
Rejestracja: 21 czerwca 2021, 10:57
Miasto: Zurych

Re: Apostazja w CH

Post autor: Mac » 19 grudnia 2023, 11:31

Ula pisze:
17 grudnia 2023, 22:15
Autorka tego postu powinna dokonac aktu apostazji w Polsce poniewaz tam widnieje w ksiegach. Pewnie listownie mozna to zalatwic, ale ja radze najpierw sie pomodlic albo pogadac z wlasnym aniolem strozem.
Autorka tego postu prosila o pomoc w dokonaniu apostazji. Gdyby nie szukala apostazji tylko zamiast tego chciala pogadac z aniolem strozem lub pomodlic sie, to nie potrzebuje do tego Twojej sugestii.
Po co wiec ta wstawka?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości