Świadectwa Szkoły ...

Dyskusję odnośnie pracy i kariery. Bez ogłoszeń
Tomek
Posty: 1
Rejestracja: 10 lutego 2022, 15:24
Miasto: Kreuzlingen

Świadectwa Szkoły ...

Post autor: Tomek » 10 lutego 2022, 15:44

Witam
Mam pytanie
Mieszkam od jakiegoś czasu w Szwajcarii podjąłem nową prace w zawodzie w którym kształciłem się w Polsce ...
Czy dyplom uzyskania tytułu zawodowego , ukończenia Technikum w Polsce jest ważny w Szwajcarii ? ( kanton TG)
Proszę jeśli coś wiecie na ten temat piszcie będę wdzięczny .

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Świadectwa Szkoły ...

Post autor: bogwar » 12 lutego 2022, 01:05

Tomek pisze:
10 lutego 2022, 15:44
Witam
Mam pytanie
Mieszkam od jakiegoś czasu w Szwajcarii podjąłem nową prace w zawodzie w którym kształciłem się w Polsce ...
Czy dyplom uzyskania tytułu zawodowego , ukończenia Technikum w Polsce jest ważny w Szwajcarii ? ( kanton TG)
Proszę jeśli coś wiecie na ten temat piszcie będę wdzięczny .
Witaj. :D
Generalnie, na podstawie Umowy o Swobodnym Przeplywie Osob (Freizügigkeitsabkommen) miedzy Szwajcaria i UE zdecydowana wiekszosc dyplomow i swiadectw ukonczenia szkoly w jednym z krajow UE (a Polska jak najbardziej jest czlonkiem UE i nie moze byc gorzej traktowana niz np. Niemcy i o tym trzeba pamietac :mrgreen: ) jest uznawana w Szwajcarii i nie trzeba przeprowadzac zadnej nostryfikacji, o ktora sie niektorzy ubiegaja, choc nie musza. Jesli jednak maja srodki finansowe i cierpliwosc , bo to przeciez trwa (jak wiekszosc spraw urzedowych w Szwajcarii :mrgreen: ) i kosztuje, to kto bogatemu zabroni? :mrgreen: :lol: Z drugiej strony jednak, jesli kiedys Polska wyjdzie z UE, lub UE sie rozpadnie (a z doswiadczenia zyciowego wiem, ze nic nie trwa wiecznie :lol: ), a oni beda mieli nostryfikowany dyplom, to maja w kieszeni wygrany los na loterii, jesli wiaza swoja przyszlosc ze Szwajcaria. I z tego tez trzeba sobie zdawac sprawe. :P
Poki co jednak jest tak, jak napisalem. Sa jednak pewne zawody, w ktorych kwalifikacje musza byc uznane w Szwajcarii, czyli dyplomy musza byc nostryfikowane. Te zawody nazywaja sie "reglamentowane", a nie jak Pan w ponizszym linku do bolu je nazywa "regulowanymi". Albo nie zna niemieckiego, albo polskiego. Regulowane, jak juz kiedys pisalem, to byly ceny w PRLu i o nich sie uczylem (bez sensu :mrgreen: ) na studiach. Regulowac mozna tez zawiasy lub okna, oraz oczywiscie rachunki. :lol: :lol:

https://szwajcariaporadnik.pl/czy-twoj- ... erkennung/

Zamiast jednak wierzyc w artykuly gosci w internecie (choc pewnie ma wiele racji w temacie), lepiej sprawdzic wszystko u zrodla. Ponizej link do tego wlasnie zrodla. I nie ma lepszego.:D

https://www.sbfi.admin.ch/sbfi/de/home/ ... erufe.html

Jezyk mozna zmienic w prawym gornym rogu lub przetlumaczyc na polski translatorem google.

Generalnie prawie wszystkie zawody budowlane (moze poza projektantem, architektem, inzynierem czy tymi z gornej polki, ale tu sie tylko domyslam, a nie chce mi sie grzebac w przepisach) nie wymagaja uznania i wystarczy polskie swiadectwo ukonczenia szkoly w danym zawodzie. Czasem moga byc wymagane kursy juz tu na miejscu, np. na pomiary dla elektrykow, czy na prace na podnosnikach itp. To juz jednak reguluje, wysyla i oczywiscie placi firma zatrudniajaca, jesli szuka pracownika na dluzej i jest powazna, albo wymaga, jesli szuka na chwile, a potem kop w d..e. :mrgreen:
Mam nadzieje, ze cos "rozjasnilem" w temacie. :D
Pozdr.
bogwar

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości