Pozwolenie na pracę dla obcokrajowca

Kwestie związane z prawem i urzędami - pozwolenia na pobyt, rejestracja samochodów, itp
grzesiu88
Posty: 1
Rejestracja: 18 czerwca 2022, 16:27

Pozwolenie na pracę dla obcokrajowca

Post autor: grzesiu88 » 18 czerwca 2022, 16:37

Dzień dobry,

Dostałem ofertę pracy w Szwajcarii na umowę o pracę. Poważnie się nad nią zastanawiam. Jest jednak jedna kwestia która mnie zastanawia i nie mogłem znaleźć informacji na ten temat. Jestem obywatelem Polski. Moja żona jest obywatelką Indonezji z prawem pobytu w Polsce. Czytałem że ja jako obywatel UE + umowa o pracę nie powinienem mieć problemów z powoleniem pobytu. Jak jednak wygląda kwestia mojej żony, która nie jest obywatelką UE? Czy uzyskanie dla niej pozwolenia na pobyt i pracę będzie ciężkie? Jakie warunki musi spełnić? Czy wystarczy to że jest moją żoną?

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Pozwolenie na pracę dla obcokrajowca

Post autor: bogwar » 19 czerwca 2022, 20:04

grzesiu88 pisze:
18 czerwca 2022, 16:37
Dzień dobry,

Dostałem ofertę pracy w Szwajcarii na umowę o pracę. Poważnie się nad nią zastanawiam. Jest jednak jedna kwestia która mnie zastanawia i nie mogłem znaleźć informacji na ten temat. Jestem obywatelem Polski. Moja żona jest obywatelką Indonezji z prawem pobytu w Polsce. Czytałem że ja jako obywatel UE + umowa o pracę nie powinienem mieć problemów z powoleniem pobytu. Jak jednak wygląda kwestia mojej żony, która nie jest obywatelką UE? Czy uzyskanie dla niej pozwolenia na pobyt i pracę będzie ciężkie? Jakie warunki musi spełnić? Czy wystarczy to że jest moją żoną?
Witaj na Forum. :D
Dla obywateli EU/EFTA sprowadzenie najblizszej rodziny (wspolmalzonka czy dzieci) nie stanowi zadnego problemu. Nawet jesli wspolmalzonek jest obywatelem kraju nienalezacego do EU/EFTA. Z automatu dostanie takie samo pozwolenie jak obywatel EU/EFTA. Jednak obywatele krajow, z ktorych przy wjezdzie do Szwajcarii obowiazuje wiza (a Indonezja do takich krajow nalezy) moga byc poproszeni o wypelnienie oddzielnego wniosku. Jesli jednak wasze malzenstwo trwa juz dluzszy czas (chodzi o wyeliminowanie tzw. malzenstw fikcyjnych, czyli Scheinehe, ktore sa karalne), to wszystko powinno byc formalnoscia. Tu obowiazuja przepisy Umowy o Swobodnym Przeplywie Osob miedzy UE a Szwajcaria (Freizügigkeitsabkommen), ktora ma pierwszenstwo przed ustawami i rozporzadzeniami. Wyzsza range ma tylko szwajcarska Konstytucja.

Ponizej link do przepisow w temacie sprowadzania rodziny obowiazujacych w kantonie Zurych (mysle jednak, ze obowiazuje we wszystkich kantonach, ale moga sie zdarzyc roznice w szczegolach, dlatego lepiej poszukac przepisow obowiazujacych w kantonie, do ktorego sie wybierasz), oraz do wspomnianej umowy o swobodnym przeplywie osob, rowniez dotyczacej tematu, czyli sprowadzania rodziny. Nalezy pamietac, ze wspolmalzonka i dzieci do ukonczenia 12 roku zycia mozna sprowadzic do 5 lat od przyjazdu do Szwajcarii, natomiast dzieci powyzej 12 roku zycia trzeba sprowadzic przed uplywem roku od przyjazdu. O tym trzeba pamietac. Po uplywie wspomnianych terminow sprowadzenie rodziny jest mozliwe tylko w uzasadnionych przypadkach, co oznacza po prostu......schody w temacie. :cry: :cry:

https://www.zh.ch/de/migration-integrat ... chzug.html

Ponizej link do listy krajow, ktore obowiazuje wiza przy wjezdzie do Szwajcarii.

https://www.sem.admin.ch/dam/sem/de/dat ... ste1-d.pdf

Pozdrawiam i zycze udanego startu w Szwajcarii. :D
bogwar

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości