Podatki w Szwajcarii

Tematy dotyczące finansów, bankowości i podatków
Mac
Posty: 33
Rejestracja: 21 czerwca 2021, 10:57
Miasto: Zurych

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: Mac » 12 grudnia 2021, 21:08

Czesc LAIK-onik

Widze w Twoim poscie pewna irytacje zywotnoscia forum, ale zareczam, ze nie zamierzam byc tu czlonkiem "pojawiam sie i znikam" :) Chce udzielac sie na tyle ile mi obowiazki rodzinne i inne zajecia pozwola. Jednoczesnie nie jestem typem, ktory udzieli sie w kazdym temacie, bo zwyczajnie nie czuje sie kompetentny.

Wracajac do watku:
1. Moje pierwotne pytanie nie nadawalo sie na konsultacje z doradca finansowym, bo chodzio mi o doswiadczenia podatnikow (ile to faktycznie w praktyce trwa).
2. Problem z doradcami podatkowymi w Szwajcarii jest taki, ze nie sa niezalezni. Od profesjonalnego doradcy zaczalem. Zaplacilem swoje i patrzylem jak robi podstawowe bledy w rozliczeniu (ktore ja nawet bylem w stanie wychwycic) a jednoczesnie skupia sie na wciskaniu nam dodatkowych ofert (trzeci filar od konkretnej firmy, prawodpodobnie prowizja). Ostatecznie zapomnial odliczyc kosztow Kity, co w ogole bylo jedynym powodem dla ktorego chcielismy robic rozliczenie. Dlatego jestem zdania, ze czesto lepszym zrodlem informacji o rozliczeniach podatkow, podkreslam - niezaleznych, sa fora internetowe (czytam tez angielskie forum Szwajcarii) niz szwajcarscy doradcy finansowi.
Ostatnio zmieniony 12 grudnia 2021, 21:24 przez Mac, łącznie zmieniany 1 raz.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 12 grudnia 2021, 21:17

Mac pisze:
08 grudnia 2021, 22:23
Dzieki bogwar!

My nadal jestesmy opodatkowani "u zrodla" (Quellensteuer), ale postanowilismy za zeszly rok sie rozliczyc by odliczyc koszty Kity, ktore sa horrendalne.
Mielismy duze przeboje z doradca podatkowym - bardziej na wlasciwym rozliczeniu zalezalo mu zeby nam wcisnac trzeci filar.

Nadal czekamy na odpowiedz od urzedu.

Bardzo metodycznie podchodzisz do tlumaczenia spraw podatkowych, moze powinnismy miec tu kacik wykladowy? ;)
Poniewaz wspomniales o Kicie, wnioskuje, ze jestescie mlodymi ludzmi (majacymi dzieci w przedszkolu). A wtedy podejscie do 3 filara zalezy od tego, na jak dlugo planujecie pobyt w Szwajcarii. Jesli do emerytury, to rzeczywiscie blokowanie na nim pieniedzy na tak dlugi okres (najwczesniej mozna je wyplacic po osiagnieciu 60 roku zycia) mija sie z celem. Jesli jednak jestes/cie na kontrakcie czasowym np. na rok czy kilka lat, to jak najbardziej polecam 3 filar, bo zwroty podatku sa naprawde potezne w stosunku do zainwestowanej kwoty (20 do nawet 30%), a wracajac do Polski 3 filar mozna jak najbardziej wyplacic. Moze wiec ten doradca mial jednak troche racji?? :D :D
Pozdr.
bogwar

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 12 grudnia 2021, 21:23

Mac pisze:
12 grudnia 2021, 21:08
2. Problem z doradcami podatkowymi w Szwajcarii jest taki, ze nie sa niezalezni. Od profesjonalnego doradcy zaczalem. Zaplacilem swoje i patrzylem jak robi podstawowe bledy w rozliczeniu (ktore ja nawet bylem w stanie wychwycic) a jednoczesnie skupia sie na wciskaniu nam dodatkowych ofert (trzeci filar od konkretnej firmy, prawodpodobnie prowizja). Ostatecznie zapomnial odliczyc kosztow Kity, co w ogole bylo jedynym powodem dla ktorego chcielismy robic rozliczenie. Dlatego jestem zdania, ze czesto lepszym zrodlem informacji o rozliczeniach podatkow, podkreslam - niezaleznych, sa fora internetowe (czytam tez angielskie forum Szwajcarii) niz szwajcarscy doradcy finansowi.
Bron Boze. Pewnie chcial Wam wcisnac polise ubezpieczeniowa w ramach 3 filara. Ta wiaze rece na lata i nie da sie z niej zrezygnowac przed uplywem uzgodnionego terminu. Jesli 3 filar, to zwykle KONTO 3a w jakimkolwiek banku. W takim przypadku masz zwiazane rece tylko w zakresie, o ktorym pisalem. A majac ukonczone 60 lat mozna stosowac myki, o ktorych pisalem wczesniej. :D
bogwar

Mac
Posty: 33
Rejestracja: 21 czerwca 2021, 10:57
Miasto: Zurych

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: Mac » 15 grudnia 2021, 22:39

bogwar pisze:
12 grudnia 2021, 21:23
Mac pisze:
12 grudnia 2021, 21:08
2. Problem z doradcami podatkowymi w Szwajcarii jest taki, ze nie sa niezalezni. Od profesjonalnego doradcy zaczalem. Zaplacilem swoje i patrzylem jak robi podstawowe bledy w rozliczeniu (ktore ja nawet bylem w stanie wychwycic) a jednoczesnie skupia sie na wciskaniu nam dodatkowych ofert (trzeci filar od konkretnej firmy, prawodpodobnie prowizja). Ostatecznie zapomnial odliczyc kosztow Kity, co w ogole bylo jedynym powodem dla ktorego chcielismy robic rozliczenie. Dlatego jestem zdania, ze czesto lepszym zrodlem informacji o rozliczeniach podatkow, podkreslam - niezaleznych, sa fora internetowe (czytam tez angielskie forum Szwajcarii) niz szwajcarscy doradcy finansowi.
Bron Boze. Pewnie chcial Wam wcisnac polise ubezpieczeniowa w ramach 3 filara. Ta wiaze rece na lata i nie da sie z niej zrezygnowac przed uplywem uzgodnionego terminu. Jesli 3 filar, to zwykle KONTO 3a w jakimkolwiek banku. W takim przypadku masz zwiazane rece tylko w zakresie, o ktorym pisalem. A majac ukonczone 60 lat mozna stosowac myki, o ktorych pisalem wczesniej. :D
bogwar
Facet zaprezentowal nam oferte od Swiss Life, opowiedzial ze jest swietna, bardzo ja poleca i trzeba sie spieszyc zeby jeszcze rozliczyc w tym roku wplaty na 3 filar. W zwiazku z tym oczekiwal, ze podpiszemy ja na miejscu i od razu. W zyciu nie podjalem decyzji w taki sposob. Zapalila mi sie czerwona lampka i odmowilem. I najzabawniejsze - nie pozwolil nam tej oferty zabrac do domu tylko szyciutko zawinal do swojej aktoweczki :DDD

Mam nadzieje, ze to daje Wam pewien obraz, dlaczego wole takich informacji szukac na forach anizeli szukac NIEZALEZNYCH doradcow w Szwajcarii. W mojej opinii sa tu jak jednorozce.

Skorzystalismy z 3a, ale z innej firmy i bez laczenia tego z ubezpieczeniem.

bogwar, juz ktorys raz czytam i slysze przestroge o laczeniu ubezpieczenia z 3-filarem. Jak to mozliwe, ze to polaczenie blokuje mozliwosc wyciagniecia srodkow? Czy w ten sposob firmy ubezpieczeniowe gwarantuja sobie przetrzymywanie pieniedzy skladkowicza dluzej?

Slyszalem o paru Niemcach, ktorzy mieli polaczony 3a z ubezpieczeniem, lozyli na to latami i byli bardzo niemile zaskoczeni gdy nagle okazuje sie, ze nie mozesz tych srodkow ruszyc.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 15 grudnia 2021, 23:29

Mac pisze:
15 grudnia 2021, 22:39
Facet zaprezentowal nam oferte od Swiss Life, opowiedzial ze jest swietna, bardzo ja poleca i trzeba sie spieszyc zeby jeszcze rozliczyc w tym roku wplaty na 3 filar. W zwiazku z tym oczekiwal, ze podpiszemy ja na miejscu i od razu. W zyciu nie podjalem decyzji w taki sposob. Zapalila mi sie czerwona lampka i odmowilem. I najzabawniejsze - nie pozwolil nam tej oferty zabrac do domu tylko szyciutko zawinal do swojej aktoweczki :DDD

Mam nadzieje, ze to daje Wam pewien obraz, dlaczego wole takich informacji szukac na forach anizeli szukac NIEZALEZNYCH doradcow w Szwajcarii. W mojej opinii sa tu jak jednorozce.

Skorzystalismy z 3a, ale z innej firmy i bez laczenia tego z ubezpieczeniem.

bogwar, juz ktorys raz czytam i slysze przestroge o laczeniu ubezpieczenia z 3-filarem. Jak to mozliwe, ze to polaczenie blokuje mozliwosc wyciagniecia srodkow? Czy w ten sposob firmy ubezpieczeniowe gwarantuja sobie przetrzymywanie pieniedzy skladkowicza dluzej?

Slyszalem o paru Niemcach, ktorzy mieli polaczony 3a z ubezpieczeniem, lozyli na to latami i byli bardzo niemile zaskoczeni gdy nagle okazuje sie, ze nie mozesz tych srodkow ruszyc.
Poniewaz w tym przypadku zazwyczaj podpisuje sie wieloletnia umowe, ktora obowiazuje do czasu jej wygasniecia. Oczywiscie srodki zostana wczesniej wyplacone w przypadku smierci lub inwalidztwa osob objetych polisa, ale marna to dla nich pociecha. :cry:
Mozna sie tez w nich ubezpieczyc od niezdolnosci do wykonywania pracy zarobkowej (Erwerbsunfähigkeit), ale prawdopodobnie warunki uzyskania z niej srodkow w tym przypadku sa bardzo rygorystyczne i pewnie dlatego nie chcial dac ich do przeczytania na spokojnie do domu. :lol:
A ze gosc bierze prowizje za wcisnieta polise to oczywiste. :mrgreen:
Ponizszy link wyjasni wszystkie watpliwosci. Tu jest wszystko opisane w neutralny sposob.

https://www.vermoegenszentrum.ch/ratgeb ... ierloesung

Mozna przetlumaczyc na polski translatorem google.

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 19 marca 2022, 01:23

Witajcie. :D
Przypominam niesmialo wszystkim zainteresowanym, a opodatkowanym Quelensteuerem, ze 31marca mija termin ewentualnego wystapienia do odpowiedniego terytorialnie, czyli do kantonalnego Urzedu Skarbowego z wnioskiem o przeslanie formularzy w celu rozliczenia indywidualnego.
Niezainteresowanych prosze o olanie mojego posta.
bogwar

Zanim go jednak "olejecie", :lol: wezcie prosze kalkulator do reki i obliczcie czy sie Wam oplaca "olanie" mojego posta. :mrgreen: :lol:
Kasiora zrobi swoje.
:mrgreen: A jest o co walczyc. Nie wiem czy wiecie (tu sie zwracam do osob opodatkowanych Quellensteuerem), ze rozliczajac sie "indywidualnie", do czego macie prawo, :evil: mozecie sobie odpisac od podstawy opodatkowania rzeczy, o ktorych sie Wam nie snilo. Np. w kantonie Bern na kazde posiadane dziecko 8000CHF, diety na "teoretyczne" obiady w kantynie, ca 3200CHF, jesli ktos ma kredyt w Szwajcarii, to odsetki od tego kredytu za rozliczany rok, ze nie wspomne o filarze 3a, ale to juz odrebna bajka dla zainteresowanych. :P Mam kolegow na budowie, ktorzy maja gdzies (lub jak to mowia maja wyje...e :lol: :lol: ) w temacie podatkow. No i oki doki. Nie do nich pisze. Pisze do tych, co chca zaoszczedzic. :mrgreen: :lol:

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 20 marca 2022, 01:53

bogwar pisze:
19 marca 2022, 01:23
Witajcie. :D
Przypominam niesmialo wszystkim zainteresowanym, a opodatkowanym Quelensteuerem, ze 31marca mija termin ewentualnego wystapienia do odpowiedniego terytorialnie, czyli do kantonalnego Urzedu Skarbowego z wnioskiem o przeslanie formularzy w celu rozliczenia indywidualnego.
Niezainteresowanych prosze o olanie mojego posta.
bogwar

Zanim go jednak "olejecie", :lol: wezcie prosze kalkulator do reki i obliczcie czy sie Wam oplaca "olanie" mojego posta. :mrgreen: :lol:
Kasiora zrobi swoje.
:mrgreen: A jest o co walczyc. Nie wiem czy wiecie (tu sie zwracam do osob opodatkowanych Quellensteuerem), ze rozliczajac sie "indywidualnie", do czego macie prawo, :evil: mozecie sobie odpisac od podstawy opodatkowania rzeczy, o ktorych sie Wam nie snilo. Np. w kantonie Bern na kazde posiadane dziecko 8000CHF, diety na "teoretyczne" obiady w kantynie, ca 3200CHF, jesli ktos ma kredyt w Szwajcarii, to odsetki od tego kredytu za rozliczany rok, ze nie wspomne o filarze 3a, ale to juz odrebna bajka dla zainteresowanych. :P Mam kolegow na budowie, ktorzy maja gdzies (lub jak to mowia maja wyje...e :lol: :lol: ) w temacie podatkow. No i oki doki. Nie do nich pisze. Pisze do tych, co chca zaoszczedzic. :mrgreen: :lol:
A dla jasnosci w temacie, nie wiem czy wiecie lub pamietacie, pisalem o tym, ze od 01.01 2021 sa 2 modele kasowania w temacie podatku Quellensteuer. Roczny lub miesieczny w zaleznosci od kantonu. Kanton Bern, w ktorym mieszkam, przyjal opcje miesieczna i kasuje wszystkich pracujacych na stawce godzinowej, czyli praktycznie wszystkich zatrudnionionych przez Biura Posrednictwa Pracy (Temporärbüro) tak, jakbyscie pracowali np. w branzy elektrycznej 180 godzin w miesiacu, przez pelne 12 miesiecy w roku. A kto tyle wyrobi???? :?: :shock: :shock: Polecam do przemyslenia. :mrgreen: :D :lol:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości