Witamy na nowym forum Polaków w Szwajcarii - skierowanym do mieszkańców, osób planujących przeprowadzkę do Szwajcarii, a także turystów.
Znajdziesz tutaj wiele wartościowych informacji na temat Szwajcarii, ogłoszenia o pracę i ogłoszenia drobne.
Będziesz mógł zadawać pytania na interesujące Cię tematy oraz dzielić się z innymi swoją opinią i radą.
Poznasz innych Polaków związanych ze Szwajcarią, dowiesz się o wydarzeniach w Twojej okolicy.
Poprzednie forum, pomimo dużej ilości użytkowników i wartościowych treści, przestało istnieć (z nieznanych nam powodów).

Zapraszamy wszystkich do rejestracji i dyskusji.

Prämienverbilligung

Kwestie związane z prawem i urzędami - pozwolenia na pobyt, rejestracja samochodów, itp
Aga
Miasto: Zurich

Prämienverbilligung

Post autor: Aga » 06 marca 2020, 20:46

Hej Tak się zastanawiam
Wie ktoś czy Prämienverbeweiligung jest to korzystanie z socjalu?
Czy pobierając Prämienverbeweiligung będę miała problemy w przyszłości z otrzymaniem obywatelstwa??

Pozdr
Aga

bogwar
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Prämienverbilligung

Post autor: bogwar » 14 marca 2020, 10:37

Hej. :D
Premienverbilligung nie jest korzystaniem z socjalu i nie podlega zwrotowi, jak kwoty pobrane z socjalu, w przypadku poprawy sytuacji materialnej. Jest to czasowe obnizenie skladki na Krankenkasse w zwiazku z niskim srednim dochodem na glowe czlonka rodziny i podlega zupelnie innej ustawie niz pomoc socjalna. Premienverbilligung podlega ustawie i rozporzadzeniu o kasach chorych, czyli Bundesgesetz über die Krankenversicherung (KVGG) und der Staatsratsverordnung vom 8. November 2011 über die Verbilligung der Krankenkassenprämien (VKP), a socjal podlega ustawie o pomocy socjalnej, czyli Sozialhilfegesetz ( SHG ). Dlatego tez wedlug mojej wiedzy ( choc przyznam, ze calej ustawy i rozporzadzenia nie czytalem, bo nie mialem takiej potrzeby, a i nocy by zabraklo :D :lol: ) nie ma wplywu na ewentualne ubieganie sie o obywatelstwo w przyszlosci. Podobnie zreszta, jak pobieranie zasilku dla bezrobotnych ( te ustawe akurat czytalem w calosci :D )
A z tym obywatelstwem sie tak nie rozpedzaj, bo zeby je otrzymac w pierwszym pokoleniu osiedlonym w Szwajcarii, trzeba miec naprawde dobre " chody " i duzo pieniedzy. Tina Turner na obywatelstwo szwajcarskie czekala 17 lat, a jest przeciez osoba bardzo znana i z potezna kasa. :D
Zreszta moim skromnym zdaniem, widzac co sie dzieje w Szwajcarii i w Polsce, w przyszlosci, to raczej beda sie ludzie ubiegac predzej o obywatelstwo polskie niz szwajcarskie. Chocby sprawa koronawirusa. Moim zdaniem ( chociaz mi to strasznie nie na reke :mrgreen: ) polski rzad zareagowal bardzo slusznie, zamykajac granice zanim wirus rozpanoszyl sie na dobre. Szwajcarzy natomiast przespali ten moment. To jednak tylko taka moja prywatna wizja przyszlosci. :D
Pozdr. :D

Aga
Miasto: Zurich

Re: Prämienverbilligung

Post autor: Aga » 24 marca 2020, 19:49

Hej Dziękuję za obszerne wyjaśnienie Zdaje sobie sprawę z trudności uzyskania szwajcarskiego obywatelstwa Pytanie dotyczyło bardziej moich dzieci niż mnie samej Pobieram też na nie Prämienverbeweiligung I zastanawiałam się czy dla ich lepszego startu lepiej z tego zrezygnować Pozdr serdecznie

ODPOWIEDZ