Doradztwo Podatkowe

Tematy dotyczące finansów, bankowości i podatków
pmarc
Posty: 3
Rejestracja: 17 czerwca 2022, 18:23

Re: Doradztwo Podatkowe

Post autor: pmarc » 20 czerwca 2022, 17:45

Dziękuję za podpowiedź. Do tej konwencji zajrzałem już wcześniej ale diabeł tkwi w szczegółach. W moim przypadku w grę wchodzi działalność o samodzielnym charakterze. Gdyby przyjąć, że działalność w PL stanowi lokalną placówkę (wobec "centrali" w Szwajcarii) to wtedy od części dochodów osiąganych w państwach wykonywania działalności podatki płacę w tych państwach. I tu pytanie jak dochód byłby przypisany do lokalizacji? 100% przychodu będzie w PL, większość czasu będę spędzał w CH i tam będzie centrum interesów życiowych. Umowa o unikaniu tego nie rozstrzyga.

Za to za artykułu 24 wynika, że płacąc całość podatku w CH nie mogę zapłacić więcej niż zapłaciłbym w PL. Najniższy podatek ryczałtowy w Polsce to 3%, dla działalności wykonywanej osobiście 17%. Czy to oznacza, że w Szwajcarii nie można osobie, która zapłaciłaby taki podatek w Polsce, naliczyć wyższych % (biorąc łącznie podatki federalne i lokalne)? Inna sprawa co polski Urząd Skarbowy powiedziałby na sytuację, kiedy działalność w Polsce jest prowadzona, faktury wystawiane a podatek 100% płacony w Szwajcarii. Na pewno wezwaliby mnie do złożenia wyjaśnień.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Doradztwo Podatkowe

Post autor: bogwar » 21 czerwca 2022, 20:41

pmarc pisze:
20 czerwca 2022, 17:45
Dziękuję za podpowiedź. Do tej konwencji zajrzałem już wcześniej ale diabeł tkwi w szczegółach. W moim przypadku w grę wchodzi działalność o samodzielnym charakterze. Gdyby przyjąć, że działalność w PL stanowi lokalną placówkę (wobec "centrali" w Szwajcarii) to wtedy od części dochodów osiąganych w państwach wykonywania działalności podatki płacę w tych państwach. I tu pytanie jak dochód byłby przypisany do lokalizacji? 100% przychodu będzie w PL, większość czasu będę spędzał w CH i tam będzie centrum interesów życiowych. Umowa o unikaniu tego nie rozstrzyga.

Za to za artykułu 24 wynika,
że płacąc całość podatku w CH nie mogę zapłacić więcej niż zapłaciłbym w PL. Najniższy podatek ryczałtowy w Polsce to 3%, dla działalności wykonywanej osobiście 17%. Czy to oznacza, że w Szwajcarii nie można osobie, która zapłaciłaby taki podatek w Polsce, naliczyć wyższych % (biorąc łącznie podatki federalne i lokalne)? Inna sprawa co polski Urząd Skarbowy powiedziałby na sytuację, kiedy działalność w Polsce jest prowadzona, faktury wystawiane a podatek 100% płacony w Szwajcarii. Na pewno wezwaliby mnie do złożenia wyjaśnień.
Witaj. :D
Generalnie przy osiaganiu dochodow zagranicznych istnieja 2 metody opodatkowania (oczywiscie w przypadku istnienie umowy o unikaniu podwojnego opdatkowania miedzy panstwami, ktorych dotycza dochody):

-metoda wylaczenia z progresja (w skrocie wylacza sie z opodatkowania dochody osiagane za granica, czyli nie tam, gdzie sie ma osrodek interesow zyciowych, a opodatkowane progresywnie sa dochody w miejscu gdzie sie ma osrodek interesow zyciowych). Obrazowo: osrodek interesow zyciowych Polska, a mowa o dochodach osiaganych np. w Szwajcarii. W metodzie tej sumuje sie dochody osiagniete w obu krajow ale podatek placi sie tylko od dochodow uzyskanych w Polsce, czyli tam, gdzie jest osrodek interesow zyciowych. Na podstawie zsumowanych dochodow odczytuje sie STOPE procentowa, tak jakby one byly osiagniete tylko w Polsce i taki procent od dochodow uzyskanych tylko w Polsce stanowi podatek do zaplacenia w Polsce. A w Szwajcarii odwrotnie. Pozostajac jednak w Szwajcarii przy podatku "u zrodla", czyli Quellensteuer, nie jest nic obliczane, czy doliczane. Placi sie po prostu ryczalt wynikajacy z obowiazujacej tabeli. Po obnizeniu jednak w Polsce od 1 lipca tego roku podatku do 12% w pierwszym progu podatkowym i podniesieniu tego progu do ok. 120 tys. PLN Szwajcaria przestaje byc juz rajem podatkowym dla Polakow. Szczegolnie tych nie posiadajacych uczacych sie lub studiujacych dzieci. Kolege traktuja np. Quellensteuerem z tabeli C podatkiem 14,4%, a ja za rok 2020 po mykach i trickach musialem zaplacic prawie 10% podatku dochodowego przy rozliczeniu indywidualnym. :( :(

-metoda odliczenia proporcjonalnego. Metoda ta polega na tym, że w Polsce podatek zapłacony za granicą podlega odliczeniu od podatku obliczonego od łącznych dochodów uzyskanych w roku podatkowym, ale tylko do wysokości podatku przypadającego na dochód uzyskany za granicą.
Metoda odliczenia proporcjonalnego obowiązuje również w przypadku podatnika, który mając miejsce zamieszkania w Polsce, uzyskiwał wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Polski lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Polski.

Umowa o unikaniu podwojnego opodatkowania miedzy Polska a Szwajcaria opiera sie na pierwszej metodzie, czyli wylaczenia z progresja, dlatego generalnie to bedzie tematem naszych rozwazan.

Niezaleznie wiec, gdzie jest uzyskany dochod, podatek od niego placi sie w kraju, w ktorym zostal uzyskany. W drugim kraju wylicza sie jedynie STOPE opodatkowania dochodow w tym drugim kraju, z zastrzezeniami dotyczacymi Szwajcarii, o ktorych wspomnialem.

W Twoim wiec przykladzie 100% podatku zaplacisz w Polsce, a w Szwajcarii nic, bo w tym przykladzie nie masz w Szwajcarii dochodow, wiec niby od czego mialby byc placony podatek? Podobnie majac osrodek interesow zyciowych w Szwajcarii i nie majac ZADNYCH dochodow w Polsce, caly podatek placisz wylacznie w Szwajcarii, a Polsce nawet nie musisz skladac PITa. Ja tam mam od 14 lat i zaden urzad w Polsce mnie nie sciga.
Mam nadzieje, ze cos rozjasnilem. :D
Pozdr.
bogwar

P.S. Art. 24, o ktorym wspomniales, dotyczy rownego traktowania podatkowo pracujacych w danym panstwie obcokrajowcow w stosunku do tubylcow. Nie ma tam nic o wysokosci placonego podatku. Zreszta taki jest tytul tego art., czyli "Rowne traktowanie".

kury93
Posty: 3
Rejestracja: 22 lipca 2022, 19:23
Miasto: Łukow

Re: Doradztwo Podatkowe

Post autor: kury93 » 22 lipca 2022, 19:32

Szukałem lupą ale nie znalazłem nic podobnego.

Jak to się ma z dużą firmą prowadzoną na terenie Szwajcarii, chodzi mi o sposób rozliczania przychodów.

Zbieram się na założenie firmy w Szwajcarii, najpierw chce się dowiedzieć jak to się ma względem rozliczania.

Co mnie interesuje to jak rozliczają się firmy do 50osob zatrudnionych. Od czego place podatek i w jakiej wysokości, dowiedziałem się że 42% o.0 ale nie mam jasności czy jest to podatek dochodowy obliczany od przychodu czy od dochodu i co można wrzucić w koszty uzyskania przychodu? Przykładowo jeśli mam stawkę od firmy 70 chf a na umowie place 32chf pracownikowi to podatek jest obliczany a przychodu czy 70-32=podstawa opodatkowania???

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Doradztwo Podatkowe

Post autor: bogwar » 23 lipca 2022, 01:29

kury93 pisze:
22 lipca 2022, 19:32
Szukałem lupą ale nie znalazłem nic podobnego.

Jak to się ma z dużą firmą prowadzoną na terenie Szwajcarii, chodzi mi o sposób rozliczania przychodów.

Zbieram się na założenie firmy w Szwajcarii, najpierw chce się dowiedzieć jak to się ma względem rozliczania.

Co mnie interesuje to jak rozliczają się firmy do 50osob zatrudnionych. Od czego place podatek i w jakiej wysokości, dowiedziałem się że 42% o.0 ale nie mam jasności czy jest to podatek dochodowy obliczany od przychodu czy od dochodu i co można wrzucić w koszty uzyskania przychodu? Przykładowo jeśli mam stawkę od firmy 70 chf a na umowie place 32chf pracownikowi to podatek jest obliczany a przychodu czy 70-32=podstawa opodatkowania???
Witaj na naszym Forum. :D
Te pytania, to do mnie, czy tak........ w ogole? :?: :P

kury93
Posty: 3
Rejestracja: 22 lipca 2022, 19:23
Miasto: Łukow

Re: Doradztwo Podatkowe

Post autor: kury93 » 27 lipca 2022, 20:24

Widzę, że jesteś oblatany w różnych sprawach, więc jeśli możesz to pomóż na tyle ile potrafisz :D ale pytanie także skierowane do innych, może także mają coś wartościowego do napisania w tej sprawie :)

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Doradztwo Podatkowe

Post autor: bogwar » 28 lipca 2022, 21:23

kury93 pisze:
27 lipca 2022, 20:24
Widzę, że jesteś oblatany w różnych sprawach, więc jeśli możesz to pomóż na tyle ile potrafisz :D ale pytanie także skierowane do innych, może także mają coś wartościowego do napisania w tej sprawie :)
No troche jestem, nieskromnie mowiac :P I zaloze sie, ze nikt Ci tu nic konkretnego i "wartosciowego" nie napisze. Ja rowniez, bo najpierw kury zapraszam na kurs kultury. Wpadles na Forum jak do baru po piwo. Ani powitania, ani "dzien dobry", tylko "dawajcie informacje" :evil: . A gdzie "prosze", "dziekuje", "przepraszam"? :evil:
Najpierw obejrzyj PROSZE ponizszy film, a potem sie zobaczy. :D

https://www.youtube.com/watch?v=z4dMWaI6MBY

Wstepnie dodam tylko, ze , moim zdaniem oczywiscie, chcesz zaczac biznes od d..y strony, bo od liczenia zyskow. :shock: :shock: A moim zdaniem powinienes od tego, czy stac Cie na ewentualne straty. :mrgreen:
Pozdrawiam.
bogwar

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Doradztwo Podatkowe

Post autor: bogwar » 28 lipca 2022, 23:06

bogwar pisze:
28 lipca 2022, 21:23

Wstepnie dodam tylko, ze , moim zdaniem oczywiscie, chcesz zaczac biznes od d..y strony, bo od liczenia zyskow. :shock: :shock: A moim zdaniem powinienes od tego, czy stac Cie na ewentualne straty. :mrgreen:
Pozdrawiam.
bogwar
Tak najczesciej zaczynaja ci, ktorzy maja w d..-e ludzi na nich pracujacyh. Zakladaja biznes, nabiora zlecen i ludzi do ich wykonania, potem przedstawiaja inwestorowi faktury, ktore splywaja na konto, a.........potem bywa roznie z wyplatami dla roboli. Nie twierdze, ze to dotyczy Twojej osoby, ale w zyciu wiele slyszalem (na szczescie nie przezylem tego osobiscie, ale moj serdeczny kolega jak najbardziej. I od tej pory bierze piguly na obnizenie cisnienia, bo wtedy mu tak skoczylo, ze ......pozostalo, tzn. wzrost cisnienia, na stale. Gwoli scislosci dotyczylo to wlasciciela, ktory byl obywatelem jednego z panstw balkanskich, nie Polaka). Dlatego bardzo mi sie podobalo podejscie szefa firmy szwajcarskiej (i to podkreslam, bo o wlascicielach Polakach, sorry, ale tez mam nieciekawe dane, zreszta mozna o nich przeczytac na naszym Forum), ktory w rozmowie kwalifikacyjnej powiedzial mi, ze najwazniejsze dla firmy jest, zeby ludzie mieli prace, a zysk owszem, ale nie on jest priorytetem- Dlatego szanuj prosze ludzi, ktorych zatrudnisz, bo oni na Ciebie beda pracowac.
Pozdrawiam.
bogwar

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Doradztwo Podatkowe

Post autor: bogwar » 29 lipca 2022, 00:50

kury93 pisze:
22 lipca 2022, 19:32
Szukałem lupą ale nie znalazłem nic podobnego.

Jak to się ma z dużą firmą prowadzoną na terenie Szwajcarii, chodzi mi o sposób rozliczania przychodów.

Zbieram się na założenie firmy w Szwajcarii, najpierw chce się dowiedzieć jak to się ma względem rozliczania.

Co mnie interesuje to jak rozliczają się firmy do 50osob zatrudnionych. Od czego place podatek i w jakiej wysokości, dowiedziałem się że 42% o.0 ale nie mam jasności czy jest to podatek dochodowy obliczany od przychodu czy od dochodu i co można wrzucić w koszty uzyskania przychodu? Przykładowo jeśli mam stawkę od firmy 70 chf a na umowie place 32chf pracownikowi to podatek jest obliczany a przychodu czy 70-32=podstawa opodatkowania???
kury93 pisze:
27 lipca 2022, 20:24
Widzę, że jesteś oblatany w różnych sprawach, więc jeśli możesz to pomóż na tyle ile potrafisz :D ale pytanie także skierowane do innych, może także mają coś wartościowego do napisania w tej sprawie :)
Na podstawie tych 2 Twoich jedynych postow jestes, moim zdaniem, mlodym (29 lat), polskim, narwanym biznesmenem, ktory w Polsce osiagnal jakis sukces finansowy i chce ekspandowac za granice, co skadinad jest godne pochwaly (ekspansja sama w sobie oczywiscie, bo firma powinna sie rozwijac). Sukces jednak zaczyna Ci chyba przeslaniac realia ekonomiczne, zwlaszcza te w Szwajcarii. Poza tym widze, ze nie znasz podstaw ekonomii i ksiegowosci (ja ukonczylem studia ekonomiczne, ale w Szwajcarii najbardziej z nich przydaje mi sie zdolnosc do logicznego myslenia :D ), co nie wrozy dobrze ekonomicznej przyszlosci Twojej firmy, bo trzeba jednak wiedziec, jak firma funkcjonuje w ramach ekonomicznych i ksiegowych realiow w kraju, w ktorym dziala. I do tego jeszcze jej (firmy) wielkosc (do 50 pracownikow). No, no..........duze wyzwanie.
Mimo to zycze powodzenia w biznesach.
Troche oglady w kontaktach miedzyludzkich by sie jednak przydalo. :mrgreen:
Pozdrawiam. :D
bogwar

kury93
Posty: 3
Rejestracja: 22 lipca 2022, 19:23
Miasto: Łukow

Re: Doradztwo Podatkowe

Post autor: kury93 » 31 lipca 2022, 14:33

Brawo za dedukcję Sherlocku. Wybitnych umiejętności potrzebowałeś aby przeliczyć rocznik z maila na mój wiek, z resztą niestety kompletnie nie trafiłeś :) gdybym prowadził już firmę w Polsce, z małym lub dużym sukcesem to bym się nie pytał elektryka ze Szwajcarii o porady prawne tylko wynajął do tego odpowiednie osoby. Licząc jednak, że skoro byłeś tak pomocny dla innych ludzi to może i w tym przypadku odpowiesz mi chociaż na parę pytań, zadałem je. Jeśli chodzi o "ogładę" jak to nazwałeś to nawet nie skomentuje, bo wyraźnie Ci jej brak bufonie... :?

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Doradztwo Podatkowe

Post autor: bogwar » 01 sierpnia 2022, 00:33

kury93 pisze:
31 lipca 2022, 14:33
Brawo za dedukcję Sherlocku. Wybitnych umiejętności potrzebowałeś aby przeliczyć rocznik z maila na mój wiek, z resztą niestety kompletnie nie trafiłeś :) gdybym prowadził już firmę w Polsce, z małym lub dużym sukcesem to bym się nie pytał elektryka ze Szwajcarii o porady prawne tylko wynajął do tego odpowiednie osoby. Licząc jednak, że skoro byłeś tak pomocny dla innych ludzi to może i w tym przypadku odpowiesz mi chociaż na parę pytań, zadałem je. Jeśli chodzi o "ogładę" jak to nazwałeś to nawet nie skomentuje, bo wyraźnie Ci jej brak bufonie... :?
No......., kury, mimo wszystko jestem pod wrazeniem Twojej kultury :D Kurs chyba przyniosl efekt. :D No moze poza ostatnim slowem w Twoim poscie. No bo jesli ja jestem bufonem, to kim Ty jestes? Kulturalnym, grzecznym Forumowiczem? :lol: :lol: :lol: Nie przedstawiles sie, ani witam, ani dzien dobry, tylko "co mnie interesuje........". W biznesach tak nie zajedziesz daleko. Zwlaszcza w Szwajcarii, gdzie nawet w pociagu ludzie pytaja, widzac wolne miejsce, czy jest wolne. Co mnie troche smieszy, ale to pewnie pozostalosci w mojej glowie z czasow komuny, czyli "biore, bo moje".
Tu byc moze rzeczywiscie nie trafilem (mea culpa :( :( ), ale ton Twojej wypowiedzi na to wskazywal. No coz, bufon bufona chyba pozna. :lol: :lol: :lol:
I dobrze liczyles, tylko zeby na nie odpowiedziec musialbym pewnie spedzic pol nocy przed laptopem, a byc moze nawet wyslac do jakiegos urzedu e-maila z zapytaniem. Jako bufon jednak tego nie zrobie. :D :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości