Czy planujesz starać się o paszport?

Kwestie związane z prawem i urzędami - pozwolenia na pobyt, rejestracja samochodów, itp

Czy zamierzasz aplikowac o paszport Szwajcarski?

Można wybrać tylko 1. opcję

 
 
Pokaż wyniki

emex
Posty: 4
Rejestracja: 07 kwietnia 2024, 12:57
Miasto: Genewa

Czy planujesz starać się o paszport?

Post autor: emex » 07 kwietnia 2024, 13:04

Z ciekawosci, ankieta do Polonii

Betha
Posty: 151
Rejestracja: 08 sierpnia 2021, 17:43
Miasto: Zurych

Re: Czy planujesz starać się o paszport?

Post autor: Betha » 26 kwietnia 2024, 13:21

o jaki paszport?:D

emex
Posty: 4
Rejestracja: 07 kwietnia 2024, 12:57
Miasto: Genewa

Re: Czy planujesz starać się o paszport?

Post autor: emex » 27 kwietnia 2024, 08:53

O szwajcarski :D nie planujesz? ;)

Betha
Posty: 151
Rejestracja: 08 sierpnia 2021, 17:43
Miasto: Zurych

Re: Czy planujesz starać się o paszport?

Post autor: Betha » 03 maja 2024, 16:44

po 1.primo trzeba byc tutaj min 10 lat :D po 2.primo ;) to kosztuje teraz pewnie z 10 tys frankow wiec kto by tyle kasy chcial wywalic, tak naprawde w bloto, bo w sumie po co mi ten dokument? pracowac moge wiec jesli o mnie chodzi, mi to wystarczy.chociaz gdyby to kosztowalo tyle co w De jakies 400-500 euro to moze i czlowiek by sobie zrobil po tych 10 latach, ale nie za taka kase. dokladnie nie wiem jaki koszt jest obecnie, ale killanascie lat temu byl ok 5 tys frankow wiec podejrzewam ze raczej nie potanialo biorac pod uwage ze coraz wiecej ludzi chce sie tu dostac
Ostatnio zmieniony 05 maja 2024, 12:32 przez Betha, łącznie zmieniany 1 raz.

Betha
Posty: 151
Rejestracja: 08 sierpnia 2021, 17:43
Miasto: Zurych

Re: Czy planujesz starać się o paszport?

Post autor: Betha » 03 maja 2024, 17:04

doczytalam sie. koszt ze wszystkimi wymaganymi dokumentami do 5 tys frankow.czyli niewiele sie zmienilo. i w zaleznosci od kantonu trzeba mieszkac ok 3 lat w ostatnich 5. latach, w jednym miejscu i w ciaglosci, znac wzglednie jezyk i jeszcze pare pomniejszych wymagan. tak ze latwo nie jest. wiec nawet ci ktorzy by ewentualnie reflektowali nie kwalifikuja sie

emex
Posty: 4
Rejestracja: 07 kwietnia 2024, 12:57
Miasto: Genewa

Re: Czy planujesz starać się o paszport?

Post autor: emex » 05 maja 2024, 11:07

Hej Betha :)
jasne, zasady są dość rygorystyczne. 10 lat, permit C, certyfikat z języka, znajomośc historii, egzamin itp..

Koszty - Gmina: od 500 do 1000 CHF, Kanton do 2000 CHF + jak mówisz, dokumenty itp. Nie jest to 10 tys ale tez spora kwota.

Po co ten dokument? Np. żeby móc głosować w tematach które nas dotycza :) Ale tak, masz racje, że dla nas Polaków, jako EU to nie dużo zmienia.
Chyba, że Szwajcaria postanowiła by jednego dnia odsunąć się od EU, tak jak zrobiła to UK. Wtedy byłby to dla nas problem. Wtedy paszport pomaga

Betha
Posty: 151
Rejestracja: 08 sierpnia 2021, 17:43
Miasto: Zurych

Re: Czy planujesz starać się o paszport?

Post autor: Betha » 05 maja 2024, 12:28

skorygowalam swoja 1. wypowiedz odnosnie kosztow😉 wiec korekty juz nie trzeba robic🙂. i wiem rowniez do czego sluzy tzw przynaleznosc obywatelska. a ze nie jestem za wspieraniem systemu wiec rowniez nie angazuje sie w roznej masci glosowania. a co do wystapienia CH, o czym wspominasz. CH nie zrobi tego bo tak naprawde bierze z Unii tyle ile potrzebuje. nie jest z nia zwiazana w ten sam sposob jak uczestniczyla w niej Anglia. jest w niej na wlasnych zasadach, duzo korzysta a nie traci wlasciwie nic, wiec niby dlaczego mialaby sie z tego wycofac..
ps. ktos chyba zapomnial ze przymiotniki w jezyku polskim piszemy mala litera wiec "szwajcarski" rowniez 😀 wyjatkiem sa nazwy wlasne no ale slowo "paszport" raczej nie jest miejscowoscia, instytucja czy inna organizacja 😀 pozdrowka 🦋

bogwar
Posty: 938
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Czy planujesz starać się o paszport?

Post autor: bogwar » 05 maja 2024, 18:31

Zamiast sie doktoryzowac w temacie wystarczy przeczytac ponizsze linki.

https://www.ch.ch/de/auslander-in-der-s ... nburgerung

https://www.einbuergerung.sid.be.ch/de/ ... stest.html

Reguly sie roznia w zaleznsci od kantonu zamieszkania i najlepiej sprawdzic na kantonalnych stronach urzedowych.
Wspolna regula jest jednak, ze w przeciwienstwie do pozwolen na pobyt i prace (nawet jesli chodzi o pozwolenie C), o przyznaniu obywatelstwa generalnie decyduje gmina zamieszkania, a Urzad Migracyjny (Migrationsamt) ma tu tylko funkcje doradcza. Tak wiec, jesli ktos mieszka krotko w danej gminie, mimo, ze moze byc w Szwajcarii od wielu lat, ma niewielkie szanse na przyznanie obywatelstwa. Chyba, ze wyjdzie za maz, za kogos, lub sie ozeni z kims, kto takie obywatelstwo posiada. Wtedy dostanie obywatelstwo "z automatu".
Jako ciekawostke, o ktorej kiedys juz pisalem, podam jednak, ze tak znana osoba i z kasa, jak Tina Turner, czekala na przyznanie obywatelstwa 17 lat.
A co do sensu ubiegania sie o paszport szwajcarski, choc nigdy nie bylem jakims jego fanem, bo uwazam, ze polski paszport jest super, powiem tylko tyle, ze Szwajcaria ma (wczesniej miala wiecej niz mieszkancow) prawie tyle schronow atomowych, co mieszkancow. W Polsce w tym temacie jest jednak masakra. A wojne mamy obok.
W szwajcarskim radio od niedawna slysze zwrot "trzecia wojna swiatowa", co daje mi do myslenia. Wczesniej takich zwrotow nie slyszalem.
Pozdrowka.
bogwar

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość