Podatki w Szwajcarii

Tematy dotyczące finansów, bankowości i podatków
bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 27 lutego 2021, 20:10

bogwar pisze:
24 stycznia 2021, 19:08
(taki istnieje np. na stronie urzedu skarbowego kantonu Bern, pewnie na stronach innych kantonow tez, ale glowy za to nie dam, link ponizej).

https://www.sv.fin.be.ch/sv_fin/de/inde ... rif_de.pdf

W kazdym razie zle naliczony (podkreslam slowo"zle") Quellensteuer mozna odzyskac do 5 lat wstecz. Inna opcja jest oczywiscie rozliczenie indywidualne, bo wtedy wszystko jest do odzyskania za ubiegly rok. Trzeba jednak pamietac o haczykach, o ktorych pisalem. Osobiscie jednak twierdze, ze warto. A dlaczego, to juz w nastepnych postach. :D
Witajcie. :D
Oj dawno tu nie zagladalem. :P A temat podatkow, to temat "rzeka".
Czemu jednak nikt nie koryguje mojego bledu w podanym linku???? :shock:
Zauwazylem go po kilku dniach, ale pomyslalem, poczekam, czy ktos mnie "skarci". :lol: Ludzie, ja tez popelniam bledy, bo jestem tylko czlowiekiem. :P :lol:
Formularz do linku, ktory podalem sluzy do okreslenia docelowej taryfy podatkowej, z ktorej zaineresowani powinni placic podatek. I to jest pierwszy krok w temacie. Dopiero po zakwalifikowaniu do odpowiedniej taryfy podatkowej trzeba wypelnic i wyslac formularz o ponowne naliczenie podatku (Quellensteueru), o ktorym pisalem w poprzednim poscie. A ponizej juz poprawny link do formularza w kantonie Bern.

https://www.sv.fin.be.ch/sv_fin/de/inde ... ung_de.pdf

Dotyczy to jednak obecnego roku podatkowego, czyli 2021. Mozna go wiec zlozyc dopiero w przyszlym roku, domagajac sie zwrotu za zle (czyli ze zlej tabeli) naliczony Quellensteuer za rok obecny (2021). Za rok poprzedni, czy tez za lata poprzednie trzeba napisac e-maila do urzedu skarbowego, przedstawiajac sytuacje i poprosic o wskazowki co do dalszego postepowania w temacie zle naliczonego podatku. Niestety gotowego formularza za lata poprzednie w internecie nie znalazlem. Za to jednak, jak pisalem, w ustawie byla mowa o mozliwosci zwrotu ZLE naliczoego Quellensteueru do 5 lat wstecz. Od tego roku bedzie to tylko mozliwe za poprzedni rok, ale za to jest gotowy formularz i uproszczona procedura. No coz, cos za cos. :P
Co by jednak nie powiedzial zachecam do rozliczenia indywidualnego. Nie zagwarantuje kazdemu zwrotu podatku, ale za 2019 rok zaplacilem 11,7%
podatku liczac od dochodow brutto, czyli tak, jak jest naliczany Quellensteuer. A jestem w najgorszej z mozliwych sytuacji podatkowych, czyli singiel bez uczacych sie lub studiujacych dzieci. I nie mialem jakichs nadzwyczajnych odliczen od podstawy opodatkowania, a wrecz przeciwnie, urzad podatkowy doliczyl mi do podstawy domniemany dochod z "teoretycznie" wynajmowanego mieszkania, ktore posiadam w Polsce, a ktore musialem zglosic, bo te informacje urzad skarbowy w Szwajcarii uzyskalby jednym e-mailem z odpowiedniej instytucji w Polsce. Tak wiec uczulam przed zatajaniem posiadanych nieruchomosci. Placac jednak Quellensteuer nieruchomosci te trzeba zglaszac dopiero po przekroczeniu pewnej ich wartosci. W kantonie Bern te wartosci wynosza minmum 150 000CHF w przypadku nieruchomosci krajowych, czyli posiadanych w Szwajcarii i 300 000CHF w przypadku nieruchomosci posiadanych za granica, czyli np. w Polsce. Zreszta, co ja sie bede produkowal. Ponizszy link wyjasni wszystko.

https://www.sv.fin.be.ch/sv_fin/de/inde ... nov_de.pdf

Uczulam jednak, ze podany link dotyczy kantonu Bern.

Za to jednak trzeba placic wyzszy podatek. A od tego roku w przypadku osob zatrudnionych na stawke godzinowa (czyli praktycznie wszystkich zatrudnionych przez biura posrednictwa pracy) jest on liczony (tzn. jego STOPA procentowa) od 180 godzin miesiecznie. I to niezaleznie, czy miesiac ma 5 tygodni (co ma miejsce 4 razy w roku), czy 4 tygodnie (co ma miejsce 8 razy w roku). Nie majac nadgodzin pracujacy jest wiec 4 miesiace w roku "w plecy", jesli chodzi o podatek u zodla. Stad moja zacheta do rozliczenia indywidualnego. Doswiadczenia w tym temacie mam jednak tylko z kantonu Bern, a to jeden z drozszych podatkowo kantonow. Trzeba wiec porownac tabele podatkowe i bedzie jakis przeglad sytuacji. Moja znajoma bedac podobnie jak ja w najgorszej sytuacji podatkowej zdecydowala sie na rozliczenie indywidualne i dostala za 2019 rok 280CHF zwrotu. Niewiele, ale jednak.
Zostajemy jednak przy podatkach, bo w koncu taki jest tytul watku. Jak pisalem, nie ma przymusu czytania, jesli kogos to nudzi. Dla tych co czytaja mam tez dobre wiesci w temacie podatkow. Zwlaszcza dla tych, ktorzy sie zdecydowali lub musza (majac pozwolenie C lub obywatelstwo szwajcarskie przez malzenstwo ze Szwajcarem, oj, :shock: :shock: :shock: no :shock: :shock: :shock: :shock: , ciekawe czy bedac w zwiazku partnerskim ze Szwajcarem tez, :?: :?: chociaz mysle, ze tez, ale trzeba to pewnie wykazac przed urzedem skarbowym) sie rozliczac indywidualnie.
Nie wiem czy wiecie, ze w Szwajcarii istnieje rowniez 3 filar emerytalny (dobrowolny i nazywa sie 3a, w odroznieniu od 3b, ktory oznacza oszczednosci i jakies inne kocopaly, z ktorych jednak podatkowo nie ma zadnych korzysci), a jest o tyle korzystny, ze wplaty na niego sa odliczane od podstawy opodatkowania. Tzn. oczywiscie automatycznie jesli sie rozliczamy indywidualnie (po wpisaniu w odpowiednie rubryki wplaconych kwot). W przypadku pozostawania przy podatku u zrodla trzeba zlozyc odpowiedni wniosek. O tym jednak juz w nastepnym poscie. Pospiechu nie ma, bo jesli ktos nie zrobil tej wplaty w zeszlym roku, to nie odliczy jej za ten zeszly rok. A ten rok podatkowy to dopiero przed nami. :P :P Zreszta jest sobota wieczor, wiec lepsza opcja jest "pogrzebac" w przebojach.
Nara.
bogwar

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 28 marca 2021, 23:13

bogwar pisze:
27 lutego 2021, 20:10
W przypadku pozostawania przy podatku u zrodla trzeba zlozyc odpowiedni wniosek. O tym jednak juz w nastepnym poscie. Pospiechu nie ma, bo jesli ktos nie zrobil tej wplaty w zeszlym roku, to nie odliczy jej za ten zeszly rok. A ten rok podatkowy to dopiero przed nami. :P :P Zreszta jest sobota wieczor, wiec lepsza opcja jest "pogrzebac" w przebojach.
Nara.
bogwar
Witam po miesiacu nieobecnosci. :D W podatkach to bardzo krotki okres, bo urzedy sie nie spiesza ze zwrotem. :mrgreen: :lol:
Trzeba jednak przyznac, ze do platnosci zmuszaja tez z odpowiednim wyprzedzeniem. :P Zreszta zawsze mozna poprosic o rozlozenie na raty. :P
Tu oczywiscie konfabulowalem. Zeby odpisac od podstawy opodatkowania wplaty na 3 filar, trzeba sie jednak rozliczyc indywidualnie. Pozostajac przy podatku u zrodla (Quellensteuer) nie ma takiej mozliwosci. :( :(
Co do rozliczenia indywidualnego, przypominam, ze za chwile minie termin do zlozenia wniosku w tym temacie za poprzedni rok. Termin mija 31 marca. A wniosek w kantonie Bern jest na stronie urzedu skarbowego. Link ponizej.

https://www.sv.fin.be.ch/dam/documents/ ... nov_de.pdf

Wystarczy wypelnic w internecie, wydrukowac, podpisac, zeskanowac i wyslac do urzedu skarbowego. Prawda, ze proste? :mrgreen:
Na temat korzysci przy wplatach na filar 3a w nastepnym poscie, bo jest juz pozno i niedziela, a jutro jednak do pracy trzeba. W Swieta bedzie wiecej czasu, to napisze co wiem w temacie. A troche wiem i nie tylko w tym. Nie wiem czy wiecie, ze w parlamencie szwajcarskim mieli sie temat reformy emerytalnej. I zapowiadaja sie ciekawe zmiany. O tym jednak pozniej, jak cos zdecyduja, bo na razie dyskutuja rozne programy.
Nara.
bogwar

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 24 kwietnia 2021, 01:47

bogwar pisze:
28 marca 2021, 23:13
Co do rozliczenia indywidualnego, przypominam, ze za chwile minie termin do zlozenia wniosku w tym temacie za poprzedni rok. Termin mija 31 marca. A wniosek w kantonie Bern jest na stronie urzedu skarbowego. Link ponizej.

https://www.sv.fin.be.ch/dam/documents/ ... nov_de.pdf

Wystarczy wypelnic w internecie, wydrukowac, podpisac, zeskanowac i wyslac do urzedu skarbowego. Prawda, ze proste? :mrgreen:
Witam ponownie w temacie podatkow. :D :D
Oczywiscie z podanym linkiem znow dalem ciala, bo on obowiazuje od tego (tzn. 2021) roku. Mozna go wiec zlozyc dopiero na poczatku (do 31 marca) roku przyszlego. Jesli jednak ktos z niego skorzystal za zeszly rok, jestem przekonany, ze Urzad Skarbowy pomylke zauwazyl i poprosil o zlozenie wniosku na odpowiednim formularzu. Urzedy Skarbowe w Szwajcarii sa generalnie przyjazne podatnikowi i osobiscie mam wylacznie pozytywne doswiadczenia. :D
bogwar pisze:
28 marca 2021, 23:13
Na temat korzysci przy wplatach na filar 3a w nastepnym poscie, bo jest juz pozno i niedziela, a jutro jednak do pracy trzeba. W Swieta bedzie wiecej czasu, to napisze co wiem w temacie. A troche wiem i nie tylko w tym. Nie wiem czy wiecie, ze w parlamencie szwajcarskim mieli sie temat reformy emerytalnej. I zapowiadaja sie ciekawe zmiany. O tym jednak pozniej, jak cos zdecyduja, bo na razie dyskutuja rozne programy.
Nara.
bogwar
No i znow obiecalem (ze w Swieta) i slowa nie dotrzymalem. :evil: :lol: Jak to z pijakiem bywa, kiedy sie napije za duzo piwa. :lol: :lol: Spoko jednak, podatki to nie zajace, nie uciekna. :D Ani nie trzeba od razu placic (sa cywilizowane terminy, a mozna tez zawsze zlozyc wniosek o rozlozenie na raty), ani (a tu to juz pelen luz czasowy, czyli czekaj tatka latka :mrgreen: :mrgreen: :lol: ) tez nie ma co liczyc na natychmiastowy :lol: ewentualny zwrot. :cry:
Zgodnie z obietnica dana w poprzednim poscie chcialbym przedstawic korzysci podatkowe plynace z wplaty na 3 filar emerytalny, czyli 3a, bo jak juz pisalem filar 3b (czyli posiadane oszczednosci, nieruchomosci czy papiery wartosciowe) jest bezuzyteczny jesli chodzi o zmniejszenie podstawy opodatkowania, a wrecz przeciwnie, od pewnych poziomow "wpedza" nas w podatek od posiadanego majatku (Vermögenssteuer).
Jak juz pisalem, korzysci podatkowe z wplat na ten filar emerytalny sa mozliwe tylko przy rozliczeniu indywidualnym. Nie dla wszystkich jednak sa one natychmiastowe. Bo identyczne sa oczywiscie dla wszystkich. Najwieksze pole do popisu maja tu jednak ci, ktorzy sa max 5 lat przed emerytura (kobiety aktualnie ukonczone 59 lat, ale to sie lada chwila zmieni na 60, tak jak mezczyzni. Nie z roku na rok oczywiscie, ale stopniowo, a mezczyzni 60 lat), lub opuszczaja "definitywnie" (czyli w praktyce na minimum 3 miesiace, ale z pozamykaniem spraw meldunkowych i Krankenkasse) Szwajcarie. W tych przypadkach pieniadze wplacone na filar 3a mozna wyplacic i jednoczesnie skorzystac z odpisu od podstawy opodatkowania za dany rok podatkowy. Czyli np. bedac 5 lat (lub mniej) przed emerytura mozna wplacic na konto filara 3a maksymalna dopuszczalna roczna kwote (w obecnym 2021 roku to 6883 CHF dla pracownikow najemnych, czyli "przywiazanych" do Pensionskasse, bo prowadzacy np. dzialalnosc gospodarcza maja inne limity) i odliczyc te kwote od podstawy opodatkowania, co np. w przypadku kantonu Bern daje korzysci w postaci zmniejszenia KWOTY podatku do zaplacenia od ok. 1200CHF do nawet ok. 2000CHF w zaleznosci od dochodu, gminy zamieszkania, statusu cywilnego, posiadanych dzieci itd.
Ponizej link do indywidualnego kalkulatora korzysci podatkowych z Postfinanse, a wiec dla calej Szwajcarii, po wpisaniu wymaganych wlasnych danych.

https://www.postfinance.ch/de/support/t ... e/Index.do

Co wiecej, wspomniana kwote w przypadku "definitywnie" opuszczajacych Szwajcarie lub tych, ktorzy sa max 5 (lub mniej) lat przed emerytura, wystarczy realnie "zainwestowac" na ok. 1,5 miesiaca, czyli po tym czasie miec ja z powrotem na koncie i uzyskac taka ulge w podatku. Czyli zakladamy konto (nie polise!!!) 3a w jakiejkolwiek instytucji finansowej (np. bank czy Postfinance), wplacamy pieniadze i np. po tygodniu skladamy wniosek o wyplate (na ktora czekamy niestety 30 dni, bo takie sa przepisy). Ci, co sa 5 lat (lub mniej) przed emerytura maja to z automatu, a ci co opuszczaja "definitywnie" Szwajcarie pewnie musza przedstawic zaswiadczenie o wymeldowaniu z gminy. Zainwestowanie ca 6900CHF na 1,5 miesiaca i zysk ok. srednio 1500CHF to chyba niezla inwestycja?? ;) :shock: Od wyplaconej kwoty z filara 3a zaplacimy oczywiscie podatek (po ok. 2-3 miesiacach od wyplaty przyjdzie z Urzedu Skarbowego decyzja o podatku do zaplacenia), ale niewspolmiernie mniejszy, bo np. w kantonie Bern to ca 210 CHF, niz ulga w podatku dochodowym. Na to jednak tez sa sposoby. :mrgreen: W kazdym razie (i chyba niestety tylko) w kantonie Bern. ;) ;) :lol:
O tym jednak juz w nastepnym poscie, bo juz pozno.
Pozdro.
bogwar

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 24 kwietnia 2021, 02:14

Poniewaz podatki to generalnie "nudny" temat :lol: , proponuje przerywnik muzyczny, ale jednak w klimacie :D .

https://www.youtube.com/watch?v=5Nzh7NT ... qE&index=7

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 02 maja 2021, 02:53

Adminy kochane. :D
Bylem na swoim koncie.
Pisalem dlugiego posta w temacie podatkow. :P
I nagle k...a mac sie okazalo, ze jestem wylogowany. Dlaczego sie pytam? :evil: :evil: :evil:
Stracilem jakies 1,5 godziny zycia. :evil:
Dlaczego? :evil:
pozdrawiam
bogwar

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 02 maja 2021, 02:54

bogwar pisze:
02 maja 2021, 02:53
Adminy kochane. :D
Bylem na swoim koncie.
Pisalem dlugiego posta w temacie podatkow. :P
I nagle k...a mac sie okazalo, ze jestem wylogowany. Dlaczego sie pytam? :evil: :evil: :evil:
Stracilem jakies 1,5 godziny zycia. :evil:
Dlaczego? :evil:
pozdrawiam
bogwar
Caly post oczywiscie szlag trafil. :evil: :evil: :evil: :evil:

Rob
Posty: 10
Rejestracja: 01 maja 2021, 22:28
Miasto: Olten

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: Rob » 02 maja 2021, 08:44

Trochę nie zbyt profesjonalnie tutaj to jest, szczerze mówiąc

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 02 maja 2021, 18:09

Rob pisze:
02 maja 2021, 08:44
Trochę nie zbyt profesjonalnie tutaj to jest, szczerze mówiąc
Profesjonalnie to jest w ustawach, rozporzadzeniach, pismach okolnych, objasnieniach i interpretacjach. :D
Zapraszam do lektury tychze. :mrgreen:
Druga opcja to porada u prawnika.
Tez bedzie profesjonalnie, ale rowniez kosztownie. :lol:
Wybor nalezy do kazdego osobiscie. :D
Nie ma przymusu czytac moich postow. :mrgreen:
Pozdrawiam.
bogwar :D

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: bogwar » 02 maja 2021, 18:12

bogwar pisze:
02 maja 2021, 18:09
Profesjonalnie to jest w ustawach, rozporzadzeniach, pismach okolnych, objasnieniach i interpretacjach. :D
Zapraszam do lektury tychze. :mrgreen:
Druga opcja to porada u prawnika.
Tez bedzie profesjonalnie, ale rowniez kosztownie. :lol:
Wybor nalezy do kazdego osobiscie. :D
Nie ma przymusu czytac moich postow. :mrgreen:
Pozdrawiam.
bogwar :D
Oczywiscie "czytania".......Moj blad. :cry:

Rob
Posty: 10
Rejestracja: 01 maja 2021, 22:28
Miasto: Olten

Re: Podatki w Szwajcarii

Post autor: Rob » 02 maja 2021, 20:01

Pisałem o portalu, kolego😎😁

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości