Doradztwo Podatkowe

Tematy dotyczące finansów, bankowości i podatków
bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Doradztwo Podatkowe

Post autor: bogwar » 02 sierpnia 2022, 20:02

kury93 pisze:
31 lipca 2022, 14:33
Brawo za dedukcję Sherlocku. Wybitnych umiejętności potrzebowałeś aby przeliczyć rocznik z maila na mój wiek, z resztą niestety kompletnie nie trafiłeś :) gdybym prowadził już firmę w Polsce, z małym lub dużym sukcesem to bym się nie pytał elektryka ze Szwajcarii o porady prawne tylko wynajął do tego odpowiednie osoby. Licząc jednak, że skoro byłeś tak pomocny dla innych ludzi to może i w tym przypadku odpowiesz mi chociaż na parę pytań, zadałem je. Jeśli chodzi o "ogładę" jak to nazwałeś to nawet nie skomentuje, bo wyraźnie Ci jej brak bufonie... :?
Nawet jednak jako bufona, Twoje pytanie wzbudzilo moje zainteresowanie. Ot, tak dla wlasnej wiadomosci, :D bo jestem dociekliwy z natury, a przepisy po prostu uwielbiam :D (oj tam, oj tam, czasem tez przeciez przechodze przez jezdnie niezgodnie z przepisami :P :mrgreen: i cos tam znalazlem w internecie w temacie, ktory Cie interesuje, nie poswiecajac zbyt wiele czasu). Bardziej chyba tylko seks, portera i szampana (oczywiscie mozliwie najtanszego, ale jednak jego. Docenicie go wtedy, gdy wypijecie trzeciego. :lol: :lol: :mrgreen:. Albo odwrotnie......... :mrgreen: , kuzwa juz sam sie gubie...... :shock: Nie......, nie gubie sie. :shock: To zalezy gdzie przebywam w danym momencie. :shock: W Polsce tylko seks i szampan, :lol: a tu na wygnaniu co pozostaje chlopaki.....? :mrgreen: :shock: :shock: Porter lub szampan :lol: :lol: . Seksu niet. Dlatego spadam z randki w ciemno. Zadna mnie tu nie chciala. :P :mrgreen: :lol: Wiem, ze to rodzaj zboczenia (mam na mysli oczywiscie przepisy). Ich znajomoscia jednak nikomu nie szkodze, ot, po prostu lubie wiedziec :mrgreen:, ale najbardziej lubie, jako zwykly czlowieczyna, przycierac nosa urzednikom, ktorzy mysla, ze pozjadali wszystkie rozumy, a tu przychodzi np. taki prosty elektryk (no dobra, nie taki prosty :lol: :lol: ), przedstawia paragraf i chce czegos, o czym one/ni nie wiedza. A zdarzylo mi sie to juz kilka razy. I na to Was uczulam. Panie/owie w gminie nie sa wyrocznia. Wyrocznia sa Urzedy Kantonalne i Centralne. I jak mi jakis pan/i w gminie mowi, ze nie przyjmie wniosku np. o zmiane pozwolenia (jesli oczywiscie mam do tego prawo na podstawie Umowy o Swobodnym Przeplywie Osob z Unia Europejska "Freizügigkeitsabkommen"), to jemu/ej mowie, ze wniosek ma obowiazek przyjac i pokwitowac jego przyjecie, bo nie on/a decyduje o wyniku jego rozpatrzenia, a jesli nie przyjmie, to napisze wniosek do Urzedu Kantonalnego lub Centralnego w Bernie, zaznaczajac, ze Urzad Gminy nie chcial przyjac wniosku. Wtedy raczej rura "urzednicza" :lol: zmieknie. :mrgreen: Ja tez wszystkich rozumow nie pozjadalem, bo wciaz sie ucze, rowniez dzieki Twom pytaniom. :lol: :mrgreen:

bogwar
Posty: 932
Rejestracja: 13 października 2019, 21:44
Miasto: Berno/Warszawa

Re: Doradztwo Podatkowe

Post autor: bogwar » 07 sierpnia 2022, 01:14

bogwar pisze:
02 sierpnia 2022, 20:02
kury93 pisze:
31 lipca 2022, 14:33
Brawo za dedukcję Sherlocku. Wybitnych umiejętności potrzebowałeś aby przeliczyć rocznik z maila na mój wiek, z resztą niestety kompletnie nie trafiłeś :) gdybym prowadził już firmę w Polsce, z małym lub dużym sukcesem to bym się nie pytał elektryka ze Szwajcarii o porady prawne tylko wynajął do tego odpowiednie osoby. Licząc jednak, że skoro byłeś tak pomocny dla innych ludzi to może i w tym przypadku odpowiesz mi chociaż na parę pytań, zadałem je. Jeśli chodzi o "ogładę" jak to nazwałeś to nawet nie skomentuje, bo wyraźnie Ci jej brak bufonie... :?
Nawet jednak jako bufona, Twoje pytanie wzbudzilo moje zainteresowanie. Ot, tak dla wlasnej wiadomosci, :D bo jestem dociekliwy z natury, a przepisy po prostu uwielbiam :D (oj tam, oj tam, czasem tez przeciez przechodze przez jezdnie niezgodnie z przepisami :P :mrgreen: i cos tam znalazlem w internecie w temacie, ktory Cie interesuje, nie poswiecajac zbyt wiele czasu). Bardziej chyba tylko seks, portera i szampana (oczywiscie mozliwie najtanszego, ale jednak jego. Docenicie go wtedy, gdy wypijecie trzeciego. :lol: :lol: :mrgreen:. Albo odwrotnie......... :mrgreen: , kuzwa juz sam sie gubie...... :shock: Nie......, nie gubie sie. :shock: To zalezy gdzie przebywam w danym momencie. :shock: W Polsce tylko seks i szampan, :lol: a tu na wygnaniu co pozostaje chlopaki.....? :mrgreen: :shock: :shock: Porter lub szampan :lol: :lol: . Seksu niet. Dlatego spadam z randki w ciemno. Zadna mnie tu nie chciala. :P :mrgreen: :lol: Wiem, ze to rodzaj zboczenia (mam na mysli oczywiscie przepisy). Ich znajomoscia jednak nikomu nie szkodze, ot, po prostu lubie wiedziec :mrgreen:, ale najbardziej lubie, jako zwykly czlowieczyna, przycierac nosa urzednikom, ktorzy mysla, ze pozjadali wszystkie rozumy, a tu przychodzi np. taki prosty elektryk (no dobra, nie taki prosty :lol: :lol: ), przedstawia paragraf i chce czegos, o czym one/ni nie wiedza. A zdarzylo mi sie to juz kilka razy. I na to Was uczulam. Panie/owie w gminie nie sa wyrocznia. Wyrocznia sa Urzedy Kantonalne i Centralne. I jak mi jakis pan/i w gminie mowi, ze nie przyjmie wniosku np. o zmiane pozwolenia (jesli oczywiscie mam do tego prawo na podstawie Umowy o Swobodnym Przeplywie Osob z Unia Europejska "Freizügigkeitsabkommen"), to jemu/ej mowie, ze wniosek ma obowiazek przyjac i pokwitowac jego przyjecie, bo nie on/a decyduje o wyniku jego rozpatrzenia, a jesli nie przyjmie, to napisze wniosek do Urzedu Kantonalnego lub Centralnego w Bernie, zaznaczajac, ze Urzad Gminy nie chcial przyjac wniosku. Wtedy raczej rura "urzednicza" :lol: zmieknie. :mrgreen: Ja tez wszystkich rozumow nie pozjadalem, bo wciaz sie ucze, rowniez dzieki Twom pytaniom. :lol: :mrgreen:
Poniewaz dzis smutny dzien :cry: :cry: (tragiczny wypadek polskiego autokaru w Chorwacji :cry: :cry: ), nie mam nastroju na przeboje ani inne zarty czy pierdoly. :cry: :cry: :cry: :cry:
Dlatego napisze kontynuacje moich powyzszych sugestii.
A chodzilo mi w poscie o to, ze np. wielu z Was ma pozwolenie L, za ktore placi kilkadziesiat CHF co roku, a nalezy mu sie (to zakladam, jak pisalem, a warunkiem jest umowa o prace na czas nieokreslony, lub na co najmniej 365 dni) pozwolenie B, za ktore placi tylko raz na 5 lat. Poza oczywista oszczednoscia kilkuset CHF w skali 5 lat bardziej chodzilo mi o "bezpieczenstwo psychologiczne i materialne". Majac bowiem pozwolenie B wazne 5 lat, czujemy sie pewniej, jesli chodzi o ewentualna utrate pracy (RAV po prostu wyplaca nalezne dniowki do uplywu waznosci pozwolenia, a potem zaczynaja sie schody). :cry: Niektorzy z Was maja to w d...e, bo wydaje im sie, ze, maja prace i zawsze tak bedzie. No coz,......nie pisze do nich, tylko do tych z Was, ktorzy mysla kilka krokow do przodu.
A pamietajcie prosze, ze Wasz pracodawca (Biuro Posrednictwa Pracy, czyli Temporärbüro), ma obowiazek po pierwszych 3 czy 6 (juz nie chce mi sie grzebac w przepisach, ale chyba juz po 3) miesiacach nieprzerwanej pracy u nich, wystawic Wam Umowe UNBEFRISTET, czyli na czas nieokreslony, co jest podstawa do ubiegania sie o pozwolenie B.
bogwar

Scimitar
Posty: 8
Rejestracja: 25 listopada 2022, 00:26
Miasto: Gdańsk

Re: Doradztwo Podatkowe

Post autor: Scimitar » 28 listopada 2022, 00:08

Witam serdecznie,
Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda w Szwajcarii rozliczanie zysków z ETF oraz giełdy, jeśli ktoś miał z tym styczność. Podatek od dywidend jest bodajże 35% (tak znalazłem), ale ja nie zamierzam się w to bawić (w przypadku ETF są to te, które reinwestują, więc żadne dywidendy nie są wypłacane). Mogę mieć najwyżej dochód jak zdarzy mi się sprzedać jakieś akcje czy ETF. Czy pod hasłem dywidendy kryje się również inny dochód z giełdy? Znalazłem też gdzieś informację, że te 35% jest w jakiś okolicznościach zwracane? Czy to fake?

Czy w Szwajcarii funkcjonuje odpowiednik w rodzaju maklerskiego konta IKE/IKZE (III filar w Polsce)? Czy też nikt się w to nie bawi, bo są lepsze formy oszczędzania w III filarze z jakimś stabilnym zyskiem? Jak to jest wtedy opodatkowane, czy też jedyna korzyść polega na odpisach podatkowych wpłacanych kwot?

Pozdrawiam

Mac
Posty: 33
Rejestracja: 21 czerwca 2021, 10:57
Miasto: Zurych

Re: Doradztwo Podatkowe

Post autor: Mac » 29 listopada 2022, 09:23

Hej,

Poczytaj tutaj: https://thepoorswiss.com/

Generalnie nadal oplaca sie inwestowac w ETF. Uzywane platformy to Interactive Brokers albo Swissquote.
Sa nawet opcje odkladania na III filar, gdzie te pieniadze sa nadal inwestowane w ETF - np. Finpension 3a
https://thepoorswiss.com/recommendations/investing/

Ten gosc pisze jeszcze interesujaco o finansach ze szwajcarskiej perspektywy:
https://www.mustachianpost.com/blog/

Scimitar
Posty: 8
Rejestracja: 25 listopada 2022, 00:26
Miasto: Gdańsk

Re: Doradztwo Podatkowe

Post autor: Scimitar » 29 listopada 2022, 22:29

Mac pisze:
29 listopada 2022, 09:23
Hej,

Poczytaj tutaj: https://thepoorswiss.com/

Generalnie nadal oplaca sie inwestowac w ETF. Uzywane platformy to Interactive Brokers albo Swissquote.
Sa nawet opcje odkladania na III filar, gdzie te pieniadze sa nadal inwestowane w ETF - np. Finpension 3a
https://thepoorswiss.com/recommendations/investing/

Ten gosc pisze jeszcze interesujaco o finansach ze szwajcarskiej perspektywy:
https://www.mustachianpost.com/blog/
Super, dziękuję za konkrety.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości