Swieta w Polsce

Kwestie związane z prawem i urzędami - pozwolenia na pobyt, rejestracja samochodów, itp
bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Swieta w Polsce

Post autor: bogwar » 29 grudnia 2021, 22:22

bogwar pisze:
23 grudnia 2021, 01:06
bogwar pisze:
17 grudnia 2021, 21:45
Jesli zas chodzi o najtansze mozliwosci testow w Szwajcarii, to polecam siec

https://www.medica-care.ch/

Chyba nie ma tanszych mozliwosci. Nie trzeba sie zapisywac ani umawiac. Po prostu mozna przyjsc w godzinach pracy i zrobic test. W Bernie (kolo dworca kolejowego) bylem w poniedzialek, wiec wiem to z osobistego doswiadczenia. Szybki test antygenowy kosztuje 20 CHF (w niektorych miastach nawet tylko 13 CHF) , test PCR (komfortowy, bo ze sliny) 30 CHF (dla osob z objawami choroby nawet darmowy). Co ciekawe, w Bernie, kilkaset metrow dalej te testy kosztuja odpowiednio 80 CHF i 135-170 CHF. Nie wspomne, ze w Polsce sa duzo drozsze :( :( (niz ta pierwsza propozycja oczywiscie). Jedyny drobny mankament, ze czasem sa kolejki i trzeba czekac w nich na zewnatrz, ale szybko sie przesuwaja. W poniedzialek o godz. 9.30 stalem w kolejce ok. 20-25 minut. Platnosc wylacznie karta.
No i kuzwa, :evil: :evil: tu UWAGA, :evil: :evil: :evil: :evil: bo strona,do ktorej link podalem, sie zmienia, jak mutacje corovirusa, a nawet czesciej. :shock: :shock: :evil: O testach antygenowych za 13 CHF, czy nawet PCR za 30 CHF w Bernie, mozna zapomniec. :cry: Pieszczoszki wprowadzili testy dla podrozujacych (chyba kuzwa wzieli przyklad z Polski) za 99CHF :shock: :shock: :shock: (tego wczesniej na stronie nie bylo, przysiegam). No i k...a, jak tu mozna cos polecic??? :evil: Sorry, w obliczu takich "mutacji" informacyjnych, zalecam kontrole biezaca linkow, ktore podalem. :cry: :cry: :cry: Nie biore odpowiedzialnosci za ich aktualnosc, bo wyjde na idiote. :cry: :mrgreen: W ogole zniknely ceny testow, poza tymi dla podrozujacych, czyli 99CHF. Porazka. :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Ano zniknely bogwar, zniknely. Gdybys nie pil tyle, :evil: pamietalbys, ze przed Swietami rzad szwajcarski zdecydowal o wprowadzeniu z powrotem bezplatnych testow dla posiadajacych szwajcarska karte ubezpieczeniowa z Krankenkasse, o czym mowiono w radio i pisano w gazetach. :evil: :evil: O dziwo jednak nikt o tym nie wiedzial, bo nikt mnie nie poprawil. :P :P :P Czyzby wszyscy tyle pili, co ja??? :shock: :shock: Czyli z umiarem. :lol: :lol: :lol: :lol:

A powaznie. :D Jest tak, jak napisalem, czyli testy sa bezplatne dla wszystkich posiadajacych karte szwajcarskiej Krankenkasse. Tzn., teoretycznie Krankenkasse pokrywa ich koszt. I co wazne, sa bezplatne nawet dla tych, ktorzy nie maja objawow, czyli mozna je zrobic sobie na zyczenie. Jak czesto nie wiem. Za to jednak wprowadzili jak widac testy dla podrozujacych i to za cale 99CHF, podczas kiedy wczesniej te platne (duzo tansze) wystarczaly. Teraz pewnie te bezplatne nie spelniaja jakichs wymogow (np. sa tylko w jezyku kantonu, w ktorym sie je robi, a dla podrozujacych pewnie musza byc tez w jez. angielskim) i podrozujacy musza wylozyc te 99CHF. No coz, ktos musi zaplacic za te bezplatne. :mrgreen: Ciekawe, ze to sie zmienilo tuz przed Swietami, kiedy tych podrozujacych jest cala masa. :mrgreen: Ech....., Szwajcarzy chyba wzieli przyklad z Polski. U nas :cry: tez widzialem w ogloszeniach "testy dla podrozujacych" np. w Luxmedzie za cale 450zl. :shock: :shock: :shock: :shock:

https://emarket.luxmed.pl/eMarket/KORON ... WIADCZENIE

Na szczescie poki co, wracajac do Szwajcarii wystarczy tanszy test antygenowy. Jest on jednak wazny tylko 24 godziny. Pamietajcie o tym. Zwlaszcza ci, ktorzy beda wracac samochodem. Niektorzy sie moga "nie wyrobic". :idea: :idea: Uczulam wiec.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Swieta w Polsce

Post autor: bogwar » 30 grudnia 2021, 13:29

bogwar pisze:
29 grudnia 2021, 22:22
Na szczescie poki co, wracajac do Szwajcarii wystarczy tanszy test antygenowy. Jest on jednak wazny tylko 24 godziny. Pamietajcie o tym. Zwlaszcza ci, ktorzy beda wracac samochodem. Niektorzy sie moga "nie wyrobic". :idea: :idea: Uczulam wiec.

Pamietajcie jednak, zeby poprosic o wersje angielska, bo mysle, ze wylacznie polskiej Szwajcarzy moga nie uznac. We wspomnianym Luxmedzie test antygenowy kosztuje 150PLN (dla posiadaczy abonamentow na leczenie w tej sieci jest 10% znizki) i mozna bez doplaty poprosic o wersje angielska. Wlasnie przed chwila wyjasnialem to na infolinii Luxmedu. Koniecznie jednak trzeba poprosic o to na wejsciu, czyli przed wydrukowaniem wyniku. Niestety wynik testu nie jest wprowadzany do systemu europejskiego, tylko (i to na wyrazne zyczenie, mam na mysli wynik negatywny, bo pozytywny to oni z pewnoscia do systemu wprowadza :mrgreen: :lol: ) ewentualnie do polskiego. Nie wiem jednak czy w ogole wyniki testow sie wprowadza do systemu europejskiego, bo na moje pytanie czy taki wynik posiada kod QR, pani zaprzeczyla. Nie ma wiec nawet mozliwosci sprawdzenia tego w jakims systemie. Byc moze ten za 450PLN dla podroznych, bo jest to test PCR z jakims zaswiadczeniem, taki kod posiada, ale jest najzwyczajniej dla mnie za drogi :evil: i zrobie zwykly antygenowy. W najgorszym razie, jesli nie uznaja, grozi kara porzadkowa (gdzies czytalem, ze 100CHF) i trzeba natychmiast po wjezdzie zrobic test, a ten juz jest w Szwajcarii bezplatny :D i zglosic jego wynik do odpowiednich wladz. Jest to odpowiedz na ostatnie pytanie (nr 27) w ponizszym linku. Tu jest cale kompendium wiedzy w temacie. Jedyne wiarygodne i poki co, aktualne.
Milej lektury i szczesliwych powrotow. Na razie jednak przed nami Sylwester i roznego rodzaju balety.
Przy okazji, wszystkim czytajacym, zarowno Forumowiczom jak i Gosciom, zycze lepszego, a nawet zdecydowanie lepszego Nowego Roku. :D :P
A wracajacym samochodem dodatkowo szerokiej drogi i pamietajcie......,noge z gazu. :D
Ponizej wspomniany link.

https://www.newsd.admin.ch/newsd/messag ... /69737.pdf

Udanego Sylwestra. :D
bogwar

Mac
Posty: 33
Rejestracja: 21 czerwca 2021, 10:57
Miasto: Zurych

Re: Swieta w Polsce

Post autor: Mac » 31 grudnia 2021, 09:19

Bogwar, dzięki za tak wyczerpującą informację. Od siebie dodam, że na lotnisku w Berlinie test antygenowi kosztuje teraz 25 EUR. Dowiedziałem się właśnie od Swiss, że wynik nie musi być drukowany, można pokazać na telefonie.

Szczęśliwego nowego roku :)
https://youtu.be/CE5_YtPIPRU

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość